Elektryzowanie się włosów zimą
Elektryzowanie się włosów
O tym, że włosy elektryzują się szczególnie zimą wiadomo od zawsze. Jednak zastanowić się należy jaka jest przyczyna takiego stanu.
Z punktu widzenia fizyki sprawa jest prosta. Włosy naładowane są jonami dodatnimi. W zimie nosimy czapki na głowach, a ich włókna są naładowane dodatnio, przebywamy w suchych pomieszczeniach, gdzie unoszą się drobinki kurzu naładowane również dodatnio. Drobinki kurzu, niewidoczne gołym okiem cząsteczki z włókna z czapek wnikają w głąb włosa – łuski włosów nie zawsze idealnie przylegają do siebie. I tak pojawiają się dodatkowe cząsteczki naładowane dodatnio, a jak wiadomo cząsteczki naładowane jednakowo odpychają się – i stad włosy zaczynają się odpychać od siebie.
Łatwiej elektryzują się włosy przesuszone
Na pewno łatwiej elektryzują się włosy przesuszone, które mają bardzo mało wilgoci w sobie. Włosy normalne i tłuste mają nieco mniej skłonności do elektryzowania się. Na pewno pomoże włosom odpowiednia pielęgnacja oraz używanie nakryć głowy z naturalnych włókien.
Szampony, odżywki…
Należy stosować zimą szampony i odżywki silnie nawilżające włosy. Należy pić nawet do 2 litrów wody, ponieważ zimą przebywa się często w przegrzanych pomieszczeniach, gdzie łatwo traci się wilgoć z organizmu.
Maska z żółtka jaja
Można pomagać włosom domowymi sposobami – maska z żółtka jaja oraz nafty kosmetycznej i oleju – na przykład rycynowego, żurawinowego, kokosowego lub oliwy z oliwek na pewno sprawi, że włosy staną się miękkie i dobrze nawilżone.
Szczotkowanie włosów
Warto zadbać o to, by włosy były otoczone przez niemal niewidoczną otoczkę z sebum – chroni ona przed wnikaniem drobinek kurzu, czy cząsteczek z włókien w głąb włosa, a tym samym elektryzowaniu się włosów. Taką otoczkę można stworzyć szczotkując systematycznie włosy i rozprowadzając przy pomocy szczotki sebum na całą długość włosów.
Kosmetyki bez silikonu
Przemysł kosmetyczny oferuje coraz więcej produktów, które zapobiegają elektryzowaniu się włosów. Ważne jest, że coraz więcej z tych nowoczesnych kosmetyków nie opiera się na silikonie. Silikon działa w ten sposób, że oblepia włos od zewnątrz i nie pozwala na wnikanie cząsteczek z zewnątrz do włosa. Spełnia on rolę podobną do sebum, którego często w zimie włosom brakuje. Tak sytuacja wynika z tego, że pod czapką włosy i skóra są nieco ściśnięte i duża część sebum nie ma swobodnego ujścia, pozostaje więc w przewodach gruczołów łojowych lub rozkłada się jedynie na skórze głowy. Włosy zostają pozbawione naturalnej otoczki z sebum i łatwo się elektryzują.
Obecnie pojawiają się nowe kosmetyki zapobiegające elektryzowaniu się włosów i nie zawierające niezbyt zdrowego silikonu. Takie kosmetyki najnowszej generacji zazwyczaj nie obciążają włosów i pozwalają na normalną stylizację włosów.
Suszarki, prostownice i lokówki z funkcją jonizacji
Przemysł również zadbał o to, by włosy nie elektryzowały się – nowoczesne suszarki, prostownice i lokówki mają funkcję jonizacji , która zapobiega elektryzowaniu się włosów.
Należy wszelkiego rodzaju czapki, swetry/bluzki czy szaliki zawsze płukać w dobrym płynie zmiękczającym – wówczas włosy ocierające się o te części garderoby nie będą się elektryzować. Niektórzy radzą, by jeszcze na parę minut przed założeniem czapki, szalika czy bluzki wziąć na dłonie parę kropli płynu zmiękczającego i rozetrzeć go delikatnie na garderobie.
Jeśli zdarzy się, że nasze włosy naelektryzowały się niesamowicie i nie mamy pod ręką żadnego środka do ich „uspokojenia” to wystarczy je delikatnie nawilżyć zwykłą wodą. Najlepiej jednak mieć w torebce małe opakowanie mgiełki antystatycznej, która zapobiega elektryzowaniu się włosów i jednocześnie jest tak delikatna, że nie niszczy fryzury.
Czasami możemy znaleźć bardzo nietypowe porady. Otóż, środek antystatyczny zawierają płyny do płukania tkanin. Wystarczy mieć małą ściereczkę zwilżoną takim płynem i raz na jakiś czas przecierać włosy.
Nawilżacze powietrza
Należy zimą zadbać przede wszystkim o dobre nawilżenie włosów. W domu oraz o ile jest to możliwe w miejscu pracy warto jest zimą używać nawilżaczy powietrza – wystarczą kamionkowe pojemniki zawieszone na kaloryferach.
Sauna do włosów
Można również nawilżać włosy w salonie stosując saunę do włosów z odpowiednio dobraną maską, która również nawilży włosy docierając w głąb włosa.
Drewniane grzebienie i szczotki z naturalnego włosia
Warto zaopatrzyć się na przykład w drewniany grzebień do włosów, który nie elektryzuje ich podczas czesania. Szczotki do włosów powinny być wykonane z naturalnego włosia.
Te wszystkie zabiegi oraz dobór nakryć głowy z naturalnych i przewiewnych materiałów na pewno zmniejszy problem z elektryzowaniem się włosów i ich kiepską kondycją w zimie.

Autor: Agnieszka Obstawska
Stylista fryzur, specjalista trycholog Współpracę z Kliniką Handsome Men rozpoczęła w 2008 roku. Jak twierdzi „była to jedna z lepszych decyzji w jej karierze artystycznej, która umożliwia nieustanny rozwój zawodowy”. Pogłębia swoje umiejętności poprzez uczestnictwo w szkoleniach prowadzonych przez profesjonalną, fryzjerską firmę Goldwell.
Klinika Handsome Men
Ul. Jaśminowa 25 43-300 Bielsko-Biała Tel. (33) 811 24 69 info@handsomemen.pl |
Oddział Ul. Naddnieprzańska 26 04-205 Warszawa Tel. (22) 4 688 688 www.handsomemen.pl |
Dodaj komentarz