Jedz, módl się, jedz – Michael Booth

Jedz, módl się, jedz

Jedz, módl się, jedz – Michael Booth

Jak przeżyć kryzys czterdziestolatka i nie zwariować

To książka dla wszystkich, którzy zbliżają się do wieku średniego, którzy stanęli w obliczu  przygnębiającego i bezpowrotnego spadku formy fizycznej, których nęka dojmujące poczucie śmiertelności i którzy trwonią czas na rozrywki, wyrzuty sumienia i rozmyślanie o udaremnionych ambicjach…

Rozczarowany życiem, nękany dojmującym poczuciem śmiertelności, niezdolny do skupienia się i najczęściej na lekkim rauszu Michael Booth, prawie czterdziestoletni dziennikarz kulinarny, naprawdę potrzebuje zmian. Na szczęście w tym momencie jego żona bierze sprawy w swoje ręce i wyznacza jasny cel: kilkumiesięczną podróż po Indiach.

Rodzina rozpoczyna kulinarną wędrówkę po subkontynencie: od spowitego mgłą Delhi po popadający w ruinę Amritsar i Tadż Mahal. Szybko jednak okazuje się, że Michael, pod pretekstem pracy nad książką, pogrąża się w obżarstwie i pijaństwie. Zmęczona kulinarno-alkoholowymi ekscesami męża, Liselle zapisuje Michaela na obóz szkoleniowy intensywnej jogi i prosi mądrego guru medytacji, żeby pomógł mu wytyczyć świecką ścieżkę spokoju i równowagi.

Czy cynizm, neuroza i niepohamowany apetyt Bootha doprowadzą go do zguby? Czy mężczyzna zdoła odzyskać równowagę, pokonać lęki,  przezwyciężyć nałogi i stawić życiu czoła jako mąż i ojciec?

O AUTORZE
Michael Booth jest dziennikarzem, autorem książek podróżniczokulinarnych, ojcem Asgara i Emila oraz blogerem (www.michael-booth.com). Jego  artykuły regularnie pojawiają się w licznych brytyjskich i zagranicznych czasopismach, w tym „Condé Nast Traveller” oraz „Monokle”, a także we wszystkich prestiżowych gazetach brytyjskich. Jest autorem trzech książek z literatury faktu: Just as well I’m leaving, Doing without Delia, która została „książką tygodnia” w BBC Radio 4, oraz Sushi and beyond, która otrzymała nagrodę imienia Kate Whiteman od Związku Pisarzy Kulinarnych za najlepszą książkę o jedzeniu i podróżach w 2010 roku. Obecnie Michael pracuje nad książką poświęconą Skandynawii i zamieszkujących ten region dziwnych i wspaniałych ludziach.

Recenzja

„Jedz, módl się, jedz” to opis rodzinnej wyprawy do Indii…jednak nie tych znanych z filmów Bollywood, lecz tych prawdziwych Indii, w których na porządku dziennym jest bieda i brud. Co ciekawe, mimo szczegółowych opisów brutalnych i smutnych zajść widzianych przez uczestników podróży z okna samochodu oraz zabawnych i jednocześnie budzących pewne obrzydzenie informacji o  wszechobecnym robactwie i powszechnym odorze na pełnych brudu, zaśmieconych i odrapanych ulicach miast oraz częstym zatruciu pokarmowym wśród turystów, jak również widmie malarii i slumsach niczym z filmu „Slumdog. Milioner z ulicy” (autor opisuje wyprawę również do tej dzielnicy biedy znanej z filmu), książka sprawia, że i tak pragniemy zobaczyć Indie, przeżyć prawdziwą przygodę, odbyć podróż do Delhi, Bombaju, Majsuru czy Agry, zobaczyć Tadź Mahal, zasmakować w przepysznej, regionalnej kuchni, spróbować chrupiących papadam i kruchego mięsa z pieca tandur, a także odkryć moc płynącą z asanów jogi oraz medytacji transcendentalnej.

„Jedz, módl się, jedz” jest jednocześnie podróżą duchową, kulinarną i historyczną. Autor porusza bowiem niezwykle ciekawe kwestie dziejów Indii, odnawiającej mocy jogi oraz pachnącej imbirem i kardamonem indyjskiej kuchni.

Mimo, że prawdziwym celem podróży jest przemiana duchowa, skupionego głównie na jedzeniu, popadającego w alkoholizm, cynizm i marazm wieku średniego, dziennikarza kulinarnego Michaela Bootha, książka pozbawiona jest zbędnego patosu i wymuszonego sacrum.

Autor pisze w sposób niezwykle szczery, zabawny i ironiczny. To pełna humoru, przyjemna i wciągająca lektura, doskonała na wakacje.

Gotowi na podróż do Indii?

Patrycja Bydlińska


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

Dodaj komentarz