Lawenda lekarska
Lawenda swoją popularność zawdzięcza uspokajającemu działaniu olejku eterycznego, który uzyskiwany jest z drobnych, fioletowych kwiatów. Jednak lawenda równie skutecznie radzi sobie z chorobami skóry czy dolegliwościami układu pokarmowego.
Skład i działanie lawendy
Najcenniejszym składnikiem lawendy lekarskiej (Lavandula officinalis) jest olejek eteryczny o działaniu uspokajającym, przeciwbakteryjnym i odkażającym. Lawenda zawiera ponadto taniny, flawonoidy i kumaryny. Ma łagodne działanie napotne, moczopędne, wiatropędne i rozkurczowe.
Surowiec leczniczy
Surowcem leczniczym są kwiaty lawendy oraz uzyskiwany z nich olejek. Kwiaty i liście lawendy stosowane są również jako przyprawa kuchenna.
Zastosowanie wewnętrzne lawendy
Lawenda jest skutecznym środkiem uspokajającym, likwidującym napięcie nerwowe, ułatwiającym zasypianie. Łagodzi dolegliwości związane ze stresem – napięciowe bóle głowy, migrena, zaburzenia trawienia. Zalecana jest w przypadku dolegliwości żołądkowo-jelitowych (np. przy wzdęciach, biegunce, niestrawności, braku apetytu). Napary z lawendy łagodzą również objawy napięcia przedmiesiączkowego.
Zastosowanie zewnętrzne
Lawenda ułatwia gojenie się ran, owrzodzeń, oparzeń, ukąszeń. Jest pomocna w przypadku opryszczki i stanów zapalnych skóry (łagodzi objawy trądziku). Inhalacje zalecane są przy przeziębieniu i zapaleniu oskrzeli, płukanki natomiast przy zapaleniu gardła i jamy ustnej.
Lawenda w kosmetyce
W kosmetyce doceniane są przeciwbakteryjne, odkażające i odświeżające właściwości lawendy. Kosmetyki lawendowe zalecane są do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej oraz stóp. Olejek lawendowy jest doskonałym dodatkiem do aromatycznych kąpieli. Stosowany jest do masażu (po połączeniu z olejkiem jojoba bądź oliwą z oliwek) i jako składnik perfum.
Kąpiel ułatwiająca zasypianie
50 g kwiatów lawendy i 50 g kwiatów lipy zalewamy 2 litrami wrzątku i parzymy pod przykryciem przez 15 minut. Napar odcedzamy i dodajemy do kąpieli.
Nalewka lawendowa
Pół szklanki kwiatów lawendy zalewamy 400 ml wódki i odstawiamy na 2 tygodnie. Następnie odcedzamy przez gazę. Nalewkę można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie.
Napar z kwiatów lawendy
Łyżkę suszonych kwiatów lawendy zalewamy szklanką wrzątku i parzymy pod przykryciem przez 15 minut. Pół szklanki odcedzonego naparu pijemy kilka razy dziennie.
Inhalacje
Do 0,5 l gorącej wody dodajemy 10-15 kropli olejki lawendowego i wdychamy opary przez około 10 minut.
Środek odstraszający mole z lawendy
Kilka łyżek suszonych kwiatów lawendy umieszczamy w torebce z cienkiego materiału i wieszamy w szafie.
Przeciwwskazania do stosowania lawendy
U niektórych osób olejek lawendowy może powodować alergie skórną. Stosowany wewnętrznie w nadmiernych ilościach może mieć działanie narkotyczne.
Małgorzata Przybyłowicz
Dodaj komentarz