Księżniczka Burundi – Eriksson Kjell
Najlepsza powieść kryminalna 2002 według Szwedzkiej Akademii Literatury Kryminalnej
Uppsala, grudzień. Zima uderzyła z całą mocą. Berit Jonsson krąży niespokojnie po pokoju, wygląda przez okno, wypatrując męża w szybko zapadającym zmroku. Jest wieczór, John powinien już dawno być w domu…
Następnego ranka w śnieżnej zaspie zostaje znalezione ciało – zmasakrowane i okrutnie okaleczone. Policja rozpoznaje Johna Jonssona, znanego także jako Mały John. Dawniej niejednokrotnie miewał konflikty z prawem, potem jednak się zmienił – dzięki Berit: założył rodzinę, znalazł pracę, i z pasją oddawał się swojemu hobby: hodował tropikalne ryby akwariowe. Może i nie był aniołem, ale czym zasłużył sobie na tak straszliwą śmierć? Co ukrywał przed swoimi najbliższymi? I czy jego żona, syn i brat wiedzą coś, co może pomóc rozwiązać zagadkę? Jedno jest pewne: Johna zabił ktoś, kto nienawidził go z całego serca…
Policja angażuje się w śledztwo, ale wszystkie tropy zawodzą. Inspektor Haver zwraca się o pomoc do komisarz Ann Lindell. Ann niechętnie włącza się w śledztwo: jest na urlopie macierzyńskim, opiekuje się synkiem sama i właśnie zbliżają się święta… Sądzi jednak, że to prosta sprawa. Ale im bardziej się w nią zagłębia, tym więcej napotyka pytań. Nie tylko John miał swoje tajemnice, a zagadka brutalnego zabójstwa sięga w przeszłość – jego i jego rodziny…
Czytelnicy, którzy będą tęsknić za słynnym szwedzkim detektywem Kurtem Wallanderem Henninga Mankella mogą odnaleźć skandynawską posępność w kryminałach Kjella Erikssona – w surowej prozie doskonale oddającej ducha chłodu i pustki samotnego, zimowego krajobrazu.
„New York Times”
Księżniczka Burundi zachwyca zagadkową, inteligentną intrygą i powściągliwą melancholią języka.
„The Washington Post”
Kjell Eriksson to jeden z największych szwedzkich mistrzów kryminału. Pochodzi z Uppsali (gdzie przez wiele lat zajmował się ogrodnictwem i był aktywistą rolniczych związków zawodowych) i tu rozgrywa się akcja jego powieści. Serię z komisarz Ann Lindell – dziś dziesięciotomową i wydawaną w 14 krajach – rozpoczął w 1999 roku książką Den upplyste stygen, uznaną za najlepszy debiut roku przez Szwedzkę Akademię Literatury Kryminalnej. Księżniczkę Burundi, czwartą powieść w serii, Szwedzka Akademia Literatury Kryminalnej uhonorowała w 2002 roku nagrodą dla najlepszego kryminału roku. Siedem książek z cyklu było nominowanych do tej nagrody.
Powieści Kjella Erikssona to mistrzowski przykład realistycznej tradycji szwedzkiego kryminału. Sensacyjna zagadka jest pretekstem do obserwacji społeczno-obyczajowych, a obraz codziennego życia – tłem trzymającej w napięciu fabuły. Kjell Eriksson ukazuje mroki skandynawskiego nieba i ludzkiej duszy, maluje psychologiczne portrety ludzi – prawdziwych, nie zawsze z „czystym kontem”, i miasta – Uppsali, jakiej nie znamy, daleko od zabytkowej katedry czy uniwersytetu.
W Księżniczce Burundi zabiera nas gdzieś na obrzeża zasypanego śniegiem miasta, gdzie toczy się okrutna zabawa w kotka i myszkę, która wymyka się spod kontroli policji i wciągniętej wbrew woli w śledztwo komisarz Ann Lindell, która stała się już w Szwecji jedną z najbardziej lubianych bohaterek literackich.
Autor: Patrycja Bydlińska
Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata. Patrycja Bydlińska na google+
- WWW |
- Więcej postów(885)
Dodaj komentarz