Jak zapobiegać grzybicy pochwy

Symptomy grzybicy pochwy to swędzenie i pieczenie, białe upławy o gęstej konsystencji i nieprzyjemnym zapachu (zapach drożdży). Pieczenie i ból nasilają się po współżyciu i przy oddawaniu moczu. Często towarzyszą im: zaczerwienienie i obrzęk sromu. Przy przewlekłych i nawracających grzybicach dolegliwości mogą nie być zbyt dokuczliwe, mają różne nasilenie, a objawy dotyczą głównie dróg moczowych (pieczenie przy oddawaniu moczu)

Jak zapobiegać grzybicy pochwy

Dieta

 

Odżywiaj się w sposób zbalansowany i racjonalny. Pamiętaj o warzywach, owocach i pełnoziarnistym pieczywie. Do codziennej diety warto również włączyć naturalne jogurty, kefiry i produkty kwaszone takie jak ogórki i kapusta kiszona.

 

Bielizna i ubranie

 

Noś bawełnianą, przewiewną bieliznę. Unikaj obcisłych spodni np. mocno przylegających dżinsów, które nie pozwalają na odpowiedni dostęp powietrza, odprowadzenie wilgoci i ciepła z miejsc intymnych, przyczyniając się tym samym do stworzenia idealnego środowiska dla rozwoju grzybicy. Noszenie przez kilka godzin mokrego stroju kąpielowego może również przyczynić się do rozwoju grzybicy. Używaj przewiewnych, nieperfumowanych wkładek higienicznych, które często zmieniaj.

 

Antybiotyki

 

Kontroluj zażywanie antybiotyków. Podczas antybiotykoterapii zwróć szczególną uwagę na zdrową dietę i łykaj zapobiegawczo probiotyki. Zażywanie antybiotyków może doprowadzić do wystąpienia grzybicy. Antybiotyki zwalczają nie tylko bakterie chorobotwórcze, ale również te dobroczynne, przez co zostaje zaburzona naturalna flora bakteryjna organizmu.

 

Higiena

 

Stosuj specjalne mydła do higieny miejsc intymnych o pH 5,5 czyli odczynie zbliżonym do odczynu pochwy. Nie używaj perfumowanych kosmetyków takich ja dezodoranty i talki do miejsc intymnych. Zrezygnuj ze stosowania pachnących płynów do kąpieli. Stosuj osobny ręcznik do miejsc intymnych. W higienie miejsc intymnych najważniejsze jest, by nie niszczyć naturalnego, kwaśnego płaszcza ochronnego. Dobroczynne bakterie w pochwie zapewniają odpowiednie pH przez co uniemożliwiają rozwój drobnoustrojom. Zarówno niedostatek jak i nadmiar zabiegów higienicznych może być szkodliwy. Nadmierne podmywanie się może wypłukać naturalny płaszcz ochronny i doprowadzić do infekcji. Stosowanie mocnych detergentów i perfumowanych kosmetyków może wywołać podrażnienie i alergie. Nie stosuj do mycia miejsc intymnych myjek i gąbek, które mogą być siedliskiem grzybów i bakterii. Unikaj płukanek i irygacji pochwy stosowanych profilaktycznie. Zabieg ten zaburza naturalną gospodarkę bakteryjną pochwy. W trakcie miesiączki pamiętaj o częstym zmienianiu tamponów i podpasek.

Patrycja Błoch

 

 


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

Dodaj komentarz