Ekstrakt z zielonej herbaty – nowa szansa w leczeniu bezdechu sennego

Ekstrakt z zielonej herbaty – nowa szansa w leczeniu bezdechu sennego

Ekstrakt z zielonej herbaty – nowa szansa w leczeniu bezdechu sennego

Zespół obturacyjnego bezdechu sennego ma miejsce gdy chory przestaje oddychać na dłużnej niż 10s podczas snu. Tego typu zaburzenia występują między innymi w przypadku zaawansowanego stadium choroby Parkinsona i mają miejsce nawet kilkadziesiąt  razy w ciągu nocy (30 razy lub więcej), często powyżej 10 razy w ciągu godziny. Zaburzenia oddychania podczas snu dotykają około połowy pacjentów cierpiących na chorobę Parkinsona.

Zespołowi bezdechu sennego bardzo często towarzyszy zmęczenie, ból głowy i nadmierna senność w ciągu dnia.

Pacjenci cierpiący na zespół obturacyjnego bezdechu sennego są narażeni na stres oksydacyjny, czyli toksyczne działanie nadtlenków i wolnych rodników zaliczanych do czynników sprawczych  starzenia a także choroby Parkinsona, miażdżycy, choroby Alzheimera, demencji starczej i wielu innych.

Zespół obturacyjnego bezdechu sennego powoduje także zmiany w tkance mózgu, w części odpowiedzialnej za uczenie i zapamiętywanie. Wyniki badań prowadzonych na szczurach, opublikowane w American Journal of Respiratory, wskazują na skuteczność ekstraktu z zielonej herbaty w zmniejszeniu poziomu stresu oksydacyjnego i korzystny wpływu na funkcje poznawcze takie jak uczenie się i zapamiętywanie.

Pozytywne działanie ekstraktu z zielonej herbaty na układ nerwowy zawdzięczamy bogactwu polifenoli, które wykazują silne działanie przeciwrodnikowe.


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

TAGI:

Dodaj komentarz