Jak odchudzić psa?

Jak odchudzić psa?

Jak odchudzić psa?

Nadwaga lub wręcz otyłość jest równie groźna w skutkach u psów, jak u ludzi. Nadmiar sadełka obciąża stawy i mięśnie, osłabia serce, utrudnia chodzenie, itd. Najlepiej zatem zapobiegać nadwadze i dbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała psa.

Jeśli jednak naszemu pupilowi zdarzyło się już trochę przytyć, trzeba zacząć go odchudzać. Wbrew pozorom nie jest to trudne, ale wymaga od nas trochę samodyscypliny.

Prawidłowa dieta psa

Główną przyczyną problemów z utrzymaniem prawidłowej wagi jest zła dieta. Dokładniej mówiąc dieta zbyt kaloryczna i zbyt obfita. Zdradliwe są zwłaszcza rozmaite smakołyki, które serwujemy zwierzakowi między posiłkami. Tym bardziej, jeśli podajemy mu przysmaki, które nie są przeznaczone dla psów.

Odchudzając psa, musimy zatem zmienić jego menu, w pierwszej kolejności usuwając z niego wszystkie wysokokaloryczne przekąski. Przy sporej nadwadze u naszego pupila, trzeba będzie nawet w ogóle zrezygnować z podawania mu przysmaków.

Następnie przyjrzyjmy się głównym posiłkom naszego psa. Skoro przybrał on na wadze, to zapewne podajemy mu jedzenie za bardzo kaloryczne albo dajemy go za dużo. Prawidłowa dieta każdego psa powinna być dostosowana do wieku i kondycji zwierzęcia, zarówno pod względem składu, jak i objętości, o to właśnie powinniśmy zadbać.

Właściciele psów, które są przyzwyczajone do jedzenia suchej karmy, mają łatwiejsze zadanie. W sklepach zoologicznych można bowiem znaleźć sporo produktów, które zostały opracowane specjalnie dla psów z nadwagą.

Takie karmy, prócz tego, że cechują się obniżoną kalorycznością, zawierają jeszcze substancje poprawiające metabolizm tłuszczów i sprzyjające utrzymaniu prawidłowej masy ciała, takie jak L-karnityna.

Przy żywieniu pupila karmą dla psów z nadwagą niezwykle ważne jest jednak to, by ściśle stosować się do zaleceń producenta. Jednym słowem trzeba przestrzegać dawkowania podanego przez niego na opakowaniu karmy. W przeciwnym razie, nawet najlepszej jakości produkt nie rozwiąże problemu.

Ćwiczenia fizyczne dla psa

Specjalna karma dla psa z nadwagą to podstawa odchudzania, ale czasami może nie wystarczyć. Przydałoby się również trochę ruchu i ćwiczeń fizycznych. Obok niewłaściwego pożywienia, brak ruchu jest drugą przyczyną problemów z utrzymaniem odpowiedniej masy ciała.

Dłuższe spacery i zabawa z psem na świeżym powietrzu dobrze wpłynie także na nasze zdrowie, my też więc na odchudzaniu pupila skorzystamy. O ile jednak dietę psa możemy zmienić praktycznie z dnia na dzień, o tyle codzienną dawkę ruchu powinniśmy zwiększać stopniowo.

Pamiętajmy bowiem, że kondycja zwierzaka, który większość swojego życia spędza na kanapie nie jest najlepsza. Nie możemy go tak od razu forsować wyczerpującymi ćwiczeniami fizycznymi, nie skończy się to dla niego dobrze.

Zacznijmy od wydłużania spacerów – o pięć, dziesięć, piętnaście minut. Zabierajmy na spacery jakąś zabawkę, którą nasz pies będzie mógł aportować. Przy okazji możemy zacząć go uczuć różnych rzeczy, jeśli do tej pory tego nie robiliśmy.

Dobrym pomysłem może być  również chodzenia po schodach zamiast jeżdżenia windą. Pamiętajmy jednak, że wysiłek musi być dostosowany również do wrodzonych możliwości psa.


Jacek Narożniak

Autor: Jacek Narożniak

Dziennikarz serwisu Kakadu.pl Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Dziennikarz serwisu Kakadu.pl, autor kilkuset opublikowanych w nim artykułów. Behawiorysta oraz wielki miłośnik zwierząt. Od kilkunastu lat zajmuje się hodowlą kotów rosyjskich niebieskich. Specjalizuje się w pisaniu tekstów popularnonaukowych o zwierzętach, które zostały opublikowane w wielu czasopismach, takich jak Wiedza i Życie czy Charaktery oraz na licznych portalach internetowych.

kakadu-logoKakadu Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a
03-236 Warszawa
tel. 22 762 97 07, 22 427 38 75
kakadu@kakadu.pl
www.kakadu.pl

TAGI:

4 komentarze

Dodaj komentarz