Mikrodermabrazja – wskazania i przeciwwskazania do zabiegu

Mikrodermabrazja – wskazania i przeciwwskazania do zabiegu

Mikrodermabrazja – wskazania i przeciwwskazania do zabiegu

Mikrodermabrazja to jeden z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych. Zawdzięcza to temu, że doskonale radzi sobie z przebarwieniami i blizenkami. A ponadto uelastycznia i wygładza skórę oraz spłyca drobne zmarszczki. Jednak nie dla wszystkich zabieg ten będzie najlepszym wyborem.

Na początek krótkie przybliżenie zabiegu tym, którzy jeszcze nie mieli okazji z niego skorzystać. Mikrodermabrazja to rodzaj peelingu, polega na mechanicznym złuszczeniu naskórka mikrowarstwa po mikrowarstwie. Odbywa się to za pomocą niewielkiej okrągłej głowicy z kryształkami diamentu bądź korundu, które ścierają martwą, rogową warstwę naskórka. Głowica podłączona jest do urządzenia, które zasysa złuszczony naskórek do środka. Osoby korzystające z zabiegu często porównują mikrodermabrazję do mini odkurzacza do skóry – porównanie pod wieloma względami trafne.

Zabieg jest bezbolesny, odczuwamy w trakcie jedynie lekkie pocieranie i zasysanie. Poprzez dobór odpowiedniej końcówki, mocy zasysania oraz ilości powtórzeń w trakcie jednej wizyty mikrodermabrazja może być zarówno łagodnym, delikatnie złuszczającym peelingiem, jak i mocnym, dogłębnie oczyszczającym zabiegiem. Wszystko zależy od potrzeb danej skóry oraz efektów, jakie chcemy uzyskać.

Sposób na rozszerzone pory

Należy się liczyć z tym, że po mocniejszym zabiegu mogą wystąpić krótkotrwałe skutki uboczne w postaci nadwrażliwości skóry, lekkiego pieczenia czy zaczerwienienia trwającego od kilku do kilkudziesięciu godzin. Ale zwłaszcza w przypadku skór grubszych z tendencją do przetłuszczania się czy też skór z przebarwieniami i blizenkami tylko taki sposób przeprowadzenia zabiegu gwarantuje satysfakcjonujące efekty.

Mikrodermabrazja pomaga zwalczać nadmierne przetłuszczanie się skóry poprzez oczyszczenie porów, uwolnienie ich od nadmiaru łoju i toksyn. Powoduje również obkurczenie ujść gruczołów łojowych, czyli tzw. porów. W celu uzyskania lepszych i trwałych efektów osobom o tłustej cerze zalecamy wykonywanie na zmianę zabiegów mikrodermabrazji oraz peelingów kwasami (np. migdałowy).

Mikrodermarazja a trądzik

A jak jest z trądzikiem? Czy mikrodermabrazja pomoże również w zwalczeniu szpecących, czerwonych krostek? Niestety, w przypadku skór z zaawansowanymi postaciami trądziku ropnego wykonywanie mikrodermabrazji jest niemożliwe, może ona bowiem porozsiewać te zmiany na skórze. Mikrodermabrazję można wykonywać jedynie przy trądziku zaskórnikowym i grudkowym. Osoby walczące z ropnymi postaciami trądziku powinny zdecydować się na peeling kawitacyjny oraz peelingi chemiczne kwasami.

Mikrodermabrazja jest za to znakomitym sposobem na pozbycie się zmian potrądzikowych, a więc blizenek i przebarwień. W zależności od stopnia zaawansowania i głębokości tych zmian, zabieg może wymagać wielu powtórzeń – przynajmniej 10 w odstępach co 2 tygodnie. Efekty są jednak spektakularne. Warty podkreślenia jest fakt, że mikrodermabrazja radzi sobie nie tylko ze zmianami potrądzikowymi, ale wszelkiego typu przebarwieniami.

Mikrodermabrazja jako zabieg przeciwzmarszczkowy

Mechaniczne ścieranie naskórka pomaga pozbyć się nie tylko przebarwień, ale i płytkich zmarszczek. Dzięki zabiegom mikrodermabrazji uzyskujemy poprawę elastyczności skóry, pobudzenie fibroblastów (komórek skóry) do produkcji kolagenu i elastyny. Zabieg powoduje również lepsze odżywienie i dotlenienie komórek naskórka i tkanek skóry właściwej. Skóra po zabiegu staje się gładka, napięta, rozjaśniona, nabiera zdrowego, świeżego wyglądu.

Dzięki opisanym powyżej właściwościom, mikrodermabrazja jest znakomitym zabiegiem nie tylko na twarz, szyję i dekolt, ale także na inne partie ciała, np. uda, brzuch czy pośladki. Na tych obszarach również możemy dzięki mikrodermabrazji osiągnąć wygładzenie i większe napięcie skóry.

Mikrodermabrazja nie dla każdego

Pomimo tego, że mikrodermabrazja znacząco poprawia jakość skóry, w pewnych, wyjątkowych sytuacjach należy się powstrzymać od wykonania tego zabiegu. Do przeciwwskazań należą przede wszystkim:

  • aktywne zakażenia skóry wirusowe (np. opryszczka) czy grzybiczne występujące w miejscu zabiegowym,
  • łuszczyca oraz atopowe zapalenie skóry w miejscu, które ma być poddane zabiegowi,
  • skłonność do powstawania przerosłych blizn, keloidów,
  • bardzo cienka, naczynkowa skóra (jest ryzyko wystąpienia długotrwałego podrażnienia i zaczerwienienia, a nawet trwałego rozszerzenia naczynek krwionośnych, tzw. teleangiektazji),
  • aktywny trądzik ropny,
  • terapia retinoidami (silne leki przeciwtrądzikowe), dopiero 3 miesiące po zakończonej kuracji można wybrać się na mikrodermabrazję,
  • narażenie skóry na silne promieniowanie UV w ciągu 7 dni po zabiegu – dlatego latem zazwyczaj nie wykonuje się mikrodermabrazji, jest taka możliwość jedynie pod warunkiem regularnego stosowania po zabiegu blokerów przeciwsłonecznych (w przeciwnym razie istnieje ryzyko powstania przebarwień).

Katarzyna Kłosińska

Autor: Katarzyna Kłosińska

Kosmetolog, wykształcenie zdobyła na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi; posiada szeroką wiedzę z zakresu właściwości i zastosowania poszczególnych substancji aktywnych i preparatów, dzięki czemu doskonale potrafi doradzić Klientom indywidualną ścieżkę pielęgnacji skóry; pracuje w Salonie Estetyki BeautifulSkin gdzie wykonuje zabiegi usuwania owłosienia przy pomocy IPL, zamykania naczynek, leczenia trądziku i trądziku różowatego...

bs_logo_czarne-1Salon Estetyki BeautifulSkin
tel. kom. (+48) 783-304-112
Warszawa, ul. Wilcza 66/68 (róg Emilii Plater)
e-mail: warszawa1@beautifulskin.info.pl
www.beautifulskin.waw.pl

TAGI: , ,

Dodaj komentarz