Nadciśnienie u kobiet – bagatelizowany problem

Choroby serca to wiodący zabójcy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Okazuje się jednak, że kobiety niedostatecznie dbają o prawidłowy poziom ciśnienia krwi. Według badań, prowadzonych przez New York University Medical Center's Women's Heart Program, tylko 60 % kobiet z nadciśnieniem, kontroluje swoją chorobę.

Nadciśnienie u kobiet – bagatelizowany problem

Choroby serca to wiodący zabójcy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Okazuje się jednak, że kobiety niedostatecznie dbają o prawidłowy poziom ciśnienia krwi. Według badań, prowadzonych przez New York University Medical Center’s Women’s Heart Program, tylko 60 % kobiet z nadciśnieniem, kontroluje swoją chorobę.

 

Zdaniem Dr Nieca Goldberg, lekarze nie przywiązują dostatecznej uwagi ciśnieniu krwi swoich pacjentek. Zawały i udary mózgu nadal postrzegane są jako choroby mężczyzn, i to na nich skupia się cała uwaga w tym zakresie.

 

Kobiety powinny również podjąć kroki mające na celu regularną kontrolę ciśnienia krwi. Optymalne ciśnienie krwi powinno być na poziomie niższym niż 120/80 mmHg . „Przy redukcji ciśnienia z 140/90 mmHg do 120/80 mmHg ryzyko udaru zmniejsza się o połowę, ryzyko zawału serca o 25 %.” mówi Dr Goldberg.

 

Kobiety znacznie rzadziej niż mężczyźni orientują się w tym jakie powinno być ich prawidłowe ciśnienie tętnicze. Również znacznie rzadziej, przy nadciśnieniu, przyjmują leki obniżające ciśnienie i poziom cholesterolu.

 

Nadciśnienie to również problem , który zasługuje na szczególną uwagę u ciężarnych kobiet. 1 na 10 ciąż ulega komplikacjom spowodowanym przez nadciśnienie.

 

Kobiety z nadciśnieniem są szczególnie narażone na rozwój niebezpiecznego dla ciężarnej i płodu poważnego powikłania w czasie ciąży – preeklamsji . Preeklamsja (stan przedrzucawkowy) to zespół objawów powstających po 20 tygodniu ciąży, w czasie porodu lub połogu, charakteryzujący się nadciśnieniem tętniczym, białkomoczem i obrzękami.

 

Źródło

American Heart Association


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

TAGI:

Dodaj komentarz