Ginkgo Biloba (Miłorząb Japoński)
Ginkgo Biloba (Miłorząb Japoński) jest jedynym żyjącym reliktowym gatunkiem drzewa z rodziny miłorząbowatych. Stanowi jeden z najstarszych gatunków drzew na świecie, przez co nazywany jest mianem „żyjącej skamieniałości”.
Ginkgo Biloba jest stosowany w medycynie naturalnej od tysięcy lat. Stanowi jedną z najpopularniejszych roślin leczniczych. Stosowanie Ginkgo Biloba jest częścią tradycyjnej medycyny chińskiej. Właściwości lecznicze odnoszą się przede wszystkim do ekstraktu z liści gingko biloba, bogatych w dwa rodzaje składników aktywnych: flawonoidów i terpenoidów. Skład ekstraktu z Ginkgo Biloba jest bardzo złożony i cechuje go ogromna różnorodność aktywnych substancji, które razem intensyfikują swoje działanie. Żaden ze składników aktywnych ekstraktu z liści Ginkgo Biloba samodzielnie nie wykazuje tak intensywnego działania jak w połączeniu z pozostałymi substancjami zawartymi w Ginkgo Biloba.
Ginkgo Biloba a choroba Alzheimera
Badania naukowe wskazują na istnienie pewnych dowodów na to, że substancje zawarte w Ginkgo Biloba blokują formowanie beta-amyloidu, proteiny tworzącej amyloid w tkance mózgowej i przyczyniającej się tym samym najprawdopodobniej do rozwoju choroby Alzheimera.[1]
Obecny poziom wiedzy medycznej nie pozwala jednoznacznie stwierdzić czy gingko biloba może leczyć i zapobiegać chorobie Alzheimera. Dotychczasowe badania prowadziły do różnych, często sprzecznych wniosków. Mimo wszystko liczne dowody na to, że Ginkgo Biloba może poprawić pamięć, zdolność myślenia i uczenia u chorych na chorobę Alzheimera są wysoce obiecujące i skłaniają do coraz bardziej licznych badań naukowych nad tą rośliną. [2]
Niestety najnowsze badania, jedne z najdłuższych i najbardziej rygorystycznych jakie były do tej pory prowadzone na temat tej rośliny, jak donosi Alzheimer’s Society nie potwierdziły by Ginkgo Biloba był pomocny w leczeniu choroby Alzheimera. [3] Badania były prowadzone Wielkiej Brytanii przez pół roku na grupie 176 osób w stanie średnio zaawansowanej demencji starczej. Ich wyniki opublikowano online w International Journal of Geriatric Psychiatry.
Choroby oczu (Retinopatia)
Flawonoidy zawarte w Ginkgo Biloba mogą okazać się pomocne w leczeniu i zapobieganiu uszkodzeniom siatkówki o podłożu nie zapalnym, lecz naczyniowym, związanym z zaburzeniem dostawy krwi do tkanek oka. Retinopatia może mieć rozmaite podłoże chorobowe, jest groźną chorobą oczu, nie leczona może być przyczyna ślepoty. Badania sugerują, że ekstrakt z Ginkgo Biloba może być pomocny w zapobieganiu Zwyrodnieniu plamki związanym z wiekiem (ARMD)[4], będącego główną przyczyną utraty wzroku i problemów z widzeniem u osób dorosłych. Flawonoidy zawarte w Ginkgo Biloba są naturalnymi antyoksydantami, które zapobiegają zniszczeniom generowanym przez wolne rodniki, które najprawdopodobniej biorą udział w mechanizmie zwyrodnienia plamki związanym z wiekiem. Potencjalny dobroczynny wpływ ekstraktu Ginkgo Biloba na stan zdrowia oczu może mieć również związek z usprawnieniem dopływu krwi do tkanek oka, poprawie cyrkulacji krwi, dzięki zmniejszeniu agregacji płytek krwi (trombocytów).
Wpływ ekstraktu Ginkgo Biloba na leczenie i zapobieganie chorobom oczu nie został jeszcze dogłębnie poznany. Wyniki dotychczasowo prowadzonych badań wskazują na pozytywny wpływ Ginkgo Biloba na leczenie AMD, lecz wnioski nie są ostateczne i potrzebne są dalsze badania naukowe nad ekstraktem z liści tej rośliny.[5]
PMS
Wstępne badania sugerują, że ekstrakt z liści Ginkgo Biloba może mieć pozytywny wpływ na niwelowanie uczucia napięcia i opuchnięcia piersi i wahań nastrojów, towarzyszących napięciu przedmiesiączkowemu. Niezbędne są dodatkowe badania potwierdzające tą teorię, w związku z czym jest zbyt wcześnie na rekomendacje Ginkgo Biloba jako środka skutecznego w niwelowaniu PMS.
Miażdżycowe niedokrwienie kończyn dolnych
Chorym na miażdżycowe niedokrwienie kończyn dolnych towarzyszy dokuczliwy ból przy chodzeniu (chromanie przestankowe) . Zwężone i niedrożne naczynia tętnicze nie doprowadzają do mięśni odpowiedniej ilości składników odżywczych i tlenu. Niedostatecznie ukrwione mięśnie zaczynają niedomagać podczas wysiłku fizycznego co objawia się bólem.
Ze względu na właściwości Ginkgo Biloba poprawiające cyrkulację krwi w naczyniach, prowadzone były liczne badania, które potwierdziły pozytywny wpływ ekstraktu z liści Miłorzębu Japońskiego na wydłużenie dystansu podczas chodzenia (nawet o 50%) u osób z miażdżycowym niedokrwieniem kończyn dolnych, bez odczuwania bólu[7]. Flawonoidy zawarte w Ginkgo Biloba powodują, że śródbłonek uwalnia więcej EDRF- czynnika rozszerzającego naczynia krwionośnie.
Ginkgo biloba jest skuteczny w niwelowaniu objawów niedokrwienia kończyn, lecz lekarze podkreślają, że terapia ruchowa (trening marszowy) jest mimo wszystko najskuteczniejsza metodą wydłużenia dystansu bezbólowego.
Standaryzowany ekstrakt z liści Ginkgo Biloba
W przemyśle farmaceutycznym stosuje się standaryzowany ekstrakt Ginkgo Biloba, pozyskiwany z suchych liści tej rośliny. Standaryzacja ma na celu zapewnienie takiego samego składu preparatu i zachowanie odpowiednich proporcji składników aktywnych. Standaryzowany ekstrakt Ginkgo Biloba zawiera 24% flawonoidów i 6% terpenoidów.
Ryzyko związane z zażywaniem ekstraktu z liści Ginkgo Biloba
Dobroczynny wpływ Miłorzębu Japońskiego na zdrowie związany jest przede wszystkim z ekstraktem z liści Ginkgo Biloba. Mówiąc Ginkgo Biloba mamy na myśli ekstrakt z liści i nie należy mylić tego z nasionami i owocami Ginkgo Biloba.
Świeże nasiona Ginkgo Biloba zawierają ginkgotoksynę, która jest substancją trującą i znane są przypadki śmierci dzieci spowodowane spożyciem nasion Ginkgo Biloba[6].
Ekstrakt z liści Miłorzębu Japońskiego może wywołać reakcję alergiczną, jednakże standaryzowany ekstrakt stosowany w większości preparatów farmaceutycznych zażywany w rekomendowanych dawkach do 6 miesięcy jest przeważnie dobrze tolerowany przez zdrowe osoby dorosłe.
Znane są bardzo rzadkie przypadki skutków ubocznych zażywania preparatów z ekstraktem z liści Ginkgo Biloba. Wymienić tu można dolegliwości żołądkowo-jelitowe, bóle głowy i nudności.
Przeciwwskazaniem do stosowania ekstraktu z Miłorzębu Japońskiego jest stosowanie innych leków, ziół i suplementów diety mających właściwości przeciwzakrzepowe, zmniejszania agregacji płytek krwi (np.aspiryna), które wydłużają czas krwawienia. Ginkgo Biloba nie powinny zażywać również osoby cierpiące na zaburzenia krzepliwości krwi.
Zażywanie ekstraktu z Ginkgo Biloba nie jest również zalecane w ciąży i u kobiet karmiących, ze względu na bardzo niebezpieczne w tym okresie ryzyko związane ze zmniejszeniem przez Ginkgo Biloba krzepliwości krwi.
1.http://alzheimers.about.com/od/treatmentoptions/a/ginkgo_biloba.htm
2.University of Maryland Medical Center
3.Alzheimer’s Society
4.University of Maryland Medical Center
5.The Foundation of the American Academy of Ophthalmology
6.Leung AY, Foster S. Encyclopedia of Common Natural Ingredients Used in Food, Drugs and Cosmetics, 2nd ed. New York, NY: John Wiley & Sons; 1996
7. Peters H, Kieser M, Hölscher U. Demonstration of the efficacy of ginkgo biloba special extract EGb 761® on intermittent claudication — a placebo controlled, double-blind multicenter trial (German). VASA 1998; 27: 106-110.
Patrycja Błoch
Autor: Patrycja Bydlińska
Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata. Patrycja Bydlińska na google+
- WWW |
- Więcej postów(885)
Dodaj komentarz