Kosmetyki z arniką

Kosmetyki z arniką

Kosmetyki z arniką

Arnika górska (Arnica montana) to bylina z rodziny astrowatych, którą możemy spotkać na szlakach górskich, wrzosowiskach i w widnych lasach. Roślina charakteryzuje się żółtymi kwiatkami, które wykazują właściwości lecznicze i są powszechnie wykorzystywane w kosmetyce oraz zielarstwie. Leczniczy wyciąg z arniki znajdziemy najczęściej w kremach, maściach i ziołowych mydełkach.

Działanie kosmetyków z arniką

Kosmetyki z wyciągiem z arniki dzięki zawartości cennych olejków eterycznych, flawonoidów i goryczy działają przeciwobrzękowo, dezynfekująco i przeciwzapalnie. Z powodzeniem stosuje się je w celu łagodzenia bólu, opuchlizny i zaczerwienienia w przypadku stłuczeń oraz rozluźnienia mięśni i naciągnięć stawów. Arnika działa kojąco, rozgrzewająco i regenerująco, sprawiając, że siniaki szybciej znikają, a narządy ruchu odzyskują sprawność po urazie.

Zastosowanie kosmetyków z arniką

Preparaty z arniką stosuje się w przypadku bólów mięśni i stawów, reumatyzmu, krwiaków oraz skręceń. Kremy i maści z arniką górską są również przydatne w łagodzeniu ukąszeń owadów oraz w pielęgnacji cery naczynkowej, bowiem wyciąg z arniki górskiej wzmacnia i obkurcza naczynia krwionośne.

Kosmetyki z arniką

Maść arnikowa 10,43 PLN; Mydło Rumianek z Arniką Górską 15 PLN; Ochronny krem do stóp z arniką górską 18,90 PLN www.talia24.pl

Arnika jest stosowana głównie zewnętrznie. Odradza się stosowanie jej wewnętrznie ze względu na dużą toksyczność tej rośliny.

W Polsce arnika górska objęta jest ścisłą ochroną gatunkową.

Patrycja Bydlińska


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

TAGI:

Dodaj komentarz