Głos serca – Jodi Picoult

Głos serca

Głos serca – Jodi Picoult

Debiutancka powieść Jodi Picoult po raz pierwszy w Polsce!

Jane zawsze żyła w cudzym cieniu. Od nieszczęśliwego dzieciństwa ucieka w małżeństwo z biologiem, pracoholikiem skupionym na karierze zawodowej, Oliverem Jonesem. Jane i to potrafi znieść. Dopiero gdy uświadamia sobie, że również ich córka, Rebeka, jest dla Olivera mało istotna, rodzi się w niej bunt. Pewnego dnia zostawia męża z jego ukochanymi nagraniami wielorybich pieśni i razem z córką wyrusza z San Diego do swojego brata, Joleya, który mieszka w Massachusetts. Jedzie przez całą Amerykę, prowadzona jego listami, czekającymi w oznaczonych urzędach pocztowych. Każdy list otwiera szansę refleksji nad zapomnianą przeszłością i świeżego spojrzenia w przyszłość, a podróż przez kontynent niesie ze sobą wiele niespodzianek. Oliver, nawykły do tropienia humbaków w głębinach oceanów, chce odzyskać żonę i córkę. Jeśli ma tego dokonać, będzie musiał nauczyć się patrzeć na świat, a także na siebie, innymi oczami.

Recenzja:

Jodi Picoult to pisarka z wieloletnim stażem. Na koncie ma 20 powieści, które przetłumaczono na 34 języki, a ich nakład przekroczył 30 milionów. Zekranizowano 4 powieści autorki. Na polskim rynku przetłumaczonych zostało 18 powieści, w tym „Głos serca”.

Główna bohaterka, Jane, matka nastoletniej Rebeki, żona Olivera Jonesa i siostra Joley’a  od zawsze żyła w cudzym cieniu. W dzieciństwie maltretowana i molestowana przez własnego ojca. Uciekając z rodzinnego domu poślubiła Olivera Jonesa – biologa, fanatyka humbaków. Po kilku latach odkrywa, że dla męża liczy się przede wszystkim kariera biologa. Cały wolny czas poświęca badaniu wielorybów. Jane potrafi pogodzić się z tą sytuacją, aż do czasu, kiedy Oliver nie ma czasu dla własnej córki, a tym bardziej w dniu jej urodzin. Kobieta buntuje się.

Pewnego dnia zostawia męża i wraz z córką udaje się do Massachusetts, gdzie mieszka Joley. Oliver, który każdą chwilę poświęca na tropienia humbaków, musi odnaleźć się w nowej sytuacji i wyrusza na poszukiwanie żony i córki. Podczas tej podróży zmienia swoje nastawienie, a także spojrzenie na pewne sytuacje. Czy Oliverowi uda się odnaleźć Jane i Rebekę? Jak bardzo zmieni się życie kobiet?

Jodi Picoult w swojej powieści poruszyła bardzo ważny temat, jakim jest poświęcanie uwagi najbliższej rodzinie. Autorka opisuje dzieciństwo Jane, w którym bohaterka była krzywdzona. Od małego dziewczyna była bita, poniżana i molestowana przez własnego ojca. Bezradna i słaba nie potrafiła postawić się, ale miała dość odwagi, aby bronić młodszego brata przed agresorem. Między rodzeństwem utworzyła się naprawdę silna więź, która przetrwała pomimo odległości, jaka dzieliła ich w późniejszym życiu. Wciąż utrzymywali kontakt, wspierali się nawzajem. Nic więc dziwnego, że Jane wraz z córką uciekły do brata szukać pomocy.

Powieść została napisana prostym i łatwym do zrozumienia językiem. Początkowo ogrom informacji, mieszanie się wątków może pogubić czytelnika, ale z czasem wszystko się stabilizuje. Na szczęście Picoult nie stawia na jeden temat, lecz tworzy książkę wielowątkową. Sprawia to, że książka nie nudzi się, wciąż trzyma czytelnika przy sobie. Każdy kolejny rozdział poświęcony jest jednemu bohaterowi. Na początku każdego z nich widnieje imię bohatera, który z swojej perspektywy przedstawia pewne wydarzenia.  Jest to zabieg charakterystyczny dla tej pisarki, dzięki niemu można łatwo i szybko odnaleźć się  w fabule.

Jeżeli chodzi o samych bohaterów, to każdy z nich jest wyjątkowy. Pisarka przypisała im tak różnorodne cechy, że trudno ich ze sobą pomylić. Bywają podobieństwa, lecz Jodi Picoult postawiła na różnorodność. Dużą rolę w życiu Jane i Rebeki odgrywa Sam, a także Hadley. To dzięki nim sprawy się komplikują. Główne bohaterki dzięki znajomości z mężczyznami patrzą zupełnie inaczej na życie. W pewien sposób stały się dojrzalsze.

„Głos serca” Jodi Picoult polecam każdemu. Na pewno przypadnie do gustu zwolennikom tej pisarki. Osobom, które nie miały okazji przeczytać żadnej książki Jodi, polecam rozpocząć przygodę właśnie od tego utworu. „Głos serca” okazała się ciepłą, pełną wzruszeń i życiowych rozczarowań książką. Polecam!

Aneta Wojtiuk


Dodaj komentarz