Magnez niezbędny dla mocnych kości

Niedobór magnezu jest dość powszechnym zjawiskiem, co jest związane ze spożywaniem żywności wysoko przetworzonej, z której magnez został w dużej mierze usunięty

Magnez niezbędny dla mocnych kości

Magnez a osteoporoza

Magnez pełni bardzo ważną rolę w utrzymaniu zdrowych, mocnych kości. Ponad 60 % magnezu w naszym organizmie znajduje się w kościach w związkach z wapniem i fosforem.

Magnez i wapń

Najnowsze badania sugerują, że magnez wpływa korzystnie na gęstość mineralną kości [1].  Magnez bierze udział w procesie przyswajania wapnia.

Dzienne zapotrzebowanie na magnez u kobiet po 30 roku życia wynosi 320 mg na dzień.

Przekraczanie dawki 350 mg na dzień jest niewskazane.

Źródło magnezu w diecie

Dobrym źródłem magnezu są zielone warzywa liściaste (np. szpinak), brązowy ryż, orzechy,  nasiona (słonecznik, dynia), pełne ziarno zbóż (np. owies). W mniejszej ilości można go znaleźć w brokułach, bananach i krewetkach.

Wchłanianie magnezu z przewodu pokarmowego jest większe w obecności witaminy B6, którą znajdziemy w bananach, wątrobie, tuńczyku i produktach zbożowych.

Niedobór magnezu

Zdaniem reumatologa dr Harvinder’a S. Sandhu z Cornell University

Niedobór magnezu jest dość powszechnym zjawiskiem, co jest związane ze spożywaniem żywności wysoko przetworzonej, z której magnez został w dużej mierze usunięty.[2]

Niedobór magnezu objawia się ogólnym zmęczeniem, zaburzeniami rytmu pracy serca, drżeniem mięśni, bolesnymi skurczami mięśni, depresją, drażliwością, ogólnym niepokojem i brakiem apetytu (tzw. syndrom chronicznego zmęczenia). W takiej sytuacji, ewentualna suplementacja magnezu w diecie wymaga konsultacji lekarskiej.

Niedobór magnezu może wystąpić u osób przyjmujących leki diuretyczne i przeczyszczające. Przyczyną niedoboru może być również nadużywanie alkoholu, dolegliwości  żołądkowo-jelitowe takie jak zgaga i zespół jelita drażliwego. Na braki magnezu narażeni są również diabetycy.


[1] Por. Bone Health and Osteoporosis: A Report of the Surgeon General http://www.surgeongeneral.gov/
[2] Por. http://www.spineuniverse.com/displayarticle.php/article1080.html

tekst: Patrycja Błoch


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

TAGI: ,

Dodaj komentarz