Lecz nadciśnienie – zredukuj stres

Regularna aktywność fizyczna to jedna z najlepszych metod walki ze stresem. Na zmęczenie psychiczne najlepsze jest zmęczenie fizyczne. Sport i ćwiczenia mogą stać się twoim hobby. Ludzie mający dodatkowe zainteresowania, poza pracą i domem, przeważnie lepiej radzą sobie ze stresem.

Lecz nadciśnienie – zredukuj stres

Stres często towarzyszy nam w codziennym życiu. Jest nieodłącznym elementem nowoczesnego świata, stąd bardzo trudno jest go kontrolować i zmniejszać jego wpływ na nasze zdrowie.

Stres może korzystnie oddziaływać na naszą efektywność, może np. pomóc skończyć ważne zadanie na czas. Lecz, gdy pojawia się zbyt często i trwa zbyt długo jego skutki mogą prowadzić do znacznego pogorszenia stanu zdrowia, zarówno psychicznego jak i fizycznego.

Zmiana stylu życia na mniej stresujący pozwala obniżyć ciśnienie krwi bez zastosowania leczenia farmakologicznego

Częste sytuacje stresowe stanowią  silny czynnik ryzyka wystąpienia nadciśnienia i wielu chorób układu krążenia. Wyniki wielu badań (min. prowadzonych przez zespół naukowców z University of British Columbia w Vancouver) wykazały, że zmiana środowiska, w tym pracy na mniej stresującą, jak również zmniejszenie podatności na stres np. poprzez psychoterapię, prowadzi do zmniejszenia ciśnienia tętniczego krwi bez zastosowania leczenia farmakologicznego.

Gdy ciśnienie krwi wzrasta w sytuacjach stresowych

Nawet jeśli na co dzień nasze ciśnienie krwi jest w normie, a jego skoki notujemy tylko w sytuacjach sterowych, co może objawiać się bólem głowy, zaczerwienieniem twarzy, zawrotami głowy, może to wskazywać na tzw. nadciśnienie labilne. Silne wahania ciśnienia mogą być spowodowane przez rozmaite czynniki, takie jak stres i niepokój. W warunkach, w których te czynniki nie występują ciśnienie utrzymuje się w normie natomiast pod wpływem wysiłku fizycznego, czy stresu psychicznego staje się wyjątkowo wysokie. Nadciśnienie tego typu mimo okresowego występowania, również wymaga konsultacji lekarskiej. Nadciśnienie labilne może być zwiastunem choroby nadciśnieniowej.

Papierosy, alkohol i słodycze

Dość powszechny jest niewłaściwy sposób rozładowywania emocji poprzez spożywanie słodyczy, alkoholu i palenia papierosów. Te metody nie tylko mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu i przyczynić do powstania nadciśnienia lecz dodatkowo osłabiają organizm, zmniejszając jego skuteczność w walce ze stresem.

By zmniejszyć poziom stresu…

Dobra organizacja

Bardzo często powodem stresu jest tzw. brak czasu. Żyjemy w ciągłym pośpiechu, często zapominamy o ważnych sprawach, o których przypominamy sobie w ostatniej chwili. Dobra organizacja pozwoli uniknąć przynajmniej części sytuacji stresowych. Stwórz plan działania, wyodrębnij sprawy priorytetowe, które musisz załatwić w pierwszej kolejności, zorganizuj przyjazne miejsce pracy. Możesz posłużyć się notesami, segregatorami, pudełkami, tablicami korkowymi… wszystkim co ułatwi Ci dobre zorganizowanie czasu pracy. Nie próbuj przy tym być perfekcjonistką. Po prostu postaraj się zorganizować wszystko najlepiej jak potrafisz.

Sen

Odpowiednia dawka snu zwiększy twoją efektywność i sprawi, że będziesz lepiej radziła sobie z codziennym stresem. Dobry sen to podstawa zdrowego stylu życia.

Zadbaj o swoje interesy

Jeśli często zdarza Ci się „przemilczeć” różne sprawy, może to nasilać wewnętrzne poczucie niepokoju i stresu. Naucz się asertywności, wyrażania swoich potrzeb i niepokojów, by lepiej kontrolować swoje emocje. Zrób to dla siebie i swojego zdrowia.

Wysiłek fizyczny

Regularna aktywność fizyczna to jedna z najlepszych metod walki ze stresem. Na zmęczenie psychiczne najlepsze jest zmęczenie fizyczne. Sport i ćwiczenia mogą stać się twoim hobby. Ludzie mający dodatkowe zainteresowania, poza pracą i domem, przeważnie lepiej radzą sobie ze stresem.

Chwila dla Ciebie

Jeśli każdego dnia poświęcisz trochę czasu tylko dla siebie, poprawisz soje zdrowie, kondycję fizyczną i psychiczną. Dobrym pomysłem może okazać masaż, aromaterapia, ciepła, pachnąca kąpiel, joga, spacer, słuchanie muzyki relaksacyjnej, praca w ogródku lub przynajmniej kubek zielonej herbaty i ziołowa maseczka na twarz.

Patrycja Błoch


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

TAGI: ,

Dodaj komentarz