Elektryzowanie się włosów zimą

Elektryzowanie się włosów zimą fot. fotolia.com

Elektryzowanie się włosów zimą

Elektryzowanie się włosów

O tym, że włosy elektryzują się szczególnie zimą wiadomo od zawsze. Jednak zastanowić się należy jaka jest przyczyna takiego stanu.

Z punktu widzenia fizyki sprawa jest prosta. Włosy naładowane są jonami dodatnimi. W zimie nosimy czapki na głowach, a ich włókna są naładowane dodatnio, przebywamy w suchych pomieszczeniach, gdzie unoszą się drobinki kurzu naładowane również dodatnio. Drobinki kurzu, niewidoczne gołym okiem cząsteczki z włókna z czapek wnikają w głąb włosa – łuski włosów nie zawsze idealnie przylegają do siebie. I tak pojawiają się dodatkowe cząsteczki naładowane dodatnio, a jak wiadomo cząsteczki naładowane jednakowo odpychają się – i stad włosy zaczynają się odpychać od siebie.

Łatwiej elektryzują się włosy przesuszone

Na pewno łatwiej elektryzują się włosy przesuszone, które mają bardzo mało wilgoci w sobie. Włosy normalne i tłuste mają nieco mniej skłonności do elektryzowania się. Na pewno pomoże włosom odpowiednia pielęgnacja oraz używanie nakryć głowy z naturalnych włókien.

Szampony, odżywki…

Należy stosować zimą szampony i odżywki silnie nawilżające włosy. Należy pić nawet do 2 litrów wody, ponieważ zimą przebywa się często w przegrzanych pomieszczeniach, gdzie łatwo traci się wilgoć z organizmu.

Maska z żółtka jaja

Można pomagać włosom domowymi sposobami – maska z żółtka jaja oraz nafty kosmetycznej i oleju – na przykład rycynowego, żurawinowego, kokosowego lub oliwy z oliwek na pewno sprawi, że włosy staną się miękkie i dobrze nawilżone.

Szczotkowanie włosów

Warto zadbać o to, by włosy były  otoczone przez niemal niewidoczną otoczkę z sebum – chroni ona przed wnikaniem drobinek kurzu, czy cząsteczek z włókien w głąb włosa, a tym samym elektryzowaniu się włosów. Taką otoczkę można stworzyć szczotkując systematycznie włosy i rozprowadzając przy pomocy szczotki sebum na całą długość włosów.

Kosmetyki bez silikonu

Przemysł kosmetyczny oferuje coraz więcej produktów, które zapobiegają elektryzowaniu się włosów. Ważne jest, że coraz więcej z tych  nowoczesnych kosmetyków nie opiera się na silikonie. Silikon działa w ten sposób, że oblepia włos od zewnątrz i nie pozwala na wnikanie cząsteczek z zewnątrz do włosa. Spełnia on rolę podobną do sebum, którego często w zimie włosom brakuje. Tak sytuacja wynika z tego, że pod czapką włosy i skóra są nieco ściśnięte i duża część sebum nie ma swobodnego ujścia, pozostaje więc w przewodach gruczołów łojowych lub rozkłada się jedynie na skórze głowy. Włosy zostają pozbawione naturalnej otoczki z sebum i łatwo się elektryzują.

Obecnie pojawiają się nowe kosmetyki zapobiegające elektryzowaniu się włosów i nie zawierające niezbyt zdrowego silikonu. Takie kosmetyki najnowszej generacji zazwyczaj nie obciążają włosów i pozwalają na normalną stylizację włosów.

Suszarki, prostownice i lokówki z funkcją jonizacji

Przemysł również zadbał o to, by włosy nie elektryzowały się – nowoczesne suszarki, prostownice i lokówki mają funkcję jonizacji , która zapobiega elektryzowaniu się włosów.

Należy wszelkiego rodzaju czapki, swetry/bluzki czy szaliki zawsze płukać w dobrym płynie zmiękczającym – wówczas włosy ocierające się o te części garderoby nie będą się elektryzować. Niektórzy radzą, by jeszcze na parę minut przed założeniem czapki, szalika czy bluzki wziąć na dłonie parę kropli płynu zmiękczającego i rozetrzeć go delikatnie na garderobie.

Jeśli zdarzy się, że nasze włosy naelektryzowały się niesamowicie i nie mamy pod ręką żadnego środka do ich „uspokojenia” to wystarczy je  delikatnie nawilżyć zwykłą wodą. Najlepiej jednak mieć w torebce małe opakowanie mgiełki antystatycznej, która zapobiega elektryzowaniu się włosów i jednocześnie jest tak delikatna, że nie niszczy fryzury.

Czasami możemy znaleźć bardzo nietypowe porady. Otóż, środek antystatyczny zawierają płyny do płukania tkanin. Wystarczy mieć małą ściereczkę zwilżoną takim płynem i raz na jakiś czas przecierać włosy.

Nawilżacze powietrza

Należy zimą  zadbać przede wszystkim o dobre nawilżenie włosów. W domu oraz o ile jest to możliwe w miejscu pracy warto jest zimą używać nawilżaczy powietrza – wystarczą kamionkowe pojemniki zawieszone na kaloryferach.

Sauna do włosów

Można również nawilżać włosy w salonie stosując saunę do włosów z odpowiednio dobraną maską, która również nawilży włosy docierając w głąb włosa.

Drewniane grzebienie i szczotki z naturalnego włosia

Warto zaopatrzyć się na przykład w drewniany grzebień do włosów, który nie elektryzuje ich podczas czesania. Szczotki do włosów powinny być wykonane z naturalnego włosia.

Te wszystkie zabiegi oraz dobór nakryć głowy z naturalnych i przewiewnych materiałów na pewno zmniejszy problem z elektryzowaniem się włosów i ich kiepską kondycją w zimie.


Agnieszka Obstawska

Autor: Agnieszka Obstawska

Stylista fryzur, specjalista trycholog Współpracę z Kliniką Handsome Men rozpoczęła w 2008 roku. Jak twierdzi „była to jedna z lepszych decyzji w jej karierze artystycznej, która umożliwia nieustanny rozwój zawodowy”. Pogłębia swoje umiejętności poprzez uczestnictwo w szkoleniach prowadzonych przez profesjonalną, fryzjerską firmę Goldwell.

Klinika Handsome Men Ul. Jaśminowa 25
43-300 Bielsko-Biała
Tel. (33) 811 24 69
info@handsomemen.pl
Oddział
Ul. Naddnieprzańska 26
04-205 Warszawa
Tel. (22) 4 688 688
www.handsomemen.pl

Dodaj komentarz