Metody leczenia problemów z włosami

Metody leczenia problemów z włosami

Metody leczenia problemów z włosami

Symbolem piękna dla wielu osób są zadbane, zdrowe włosy. Często pojawiają się jednak problemy takie jak  wypadanie włosów, łupież,  przetłuszczanie się włosów, rozdwajanie się końcówek .

Medycyna włosa zwana też trychologią to dziedzina, która plasuje się między kosmetologią, a dermatologią.

Trychologia zajmuje się leczeniem i pielęgnacją schorzeń włosa takich jak:

 • łysienie ( androgenne, telogenowe, plackowate),
 • atopowe zapalenie skóry,
 • łuszczyca skóry głowy,
 • łojotok ( trądzik, łojotokowe zapalenie skóry),
 • uszkodzenie strukturalne włosów.

Rozpoznanie problemu i wybór najlepszej metody leczenia rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu z pacjentem, następnie wykonuje się badanie trychoskopię.
Trychoskopia to badanie polegające na oglądaniu  skóry głowy i włosów w 200-krotnym powiększeniu. Taki obraz pozwala ocenić stan włosa, stan skóry głowy i cebulek włosowych.

Pacjent na ekranie monitora może również zapoznać się ze stanem swoich włosów i skóry głowy. W przypadku  stwierdzenia objawów chorobowych w mieszkach włosowych rozpoczyna się kurację, będąca połączeniem zabiegów trychologicznych i terapii medycznej.

Bardzo pomocnym urządzeniem w ocenie jakości włosów jest Folliscope. Folliscope pozwala określić gęstość włosów przypadającą na 1 cm2 , ocenić ilość włosów w poszczególnych fazach wzrostu. Dzięki temu urządzeniu jesteśmy w stanie wykryć nieprawidłowości w budowie samego włosa.

Innym badaniem jest analiza pierwiastkowa włosa. Analiza pierwiastkowa włosów pokazuje ilość pierwiastków magazynowanych przez organizm badanego pacjenta. Badanie można określić jako morfologia organizmy, w której materiałem badanym nie jest krew a włosy.

Ta metoda diagnostyczna ocenia stan odżywiana człowieka i stan biochemiczny organizmu, bowiem istnieje zależność między  poziomem pierwiastków we włosach i narządach wewnętrznych. Stężenie pierwiastków we krwi zmienia się wraz ze zmianami emocjonalnymi, zależy też od spożytego posiłku. Takiej zmienności nie obserwuje się w analizie włosa.

Dzięki tym badaniom łatwiej leczyć wypadanie i przetłuszczanie włosów. Otrzymany wynik analizy pierwiastkowej włosa badania zawiera pomiar zawartości wszystkich pierwiastków w organizmie, opis przemiany mineralnej ze wskazaniem tendencji chorobowych oraz wskazania dietetyczne wraz z suplementacją witaminową i mikroelementową.

Metody leczenia problemów z włosami

Zabiegi lecznicze na problemy z włosami

Zabiegi  profilaktyczne są metodą zapobiegawczą, aby przedłużyć etap posuwania się utraty włosów. W tym celu wykonuje się  terapię domową z wykorzystaniem środków leczniczych

 • dla skóry tłustej,
 • dla skóry podrażnionej, swędzącej,
 • dla skóry z łupieżem,
 • dla regeneracji zniszczonych włosów.

Mezoterapia igłowa skóry głowy

Zabieg polega na  śródskórnym wprowadzaniu substancji aktywnych. Skład  preparatu do mezoterapii skóry głowy dobiera lekarz odpowiednio do indywidualnych potrzeb pacjenta.  Najczęściej w mezoterapii igłowej stosuje się dekspantenol, Wit B12, minoxidil, mikro i makroelementy.

Zabieg jest wykonywany przez odpowiednio dobrane substancje regenerujące i rewitalizujące Zazwyczaj stosuje się dodatkowe leczenie farmakologiczne i kuracje domową przy użyciu specjalistycznych preparatów stosowanych zewnętrznie.

Efektem zabiegu mezoterapii jest

 • zahamowanie wypadania włosów,
 • pobudzanie odrostu włosów,
 • wzmocnienie włosów na całej ich długości.

PRP  ( osocze bogatopłytkowe)

PRP to zabieg biostymulacji komórek skóry, który opiera się na uzyskaniu osocza bogatopłytkowego z własnej krwi. PRP jest produktem w 100% biokompatybilnym, a rewitalizacja skóry możliwa jest dzięki regeneracji komórek skóry dzięki działaniu własnych czynników wzrostu i komórek macierzystych.

PRP działa poprzez stymulujący wpływ czynników wzrostu zawartych w płytkach krwi w osoczu bogatopłytkowym  które:

 • pobudzają procesy regeneracji tkanek,
 • pobudzają proces tworzenia nowych naczyń krwionośnych,
 • aktywują komórki macierzyste,
 • pobudzają fibroblasty do tworzenia nowego kolagenu.

Dzięki zabiegowi PRP  komórki własnego organizmu pobudzane są do regeneracji. Zabieg trwa bardzo krótko.  W pierwszej fazie jest pobierana niewielka ilość krwi do specjalnych probówek, które poddaje się wirowaniu w specjalnej wirówce ok 5 minut.

W ciągu tego czasu następuje oddzielenie osocza od elementów morfotycznych krwi tzn. krwinek białych i czerwonych. Po oddzieleniu osocza do probówek dodaje się specjalny czynnik, który aktywuje płytki krwi.

Zaktywowane płytki krwi wydzielają ze swoich ziarnistości czynniki wzrostu takie jak PDGF, TGF-β, płytkowy czynnik 4, interleukina-1, PDAF( platelet derived angiogenesis factor), EGF( epidermal,  produkcji czynników wzrostu.) W ten sposób uzyskane osocze bogatopłytkowe podaje się podczas zabiegu. Zabieg powtarzany jest 3 razy co trzy  tygodnie.

Darnsonval

Zabieg z wykorzystaniem urządzenia, które wytwarza ozon za pomocą wyładowań elektrostatycznych. Ma on działanie bakteriostatyczne i grzybobójcze. Zwiększa absorbcję substancji leczniczych zawartych w preparatach. Wzmacnia i regeneruje uszkodzone cebulki włosów, poprawia ukrwienie skóry głowy oraz przyśpiesza porost włosów.

Wszystkie zabiegi leczące problemy z włosami są wykorzystywane jako terapia wzmacniająca i profilaktyczna. W przypadku trwałej utraty włosów związanej z procesem łysienia jedyną i najskuteczniejszą metodą jest przeszczep włosów.


Artur Sandelewski

Autor: Artur Sandelewski

Lekarz medycyny estetycznej Dr n. Med Artur Sandelewski specjalista chirurgii ogólnej. Dr A.Sandelewski ukończył wydział lekarski Śląskiej Akademii Medycznej w 1989 roku. Następnie przez 15 lat pracował na oddziale chirurgii ogólnej zdobywając tytuł specjalisty chirurgii ogólnej. Od 8 lat dr A. Sandelewski aktywnie interesuje się medycyną estetyczną. Potwierdzeniem tego faktu jest uzyskany tytuł lekarza medycyny estetycznej nadany przez Podyplomową Szkołę Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Obecnie główne zainteresowanie dr A.Sandelewskiego skupia się na chirurgii odtwórczej włosów- transplantacji włosów. W 2012 został członkiem International Society of Hair Restoration Surgery ( ISHRS). Kompetencja, zaagnażowanie, zdowolenie pacjentów pozwalają na dalsze realizowanie zamierzonego rozwoju.

esteurodaEsteuroda Gabinet medycyny estetycznej ESTEURODA | Klinika transplanatacji włosów SAN-MED HAIR TRANSPLANT
Gabinet medycyny estetycznej ESTEURODA | Klinika transplanatacji włosów SAN-MED HAIR TRANSPLANT
www.esteuroda.pl | www.przeszczepwlosow.org.pl
tel. + 48 600-758-663
e-mail: info@esteuroda.pl | info@przeszczepwlosow.org.pllogoscan

TAGI: , , , , ,

1 comment

Dodaj komentarz