Skip to content Skip to footer

Witajcie! Dziś chciałabym Wam opowiedzieć o niezwykłych właściwościach dziurawca zwyczajnego i jak można go wykorzystać dla poprawy zdrowia.

Właściwości lecznicze dziurawca zwyczajnego

Dziurawiec zwyczajny to naprawdę niezwykła roślina. Od setek lat docenia się jej właściwości lecznicze, a nowoczesne badania naukowe tylko potwierdzają to, co wiedzieli już nasi przodkowie.

Zastanawialiście się kiedyś, skąd bierze się jego moc? Otóż działanie dziurawca zawdzięczamy przede wszystkim związkom zwanym hypericyną. Mają one silne właściwości przeciwzapalne. Dlatego dziurawiec jest polecany w chorobach reumatycznych, artretyzmie i zapaleniu stawów. Można go stosować zarówno zewnętrznie w postaci maści, jak i wewnętrznie w formie naparu. Warto wiedzieć, że te same związki hypericyny działają także kojąco na poparzenia słoneczne!

Ale to nie wszystko! Dziurawiec ma również właściwości <b>przeciwbakteryjne</b>. Zawarte w nim flawonoidy i olejki eteryczne hamują rozwój wielu groźnych bakterii. Dlatego z powodzeniem stosuje się go w leczeniu ran, owrzodzeń, zakażeń układu moczowego i wielu infekcji.

Zastosowanie dziurawca w medycynie ludowej

Z dziurawca przygotowuje się maści i wywary, które świetnie sprawdzają się w gojeniu ran, owrzodzeń czy oparzeń. Dzieje się tak, ponieważ zawarte w roślinie związki działają bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Dziurawiec przyspiesza więc regenerację tkanek i łagodzi podrażnienia.

Co jeszcze? Okazuje się, że napary z suszonych kwiatów dziurawca są pomocne także w walce z bolesnymi aftami oraz stanami zapalnymi błony śluzowej jamy ustnej. Regularne płukanie ust lub kąpiele z ich udziałem przynosi ulgę i wspomaga leczenie tych dolegliwości. Dlaczego? Bo związki zawarte w roślinie niszczą bakterie i łagodzą stany zapalne.

Dziurawiec w kuchni

Przyprawa z dziurawca dodana do ciast, napojów czy deserów sprawia, że nabierają one wyjątkowego, kwiatowego aromatu. Suszone kwiaty i ziele tej rośliny możesz dodać do ciasta na naleśniki, gofrów czy nawet do babeczek. Nada im to subtelny, ziołowy posmak. Jeśli uwielbiasz aromatyczną herbatę, koniecznie spróbuj zaparzyć suszone kwiaty dziurawca zamiast liści herbaty. Efekt Cię zaskoczy!

Jednak to nie wszystko. Okazuje się, że napary i herbatki z dziurawca mają też właściwości lecznicze. Działają uspokajająco, rozkurczowo i wzmacniają odporność. Dlatego warto pić je nie tylko dla smaku, ale i dla zdrowia. Gorącą herbatkę z suszonych kwiatów dziurawca polecam zwłaszcza wieczorem – pomoże Ci się zrelaksować i zapewni dobry sen.

Jak widzicie, dziurawiec zwyczajny to niezwykle cenna i wielofunkcyjna roślina. Warto włączyć ją do swojej diety i stosować w domowym lecznictwie. Jeśli macie jakieś pytania lub wątpliwości, dajcie znać w komentarzach! Trzymajcie się zdrowo.

Dodaj komentarz

0.0/5