Nadmierny łojotok jesienią

Nadmierny łojotok jesienią

Nadmierny łojotok jesienią

Jesień niesie ze sobą wiele niekorzystnych zjawisk, które nie działają zbyt pozytywnie na naszą skórę oraz włosy. Jesienna aura powoduje, że stan naszych włosów może nieco ulec zmianie. Tą pora roku włosy szybciej przetłuszczają się.

Łojotok, czyli tzw. przetłuszczanie się włosów jest zmorą dla każdej kobiety

Fryzura traci wtedy swoją elastyczność i świeżość. Jesień to pora kiedy włosy potrzebują szczególnej pielęgnacji. Problem przetłuszczania włosów nie znajduje jednak swojego źródła we włosach, ale właśnie w skórze, ponieważ to w niej znajdują się gruczoły łojowe, wytwarzające nadmiar sebum.

Przetłuszczone włosy przyciągają kurz i bród, które są niezłą pożywką dla różnych bakterii i mikrobów

W efekcie może to powodować świąd skóry, a nawet grzybicę. Mimo wszystko sebum, które wydzielają gruczoły jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania włosa, gdyż nawilża go, chroni przed promieniowaniem UV, utratą wilgoci, uszkodzeniami mechanicznymi i atmosferycznymi. Nadaje włosom sprężystość oraz elastyczność. Jednak kiedy wydzielanie sebum jest nadmierne pojawia się duży problem.

Przyczyny występowania łojotoku jesienią

Czynników powodujących przetłuszczanie się włosów jesienią jest wiele. Wyróżnić tu możemy m.in.:

  • Noszenie różnych nieprzewiewnych nakryć głowy.
  • Rozpoczęcie sezonu grzewczego.
  • Mniej słońca.
  • Chłodne powietrze oraz jesienne szarugi.
  • Wiatry nasilające się jesienią, wysuszające skórę głowy, co w efekcie prowadzi do nasilenia pracy gruczołów i zwiększenia produkcji łoju.
  • Nadmierne stosowanie kosmetyków do stylizacji.
  • Wahania hormonalne oraz przewaga hormonów męskich tzw. androgenów.
  • Nieodpowiednia dieta, w której przeważają tłuszcze (zwykle jesienią jadamy potrawy bogatsze w tłuszcze).
  • Przyczyny genetyczne.
  • Nieodpowiednio dobrane kosmetyki.
  • Stosowanie gorącej wody w czasie mycia.
  • Intensywne szczotkowanie.
  • Palenie papierosów.
  • Picie alkoholu w nadmiarze.

Sposoby na przetłuszczające się włosy

Każda z nas idąc do pracy, na zakupy, na spacer czy też na spotkanie z przyjaciółmi chce wyglądać nieskazitelnie pięknie i nie może pozwolić sobie na defekty w postaci tłustych włosów. Oto kilka sposobów jak radzić sobie z tym codziennym i uciążliwym problemem.

Pierwszym sposobem na przetłuszczanie się włosów jest ich częste mycie. Włosy należy myć tak często jak jest to potrzebne. Najlepiej używać szamponów ziołowych z wyciągiem z szałwii, skrzypu czy też pokrzywy. Natomiast do płukania włosów nie wolno używać gorącej lub zbyt ciepłej wody, gdyż przyspiesza to przetłuszczanie. Po każdym myciu należy stosować delikatne odżywki, najlepiej o ph zbliżonym do ph skóry, czyli wynoszącego 5,5. Ponadto nie mogą to być odżywki bez spłukiwania, a także zawierające substancje natłuszczające, ponieważ za bardzo obciążają włosy  i powodują szybsze przetłuszczanie. Natomiast mogą to być delikatne mgiełki do rozpylania na włosy.

Kolejnym sposobem są płukanki z pokrzywy. Zawiera ona wiele korzystnych substancji niezbędnych dla utrzymania pięknych i zdrowych włosów. Są to m.in. żelazo, fosfor, wapń, witaminy A, C, B2, K oraz olejki eteryczne. Dzięki płukance z pokrzywy włosy są odżywione, a działanie gruczołów łojowych ustabilizowane.

Kiedy jesteśmy w sytuacji, gdy nie mamy możliwości umycia włosów pomocny staje się suchy szampon. Dodaje on włosom puszystości i miękkości. Można go kupić w aptece lub sklepach internetowych. Zawiera naturalne wyciągi, a także substancje pudrowe, które wchłaniają nadmiar łoju.

Również stosowanie odpowiedniej diety może zmniejszyć łojotok. Szczególnie ważnym pierwiastkiem, który powinniśmy wprowadzić do naszej diety jest cynk. Dzięki niemu gruczoły łojowe wydzielają mniej tłuszczu. Znajduje się on w żółtkach jaj, mięsie, pestkach dyni lub słonecznika. Pomocne mogą być również suplementy diety zawierające cynk zakupione w aptece.

Jakie składniki powinny zawierać szampony przeznaczone dla włosów przetłuszczających się?

Na rynku kosmetycznym możemy spotkać wiele szamponów do włosów z nadmiernym łojotokiem. Który wybrać, aby był odpowiedni dla naszych włosów? Szampony przeznaczone dla tego typu włosów powinny zawierać wyciągi ziołowe i jak najwięcej naturalnych substancji. Natomiast niewskazany jest nadmiar substancji chemicznych oraz środków natłuszczających i obciążających włosy. Wobec tego, które substancje są wskazane dla naszych włosów? Oto kilka z nich:

  • Wyciągi ziołowe – działają antybakteryjnie, odżywczo, oczyszczająco, dezynfekująco, łagodząco np. czarna rzepa, łopian, chmiel, pokrzywa, skrzyp, rumianek.
  • Kwas salicylowy – ma działanie dezynfekujące.
  • Biosiarka – prowadzi do regeneracji naskórka.
  • Siarczek selenu i pirytionian cynku – mają działanie przeciwłojtokowe, przeciwbakteryjne, przecigrzybicze.
  • Alantolina – łagodzi podrażnienia.
  • Rezorcyna – posiada działanie grzybobójcze.

Jesienią, każda z nas chcąc być właścicielką pięknych, zadbanych i świeżych włosów, powinna  zastosować się do kilku powyższych rad. Wtedy jesienne zawirowania pogody nie będą straszne naszym włosom. Na pewno warto zawalczyć o piękne i zdrowe włosy, którymi będziemy się cieszyć nie tylko jesienią, gdyż włosy są jednym z atutów naszego wyglądu. Z pewnością ta inwestycja bardzo nam się opłaci i przyniesie efekty w niedalekiej przyszłości.


Agnieszka Obstawska

Autor: Agnieszka Obstawska

Stylista fryzur, specjalista trycholog Współpracę z Kliniką Handsome Men rozpoczęła w 2008 roku. Jak twierdzi „była to jedna z lepszych decyzji w jej karierze artystycznej, która umożliwia nieustanny rozwój zawodowy”. Pogłębia swoje umiejętności poprzez uczestnictwo w szkoleniach prowadzonych przez profesjonalną, fryzjerską firmę Goldwell.

Klinika Handsome Men Ul. Jaśminowa 25
43-300 Bielsko-Biała
Tel. (33) 811 24 69
info@handsomemen.pl
Oddział
Ul. Naddnieprzańska 26
04-205 Warszawa
Tel. (22) 4 688 688
www.handsomemen.pl

TAGI:

Dodaj komentarz