Laseroterapia w walce ze zmarszczkami
Pojawienie się zmarszczek na twarzy jest nieuniknione i wiąże się z naturalnym procesem, jakim jest starzenie się. Jeśli jednak ciężko nam pogodzić się z upływającym czasem, rozwiązanie znajdziemy w gabinetach dermatologii estetycznej, które oferują laserowe usuwanie zmarszczek.
Dlaczego powstają zmarszczki?
Wraz z wiekiem maleje ilość i elastyczność włókien kolagenowych, które odpowiadają za sprężystość skóry. Pojawiają się zmarszczki, a na skutek osłabienia mięśni twarz traci naturalny owal. Coraz gorzej pracują gruczoły łojowe, które zapewniają skórze ochronną warstwę lipidową
Do utraty elastyczności przyczynia się także niezdrowy tryb życia – palenie papierosów, nieprawidłowa dieta, nadmierna ekspozycja skóry na promieniowanie UV, stres. Z wiekiem ilość bruzd na twarzy zwiększa się, a nam pozostaje albo pogodzić się z upływem czasu, albo udać się do gabinetu dermatologii estetycznej.
Laser frakcyjny
Stosowanie lasera frakcyjnego w likwidacji zmarszczek jest metodą nową, lecz bardzo skuteczną. Różnica polega na sposobie oddziaływania lasera na skórę – dotychczasowe lasery „ingerowały” w skórę jednakowo na całej jej powierzchni, podczas gdy laser frakcyjny tworzy w skórze siatkę składającą się z obszarów zdrowej tkanki i obszarów tkanki uszkodzonej przez laser. Mikroskopijne uszkodzenia w postaci „kolumn” występują w liczbie nawet 2 tys. na 1 cm² skóry. Produkcja kolagenu jest pobudzona i następuje proces szybkiego gojenia i regeneracji skóry, co prowadzi do wygładzenia zmarszczek. Aby zmniejszyć dyskomfort wynikający z działania laserem na skórę, przed zabiegiem nakładany jest na twarz krem znieczulający, a po zabiegu skóra jest chłodzona. Przez kilka dni po zastosowaniu lasera występują obrzęki, zaczerwienienie i pieczenie skóry. Pierwsze efekty terapii zauważyć można już po tygodniu od wizyty w gabinecie, jednak w celu maksymalnego wygładzenia zmarszczek należy wykonać co najmniej 3-5 zabiegów w kilkutygodniowych odstępach. Niestety procesów starzenia się nie można oszukać i po upływie około 12 miesięcy uwidaczniają się nowe zmarszczki. Aby jak najdłużej cieszyć się efektem, należy pamiętać o codziennym stosowaniu kremów z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi. Laser frakcyjny znajduje zastosowanie również w wygładzaniu blizn, zwężaniu porów i usuwaniu przebarwień.
Fotoodmładzanie
Zabiegiem zaliczanym często do laseroterapii, choć tak naprawdę niemającym z laserem nic wspólnego, jest fotoodmładzanie przy pomocy IPL (Intense Pulsed Light). W przeciwieństwie do lasera, IPL emituje światło rozproszone o różnej długości fal. Laser natomiast emituje skoncentrowaną wiązkę światła o jednakowej długości fal. Taki sposób działania IPL sprawia, że równocześnie można osiągnąć różne efekty – np. pobudzać produkcję kolagenu i wygładzać zmarszczki. Kuracja wymaga przeprowadzenia kilku zabiegów. Efekty – podobnie jak w przypadku lasera frakcyjnego – są bardzo trwałe, jednak procesy starzenia się są nieuchronne i w celu zachowania gładkiej skóry zabieg fotoodmładzania należy powtarzać. Terapia przy użyciu IPL polecana jest także w przypadku przebarwień, rozszerzonych porów, trądziku różowatego oraz zmian naczyniowych.
Współczesna dermatologia estetyczna daje nam możliwość usuwania niechcianych efektów starzenia się skóry. Należy jednak pamiętać, że –jak zawsze – niezastąpiona jest profilaktyka, która w przypadku zmarszczek obejmuje przede wszystkim regularne stosowanie kremów nawilżających z filtrami przeciwsłonecznymi.
Małgorzata Przybyłowicz
Dodaj komentarz