Imbir
Imbir to jedna z najstarszych roślin leczniczych i przyprawowych na świecie. Jest kłączem powszechnie stosowanym w kuchni chińskiej, afrykańskiej i indyjskiej. Cechuje się ostrym, palącym smakiem i intensywnym aromatem.
Imbir świeży
Świeży imbir doskonale nadaje się do przyprawiania nim ryb, zwłaszcza w formie sushi i owoców morza, gdyż neutralizuje „rybi” zapach. Podkreśla smak tofu, kremowych zup warzywnych, pasztetów.
Rada: Kupując świeży imbir sprawdź czy ma gładką skórkę, sucha i pomarszczona może wskazywać, że już stracił swą świeżość. Kłącze można przechowywać do trzech tygodni w lodówce.
Korzeń imbiru obieramy ze skórki, kroimy i możemy go przemleć przez praskę do czosnku, by powstał gotowy macerat do przyprawiania potraw.
Imbir w proszku
Imbir mielony jest przyprawą kompotów, puddingów, wypieków i pieczywa.
Dzięki zawartości unikalnych olejków eterycznych i specyficznych substancji żywiczych kłącze imbiru jest nie tylko aromatyczna przyprawą, ale również rośliną leczniczą.
Imbir zapobiega i łagodzi wiele dolegliwości takich jak:
SYROP NA KASZEL
„Na małym ogniu (ma tylko „mrugać”) ogrzewać przez 30 minut 2 łyżeczki świeżego, posiekanego kłącza imbiru z 2 filiżankami wody. Dodać około 120g cukru lub miodu i gotować, aż płyn będzie miał konsystencję syropu. Zjadać 1 łyżkę lub dodawać syrop do herbaty.”„Domowe leki ziołowe” Anne Iburg
Dolegliwości żołądkowo-jelitowe
Napar z imbiru warto popijać po obfitych, tłustych posiłkach. Napój sporządzamy zalewając szklanką wrzątku 4 plasterki świeżego, obranego kłącza imbiru. Napar pozostawiamy na 10 minut pod przykryciem. Imbir reguluje pracę woreczka żółciowego, zapobiega gromadzeniu się gazów w jelitach (zapobiega wzdęciom), działa rozkurczowo.
Na dolegliwości trawienne stosuje się również nalewkę agrestową z imbirem i miodem.
Nalewka agrestowa z imbirem i miodem
Składniki:
- 1 kg agrestu
- 1 l wódki
- O,5 l miodu
- kłącze imbiru
Agrest myjemy, zalewamy wódką, dodajemy kawałek obranego korzenia imbiru i odstawiamy na 3-4 tygodnie. Następnie odcedzamy powstałą nalewkę. Pozostałe owoce zalewamy miodem i odstawiamy na kolejne 2 tygodnie. Po tym czasie przefiltrowujemy owoce i mieszamy powstały syrop miodowy z nalewką. Przelewamy do butelek i odstawiamy na 3 tygodnie.
Obrzęki
Olejek eteryczny zawarty w imbirze działa moczopędnie, dlatego wykazuje działanie niwelujące obrzęki.
Infekcje górnych dróg oddechowych
Imbir pobudza wydzielanie śluzu, działa wykrztuśnie i odkażająco.
Nudności i mdłości
Przeciwdziała nudnościom po narkozie, chemioterapii i przy chorobie lokomocyjnej.
Imbir dla urody
Maseczka imbirowa
Dwie łyżeczki sproszkowanego imbiru mieszamy z odrobiną wody mineralnej, tak by uzyskać gęstą papkę. Maseczkę rozprowadzamy na twarzy z pominięciem okolic oczu, nosa i ust. Po 20 minutach zmywamy twarz letnia wodą. Po nałożeniu maseczki możemy odczuwać chwilowe pieczenie, które powinno minąć po kilku minutach. Zabieg działa oczyszczająco i odkażająco.
Imbirowa odżywka do włosów
Maskę imbirową na skórę głowy i włosy przygotowujemy mieszając starte kłącze imbiru z 2 łyżkami oliwy z oliwek i sokiem z połowy cytryny. Odżywkę wmasowujemy we włosy i zawijamy głowę w ciepły wilgotny ręcznik. Po 30 minutach myjemy włosy delikatnym szamponem. Maska imbirowa sprawi, że czupryna nabierze pięknego połysku, wzmocni i zregeneruje wysuszone pasma.
Kuracja z imbirem na cellulit
Pół filiżanki oleju z pestek winogron wymieszaj z dwiema łyżkami fusów kawowych, 1 łyżeczką startego kłącza imbiru i 1 łyżeczką cynamonu. Tak przygotowany olejek wmasuj energicznie w uda, pośladki oraz brzuch. Owiń ciało folią i ciepłym kocem. Po 20 minutach weź prysznic. Kuracja wyraźnie wygładza i ujędrnia skórę.
Przeciwwskazania do stosowania imbiru
Ze względu na bardzo ostry i palący smak imbiru nie powinny stosować kobiety w ciąży, karmiące i chorzy na choroby układu pokarmowego (np. wrzody).
Patrycja Bydlińska
Autor: Patrycja Bydlińska
Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata. Patrycja Bydlińska na google+
- WWW |
- Więcej postów(885)
2 komentarze