Kwasy owocowe w kosmetologii
Leczą trądzik, redukują przebarwienia, odmładzają skórę – kwasy owocowe znalazły w kosmetologii szerokie spektrum zastosowania. Zabiegi z ich wykorzystaniem należą do najpopularniejszych i najskuteczniejszych zabiegów wykonywanych w salonach estetyki.
Kwasy owocowe, takie jak migdałowy, glikolowy, cytrynowy czy salicylowy często można spotkać w kosmetykach aptecznych oraz profesjonalnych, zazwyczaj przeznaczonych do pielęgnacji skóry tłustej, trądzikowej, łojotokowej. W kosmetologii i dermatologii najczęściej wykorzystywane są przy peelingach chemicznych, wówczas są to preparaty o wysokim stężeniu i głębokim oddziaływaniu.
Właściwie każdy peeling kwasem owocowym łączy w sobie po trochu trzy podstawowe właściwości kwasów: regulowanie pracy gruczołów łojowych, rozjaśnianie przebarwień oraz niwelowanie oznak starzenia się skóry. Aczkolwiek oczywiście nie jest to bez znaczenia, jakiego kwasu użyjemy u konkretnej osoby. Zabieg powinien być dobrany indywidualnie do rodzaju skóry i oczekiwanych efektów.
Kwasy owocowe leczące trądzik
Trądzik to zmora ok. jednej trzeciej naszej populacji. Jeśli dodamy do tego osoby o cerze przetłuszczającej się i mieszanej, borykające się z rozszerzonymi porami i zaskórnikami, to otrzymamy naprawdę ogromną rzeszę osób, które powinny skorzystać z zabiegów z wykorzystaniem kwasu migdałowego. Naturalnymi źródłami tego kwasu są nie tylko migdały, ale również wiśnie czy morele.
Spośród wszystkich kwasów owocowych kwas migdałowy wykazuje najsilniejsze właściwości przeciwbakteryjne, gdyż budową zbliżony jest do wielu antybiotyków. Łatwo przenika przez skórę, jest rozpuszczalny w tłuszczach (co jest szczególnie istotne dla skór tłustych i trądzikowych), a do tego następujące po jego zastosowaniu złuszczanie naskórka jest bardzo łagodne.
Wykonanie peelingu kwasem migdałowym nie wymaga okresu rekonwalescencji, nie wyłącza pacjenta z codziennego życia. Co więcej, peeling ten można robić zarówno zimą i jesienią, jak też wiosną czy latem, gdyż kwas migdałowy nie powoduje nadwrażliwości na promieniowanie UV.
Redukcję przetłuszczania się skóry osiągamy już po ok. 3 zabiegach w odstępach co 2-3 tygodnie. Do znaczącej redukcji trądziku i zahamowania powstawania nowych zmian zapalnych dochodzi zwykle po ok. 5-6 zabiegach z kwasem migdałowym w stężeniu ok. 50 – 60%. Do redukcji trądziku używany jest często również kwas migdałowy w połączeniu z salicylowym, a także – choć rzadziej – kwas pirogronowy oraz yellow peel.
Kwas glikolowy na przebarwienia i zmarszczki
Kwas glikolowy, obok migdałowego, należy do najpopularniejszych kwasów owocowych wykorzystywanych w kosmetologii. Dzięki silnym właściwościom depigmentacyjnym stosowany jest przy usuwaniu przebarwień – bardzo dobre efekty daje zwłaszcza przy przebarwieniach po słonecznych. Peelingi stosowanie do redukcji przebarwień często oprócz kwasu glikolowego zwierają inne o podobnym działaniu, np. kwas fitowy, kwas kojowy czy kwas cytrynowy.
Kwas glikolowy daje efekty nie tylko w postaci redukcji przebarwień. Pobudza on także odnowę komórkową, zwiększa grubość żywych warstw naskórka, poprawia jego nawilżenie. Skóra poddawana regularnym peelingom kwasem glikolowym staje się gładsza i jaśniejsza. Dlatego używany jest on także w celu odświeżenia i odmłodzenia skóry, choć warto podkreślić, że nie jest on na tyle silny, by spłycić głębokie zmarszczki.
Skutki uboczne po zastosowaniu kwasu glikolowego są zwykle nieco bardziej widoczne niż po kwasie migdałowym. Możemy mieć do czynienia z rumieniem, obrzękiem oraz widocznym złuszczaniem się naskórka po zabiegu. Skutki te występują u różnych osób w różnym stopniu nasilenia.
Peelingi, które odmładzają
Opisane powyżej zabiegi z wykorzystaniem kwasów owocowych należą do bardzo popularnych, skutecznych oraz bezpiecznych. Powikłania po ich wykonaniu są sporadyczne, bowiem następujące wówczas złuszczanie naskórka nie jest zbyt mocne. Są jednak pewne problemy skórne, z którymi te kwasy o średniej mocy oddziaływania, nie dadzą sobie rady. Należą do nich przede wszystkim głębokie blizny i nierówności (np. po silnym trądziku) oraz głębokie zmarszczki. Poprawienie kondycji tego typu cer wiąże się z zastosowaniem silniejszych kwasów.
Do kwasów efektywnie wyrównujących strukturę skóry należą: yellow peel, kwas pirogronowy, TCA oraz roztwór Jessnera. Te dwa ostatnie wykazują dość wysoki stopień toksyczności i wiążą się z ryzykiem powikłań, dlatego powinny być wykonywane wyłącznie przez lekarzy i tylko w szczególnych przypadkach. Dobrym i nie tak ryzykownym rozwiązaniem z pewnością jest także wykonanie serii peelingów kwasem pirogronowym bądź yellow peel.
Należy się liczyć z tym, że skóra po mocnych peelingach będzie zaczerwieniona, może pojawić się obrzęk i pęcherzyki, zaś naskórek będzie schodził płatkami. Zwykle po takich zabiegach konieczne jest pozostanie przez kilka dni w domu oraz odpowiednia pielęgnacja skóry (natłuszczanie i nawilżanie).

Autor: Katarzyna Kłosińska
Kosmetolog, wykształcenie zdobyła na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi; posiada szeroką wiedzę z zakresu właściwości i zastosowania poszczególnych substancji aktywnych i preparatów, dzięki czemu doskonale potrafi doradzić Klientom indywidualną ścieżkę pielęgnacji skóry; pracuje w Salonie Estetyki BeautifulSkin gdzie wykonuje zabiegi usuwania owłosienia przy pomocy IPL, zamykania naczynek, leczenia trądziku i trądziku różowatego...
Salon Estetyki BeautifulSkin
tel. kom. (+48) 783-304-112
Warszawa, ul. Wilcza 66/68 (róg Emilii Plater)
e-mail: warszawa1@beautifulskin.info.pl
www.beautifulskin.waw.pl
1 comment