Jak wytrwać w noworocznych postanowieniach?

Jak wytrwać w noworocznych postanowieniach

Jak wytrwać w noworocznych postanowieniach?

Nowy Rok to symboliczna data, która skłania nas do rozliczeń z przeszłością, podsumowań i snucia planów na przyszłość.

Jeśli co roku obiecujesz sobie, że coś zmienisz, jednak brak Ci motywacji, by wytrwać w noworocznych postanowieniach, poznaj kilka pomocnych zasad, które ułatwią Ci osiągnięcie zaplanowanego celu.

  1. Postaw sobie konkretne, mierzalne cele. Ustal co dokładnie chcesz osiągnąć i w jakim czasie. Dzięki temu łatwiej będzie Ci sprawdzać postępy i utrzymać motywację np. nie mów sobie, że chcesz schudnąć, tylko ile dokładnie kilogramów chcesz stracić oraz ile czasu Ci to zajmie.
  2. Spisz swoje postanowienia. To doskonała okazja do ich sprecyzowania oraz nadania im bardziej oficjalnej formy.
  3. Umieść kartkę ze swoimi noworocznymi postanowieniami w widocznym dla siebie miejscu.  Jeśli każdego dnia będziesz spoglądać na swoje cele, łatwiej będzie Ci o nich pamiętać. Możesz np. oprawić noworoczne postanowienia i powiesić je na ścianie lub w bardziej dyskretnym miejscu np. na wewnętrznej części drzwi szafy.
  4. Stwórz plan! Nie wystarczy, że powiesz od jutra nie palę, codziennie biegam i przechodzę na dietę. Dokładnie zaplanuj punkt po punkcie w jaki sposób będziesz realizowała swoje noworoczne postanowienia. Osadź swoje postanowienia w realiach dnia codziennego. Jeśli np. zamierzasz nauczyć się języka obcego to zaplanuj kiedy, gdzie i w jakich godzinach będziesz się uczyć, uwzględniając m.in. to jaki jest Twój budżet na to przedsięwzięcie oraz jakim czasem dysponujesz.
  5. Wyznacz kamienie milowe swoich postanowień. Kamień milowy stanowi ważny cel pośredni na drodze do ostatecznego celu np. w przypadku postanowienia o schudnięciu 10 kg kamieniem milowym może być zrzucenie 5 kg, co oznacza połowę drogi do pełnego sukcesu, czyli „małe zwycięstwo”. Dzięki temu łatwiej jest obserwować postępy i utrzymać chęć do działania.
  6. Stwórz tablicę motywacyjną. Przypnij do korkowej tablicy zdjęcia i obrazki mające na celu przypominanie Ci o Twoich noworocznych postanowieniach. Jeśli np. planujesz nauczyć się jazdy na nartach umieść na niej kolorowe zdjęcia uśmiechniętych narciarzy, ośnieżonych stoków, sprzętu narciarskiego i kombinezonu, który chciałabyś kupić. Możesz także skorzystać z serwisu Pinterest.com by stworzyć taką wirtualną tablicę motywacyjną.
  7. Nagradzaj siebie za każdy sukces. Jak podkreśla wielu specjalistów częstą przyczyną trwania w złych nawykach jest chęć nagrodzenia siebie np. po ciężkim i stresującym dniu w pracy chcemy siebie wynagrodzić batonikiem lub czekoladką. Warto w sposób świadomy wykorzystać ten mechanizm. Jeśli np. naszym noworocznym postanowieniem jest jogging, to po każdym biegu wyznacz sobie nagrodę, którą może być np. kąpiel z dodatkiem ulubionej soli do kąpieli.
  8. Tylko sobie to wyobraź… Staraj się często wizualizować swój cel, jeśli Twoim noworocznym postanowieniem jest zrzucenie zbędnych kilogramów, to zamknij oczy i wyobraź sobie jak wspaniale Twoje wysportowane ciało będzie prezentować się latem w stroju kąpielowym. Wówczas wszelkie wymówki nie będą już tak kuszące.

Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

Dodaj komentarz