Kobieta liderem w biznesie

Kobieta liderem w biznesie

Kobieta liderem w biznesie

Rozmowa z ekspertem, Panią Marią Rotkiel – psychologiem, terapeutą poznawczo- behawioralnym, członkiem Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej.

Jest Pani prelegentką zbliżającej się konferencji „Współczesne Wyzwania Kobiety Lidera”. Jaka jest kobieta LIDER?

Maria Rotkiel: Każda z nas, każda kobieta ma w sobie potencjał aby być liderem. Jesteśmy konsekwentne, ambitne, pracowite i dobrze zorganizowane.

Jednocześnie nie brak nam empatii i innych zdolności społecznych, począwszy od komunikacji po radzenie sobie w sytuacjach kryzysowych i inne zdolności w aspekcie relacji i współdziałania z innymi. Lider to osoba, która potrafi zarządzać swoim potencjałem oraz motywować i kierować pracą innych i takie są kobiety liderzy.

Jakie, uznawane za typowo kobiece cechy pomagają, a jakie przeszkadzają kobietom w odnoszeniu sukcesów w świecie biznesu?

 

Maria Rotkiel: Kobiety mają większe zdolności werbalne, mają zdolność podzielności uwagi co umożliwia im koncentrację na kilku aspektach działania na raz. Przede wszystkim mamy intuicję, którą naukowo możemy zdefiniować jako umiejętność dostrzegania i interpretowania sygnałów, bodźców na tyle subtelnych, nieuchwytnych, iż trudno je „normalnym” zakresem percepcji zauważyć. To intuicja sprawia, iż „odgadujemy” intencje, nastrój i zamiary drugiej osoby, szybko i adekwatnie reagując na ewentualne zagrożenie. Dlatego kobiety są znakomitymi negocjatorami, szefami i liderami. Potrafimy analitycznie i logicznie rozważać każdy aspekt sytuacji jednocześnie zwracając uwagę na komunikację niewerbalną korzystając z „podpowiedzi” sfery emocjonalnej. Taka kombinacja umiejętności jest na wagę złota, nie tylko w biznesie. To, na co powinnyśmy na pewno uważać, to typowo kobieca tendencja do poświęcania się i zapominania o sobie. Musimy pamiętać, że dobry lider, tak jak dobra matka, żona, czy partnerka to przede wszystkim szczęśliwa osoba, która potrafi zadbać, zatroszczyć się również o siebie. Jeśli tak postępujemy, to i my, i osoby z nami związane, zarówno zawodowo jak również osobiście mogą w pełni korzystać z naszego twórczego potencjału. Czego wszystkim Paniom życzę.

Więc kobiety w życiu zawodowym potrafią łączyć zdolność logicznego i analitycznego myślenia z intuicją. Czy jest zatem coś, czego kobiety powinny uczyć się od mężczyzn?

Maria Rotkiel: Uważam, że mamy wiele, jak nie więcej do zaoferowania w pracy, w biznesie niż mężczyźni i to oni powinni się od nas uczyć. Natomiast to, czego niewątpliwie nam, kobietom często brakuje to pewność siebie i jej możemy się od „płci brzydszej” uczyć. Mężczyzna nawet jeśli się na czymś nie zna, to potrafi o tym mówić z takim przekonaniem, jakby był ekspertem w danej dziedzinie. Nie namawiam do arogancji, natomiast podpowiadam, iż brak pewności siebie i zaniżona samoocena to często przyczyna wielu trudności czy powód tracenia cennych okazji przez kobiety. Niedocenianie własnych zdolności, swojego potencjału to drogie Panie największy nasz problem!

Jakie są najczęstsze pułapki myślowe, które uniemożliwiają kobietom osiąganie sukcesów na polu zawodowym?

Maria Rotkiel: Pułapki, które same na siebie zastawiamy to przekonania, twierdzenia wynikające z naszej zaniżonej samooceny: „Nie dam sobie z tym rady”, „To za trudne”, „Jestem za słaba, za mało doświadczona” lub „Nie zasługuje na to: wyróżnienie / ten awans”. To przykre, że tak wiele wartościowych, wspaniałych, zdolnych kobiet nie wierzy w siebie i nie docenia swoich zalet, swoich kompetencji. Czas to zmienić i dostrzec własną wartość, umieć w pełni z niej korzystać tak, aby inni mogli nas docenić i nauczyli się nas szanować. Zacząć jednak należy od siebie. To my, kobiety powinnyśmy nauczyć się lubienia, wspierania i chwalenie siebie samych i siebie na wzajem!

Rozmawiała: Patrycja Bydlińska


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

Dodaj komentarz