Nadciśnienie a geny

Nadciśnienie a geny

Nadciśnienie a geny


Nadciśnienie, tak jak wiele innych chorób może mieć podłoże genetyczne. O większym ryzyku wystąpienia schorzenia mówimy, gdy choćby jedno z rodziców lub rodzeństwa cierpiało na nadciśnienie. Z prowadzonych badań naukowych wynika, że ok. 25% przypadków nadciśnienia ma podłoże genetyczne. Nie do końca wiadomo jednak ile z tych przypadków dotyczy rzeczywistego dziedziczenia genów, a ile dziedziczenia przez dzieci jedynie przyzwyczajeń, nawyków żywieniowych i stylu życia rodziców.

Dlatego występowanie czynników rodzinnych nie zawsze musi oznaczać, że jesteś obciążona dziedzicznie skłonnością do nadciśnienia. Problem nadciśnienia i chorób układu krwionośnego w Twojej rodzinie może nie leżeć w genach, a w czynnikach środowiskowych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Geny należą do czynników ryzyka, na które nie mamy wpływu. Mimo, że nie możemy ich kontrolować ani zmieniać, świadomość ich istnienia jest niezwykle ważna, gdyż pozwala nam ocenić zagrożenie i w razie potrzeby skupić większą uwagę na czynnikach, na które mamy wpływ (m.in. dieta i styl życia).

Większość specjalistów jest zgodnych co do tego, że to, czy ostatecznie dotknie nas nadciśnienie jest wynikiem swoistej interakcji między czynnikami genetycznymi i stylem życia.

Jeśli osoba, w której rodzinie nie odnotowano wielu przypadków nadciśnienia nie dba o swoje zdrowie, nieprawidłowo się odżywia, pali papierosy, jest otyła lub nadużywa alkoholu i nie jest aktywna fizycznie, mimo braku skłonności genetycznych, może w konsekwencji doprowadzić do powstania nadciśnienia.

I z drugiej strony, osoba znacznie obciążona dziedzicznie ryzykiem nadciśnienia może zrobić bardzo wiele, by zminimalizować ryzyko pojawienia się choroby.

Patrycja Bydlińska


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

TAGI: ,

Dodaj komentarz