Jak odchudzić kota?

Jak odchudzić kota?

Jak odchudzić kota?

Oczywiście najlepiej byłoby, gdyby nie trzeba było go w ogóle odchudzać! Gdybyśmy przez cały czas dbali o jego sylwetkę i utrzymywali jego wagę na optymalnym poziomie! Skoro jednak nasz pupil zaczyna ciągnąć brzuchem po podłodze podczas chodzenia, czas zacząć myśleć o jego odchudzaniu,  tym bardziej, że otyłość sprzyja wielu chorobom, np. cukrzycy. Wbrew pozorom, wcale nie tak trudno jest pozbyć się zbędnych kilogramów u naszego futrzaka. Wystarczy trochę wysiłku i przestrzeganie trzech podstawowych zasad.

Zasada pierwsza: Odpowiednia dieta kota

Od tego musimy zacząć. Złe odżywianie, jak i u ludzi, tak i u zwierząt sprzyja odkładaniu się zbędnych pokładów tkanki tłuszczowej.

Przede wszystkim dieta naszego kota powinna być bardzo urozmaicona. Jeśli podajemy mu tzw. domowe jedzenie, musimy zadbać o to, by otrzymywał wszelkie niezbędne składniki odżywcze we właściwych proporcjach.

Nie jest tajemnicą, że koty są zwierzętami drapieżnymi. Ich przewód pokarmowy kiepsko radzi sobie z trawieniem pokarmu pochodzenia roślinnego. Mięso jest więc dla nich podstawowym źródłem białka, witamin i innych niezbędnych składników odżywczych. Dlatego powinno stanowić kluczowy składnik kociej diety.

Mięso, które podajemy kotu powinno być jak najlepszej jakości i niezbyt tłuste. Dla kotów bowiem głównym źródłem energii jest białko zwierzęce, a nie tłuszcz. Dlatego starając się odchudzić futrzaka podajemy mu mięso chude. Oprócz niego może dostawać chude białe sery, jogurty, itd.

Tak naprawdę jednak, bardzo trudno jest samodzielnie przygotowywać naszemu pupilowi pełnowartościowe posiłki. I jeszcze zadbać o to, by były one niskokaloryczne. Dlatego znacznie lepszym pomysłem jest podawanie kotu gotowej suchej karmy. Oczywiście, jeśli ma on nadwagę, wybieramy karmę odchudzającą, czyli o niskiej kaloryczności i z dodatkiem związków przyśpieszający metabolizm tłuszczów.

Dobrej jakości suche karmy są pełnowartościowe, nie ma więc potrzeby podawać kotu dodatkowych przysmaków. Wręcz odwrotnie, przy odchudzaniu jest to nawet niewskazane. Jeśli chcemy, by nasz futrzak stracił nieco na wadze – koniec z przysmakami! Nawet super karma odchudzająca nie odchudzi zwierzaka, jeśli serwować będziemy mu wysokokaloryczne przekąski.

Zasada druga: Właściwy sposób żywienia kota

Ewolucja przystosowała koty do polowania na drobną zdobycz, którą stanowią głównie niewielkie gryzonie i małe ptaki. Z tej przyczyny zwierzęta te zjadają jednorazowo niewielkie ilości pożywienia, ale jedzą wielokrotnie w ciągu doby.

Chcąc prawidłowo żywić naszego kota, najlepiej umożliwić mu taki naturalny sposób odżywiania. Uzyskamy to udostępniając mu pełną miseczkę przez cały dzień. Sucha karma cechuje się bardzo niską wilgotnością, dlatego nie psuje się tak szybko i może długo leżeć w misce.

Mając zawsze dostęp do suchej karmy, kot zjada zwykle po kilka ziarenek na raz, ale za to podchodzi do miski nawet kilkanaście razy w ciągu doby.

Czy zwierzę, który ma zawsze pełną miskę straci na wadze? Przecież może się opychać do woli! Nie ma obawy! Większość kotów doskonale potrafi samemu sobie regulować ilość pobieranego pokarmu. Ponadto, zwierzę, któremu wydzielamy pokarm zjada go więcej, nauczyło się bowiem, że trzeba się najeść na zapas, ponieważ za chwilę pokarm zostanie mu zabrany. Jeśli jednak ma nieograniczony dostęp do pożywienia, nie musi tego robić.

Oczywiście, gdy zaczynamy wprowadzać taką metodę żywienia, w pierwszym okresie nasz kot może zjadać więcej niż dotychczas. Jest bowiem przyzwyczajony do dawnego sposobu karmienia. Z czasem jednak zrozumie, że nie musi zjadać na zapas.

Zasada trzecia: Zapewnienie kotu odpowiedniej dawki ruchu

Nawet najlepsza dieta niskokaloryczna i odpowiedni sposób żywienia może nie wystarczyć, gdy nasz zwierzak mało się porusza. Czy ktoś widział kiedyś otyłego, zdziczałego kota? Raczej nie, ponieważ mają one aż za dużo ruchu. Muszą polować, walczyć i uciekać przed wrogami.
Życie domowego pieszczocha jest zwykle bardzo spokojne. Szczególnie jeśli jego świat ogranicza się wyłącznie do czterech ścian mieszkania. W takich warunkach zużycie energii jest niewielkie, wręcz minimalne, co niestety prowadzi do wzrostu masy ciała.

Oprócz prawidłowej diety powinniśmy zapewnić naszemu futrzakowi odpowiednią dawkę ruchu, najlepiej zabawy. W sklepach zoologicznych znajdziemy cały asortyment zabawek, za którymi może się uganiać: piłeczki, piórka na sznurku, czyli tzw. wędki, itd. Dobrym rozwiązaniem jest też kupienie kotu dużego drapaka. Takiego wysokiego do samego sufitu i zaopatrzonego w liczne półki, po których można skakać.

Na rynku europejskim dostępne są już nawet specjalne kołowrotki dla kotów, coś na kształt kołowrotków dla chomików, które zapewniają kotom dzienną dawkę ćwiczeń. Szkoda, że w naszym kraju raczej trudno je kupić. Można spróbować poszukać w internecie i zamówić ze sprzedaży wysyłkowej.

Dbajmy o to, by naszemu pupilowi się nie nudziło, Niestety koty mogą również zabijać nudę jedzeniem! Odpowiednia dawka ćwiczeń, dobrej jakości niskokaloryczna karma dla kotów oraz odpowiedni sposób karmienia na pewno przyniosą skutek i nasz pieszczoch zrzuci kilka zbędnych kilogramów.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Konsultacja: lek. wet. Piotr Korzeniowski


Jacek Narożniak

Autor: Jacek Narożniak

Dziennikarz serwisu Kakadu.pl Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Dziennikarz serwisu Kakadu.pl, autor kilkuset opublikowanych w nim artykułów. Behawiorysta oraz wielki miłośnik zwierząt. Od kilkunastu lat zajmuje się hodowlą kotów rosyjskich niebieskich. Specjalizuje się w pisaniu tekstów popularnonaukowych o zwierzętach, które zostały opublikowane w wielu czasopismach, takich jak Wiedza i Życie czy Charaktery oraz na licznych portalach internetowych.

kakadu-logoKakadu Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a
03-236 Warszawa
tel. 22 762 97 07, 22 427 38 75
kakadu@kakadu.pl
www.kakadu.pl

TAGI:

Dodaj komentarz