Masaż – prawda i mity

Masaż – prawda i mity

Powszechnie panuje opinia, iż masaż jest wskazanym zabiegiem po intensywnym treningu. Czy, rzeczywiście istnieją dowody naukowe potwierdzające tę hipotezę? Zdaniem naukowców z Queen’s University nie ma podstaw do twierdzenia, iż masaż usprawnia krążenie krwi w mięśniach i pomaga w pozbywaniu się kwasu mlekowego, odpowiedzialnego za powstawanie zakwasów, z tkanek.

Jak podkreśla prof. Michael Tschakovsky, wszyscy pytani przez niego fizjoterapeuci o role masażu, wskazywali na polepszenie cyrkulacji krwi w mięśniach i pomoc w usuwaniu kwasu mlekowego z tkanek. Tymczasem jak dotąd brak było dowodów na to, iż masaż jest rzeczywiście wskazanym zabiegiem po treningu.

Naukowcy postanowili sprawdzić, czy hipoteza dotycząca masażu jest prawdziwa. Rezultaty prowadzonych przez nich badań są z pewnością zaskakujące dla wielu fizjoterapeutów. Okazuje się, że masaż nie tylko nie zapobiega powstawaniu zakwasów, zdaniem  prof. Michael’a Tschakovsky, w rzeczywistości masaż osłabia krążenie krwi w tkankach i utrudnia pozbywanie się kwasu mlekowego z mięśni.

Wyniki prac badawczych dotyczących wpływu masażu na stan mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym zostaną przedstawione na tegorocznej konferencji American College of Sports Medicine.


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

TAGI:

Dodaj komentarz