Karmienie piersią zmniejsza ryzyko raka piersi o 59 %

Karmienie piersią zmniejsza ryzyko raka piersi o 59 %

Karmienie piersią zmniejsza ryzyko raka piersi o 59 %

Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet. Co 16 Polka zachoruje na tę chorobę. Zachorowalność i umieralność z powodu raka piersi w Polsce z roku na rok wzrasta. Ryzyko choroby jest szczególnie wysokie wśród kobiet, u których wystąpiły przypadki nowotworu piersi u krewnych pierwszego stopnia, czyli np. matki lub siostry.

Wśród czynników ryzyka wymienić można m.in. także wczesny wiek pierwszej miesiączki, późny wiek menopauzy, długotrwałe stosowanie środków antykoncepcyjnych, późny wiek pierwszej ciąży lub jej brak, a także krótki okres karmienia piersią lub jego brak.

Najnowsze wyniki badań opublikowane na łamach Archives of Internal Medicine wskazują, że karmienie piersią może ochronić kobiety z grupy ryzyka (obciążone dziedziczną skłonnością do raka piersi) przed rakiem piersi, zmniejszając prawdopodobieństwo choroby prawie o 60 %.

Zdaniem naukowców karmienie piersią nie tylko jest niezwykle ważne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju niemowlęcia, ale także dla zdrowia mam, u których występował rak piersi u krewnych (pierwszego stopnia).

To dobra informacja dla kobiet z rodzinną historia choroby” podkreśla  Dr Alison Stuebe z  University of North Carolina. Okazuje się, ze sama natura daje nam tak prosty sposób umożliwiający znaczne zmniejszenie ryzyka choroby.

Prawdopodobieństwo choroby nowotworowej zostaje zredukowane o ponad 50% już po 3 miesiącach karmienia piersią.

Nadal nieznane są mechanizmy wpływu karmienia piersią na redukcję ryzyka raka piersi wśród kobiet z dziedziczną skłonnością do choroby. Zdaniem naukowców możliwe jest, że nie karmienie piersią  zaraz po porodzie prowadzi do stanów zapalnych, które mogą spowodować zmiany w tkance piersi, co w późniejszym czasie może skutkować rakiem piersi.

Patrycja Bydlińska


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

Dodaj komentarz