Lawenda lekarska

Lawenda lekarska

Lawenda lekarska

Lawenda swoją popularność zawdzięcza uspokajającemu działaniu olejku eterycznego, który uzyskiwany jest z drobnych, fioletowych kwiatów. Jednak lawenda równie skutecznie radzi sobie z chorobami skóry czy dolegliwościami układu pokarmowego.

Skład i działanie lawendy

Najcenniejszym składnikiem lawendy lekarskiej (Lavandula officinalis) jest olejek eteryczny o działaniu uspokajającym, przeciwbakteryjnym i odkażającym. Lawenda zawiera ponadto taniny, flawonoidy i kumaryny.  Ma łagodne działanie napotne, moczopędne, wiatropędne i rozkurczowe.

Lawenda lekarska

Surowiec leczniczy

Surowcem leczniczym są kwiaty lawendy oraz uzyskiwany z nich olejek. Kwiaty i liście lawendy stosowane są również jako przyprawa kuchenna.

Zastosowanie wewnętrzne lawendy

Lawenda jest skutecznym środkiem uspokajającym, likwidującym napięcie nerwowe, ułatwiającym zasypianie. Łagodzi dolegliwości związane ze stresem – napięciowe bóle głowy, migrena, zaburzenia trawienia. Zalecana jest w przypadku dolegliwości żołądkowo-jelitowych (np. przy wzdęciach, biegunce, niestrawności, braku apetytu). Napary z lawendy łagodzą również objawy napięcia przedmiesiączkowego.

Lawenda lekarska

Zastosowanie zewnętrzne

Lawenda ułatwia gojenie się ran, owrzodzeń, oparzeń, ukąszeń. Jest pomocna w przypadku opryszczki i stanów zapalnych skóry (łagodzi objawy trądziku). Inhalacje zalecane są przy przeziębieniu i zapaleniu oskrzeli, płukanki natomiast przy zapaleniu gardła i jamy ustnej.

Lawenda w kosmetyce

W kosmetyce doceniane są przeciwbakteryjne, odkażające i odświeżające właściwości lawendy. Kosmetyki lawendowe zalecane są do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej oraz stóp. Olejek lawendowy jest doskonałym dodatkiem do aromatycznych kąpieli. Stosowany jest do masażu (po połączeniu z olejkiem jojoba bądź oliwą z oliwek) i jako składnik perfum.

Kąpiel ułatwiająca zasypianie

50 g kwiatów lawendy i 50 g kwiatów lipy zalewamy 2 litrami wrzątku i parzymy pod przykryciem przez 15 minut. Napar odcedzamy i dodajemy do kąpieli.

Nalewka lawendowa

Pół szklanki kwiatów lawendy zalewamy 400 ml wódki i odstawiamy na 2 tygodnie. Następnie odcedzamy przez gazę. Nalewkę można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie.

Napar z kwiatów lawendy

Łyżkę suszonych kwiatów lawendy zalewamy szklanką wrzątku i parzymy pod przykryciem przez 15 minut. Pół szklanki odcedzonego naparu pijemy kilka razy dziennie.

Lawenda lekarska

Inhalacje

Do 0,5 l gorącej wody dodajemy 10-15 kropli olejki lawendowego i wdychamy opary przez około 10 minut.

Środek odstraszający mole z lawendy

Kilka łyżek suszonych kwiatów lawendy umieszczamy w torebce z cienkiego materiału i wieszamy w szafie.

Przeciwwskazania do stosowania lawendy

U niektórych osób olejek lawendowy może powodować alergie skórną. Stosowany wewnętrznie w nadmiernych ilościach może mieć działanie narkotyczne.

Małgorzata Przybyłowicz


TAGI: ,

Dodaj komentarz