Ekstrakt z chryzantemy może powstrzymać raka

Znana wszystkim chryzantema ogrodowa może okazać się kluczem do walki z nowotworami.

Ekstrakt z chryzantemy może powstrzymać raka

Znana wszystkim chryzantema ogrodowa może okazać się kluczem do walki z nowotworami. Jak donosi  World Journal of Gastroenterology ekstrakt z chryzantemy ogrodowej okazał się być skuteczny w niszczeniu komórek nowotworowych poprzez proces tzw. apoptozy, czyli mechanizmu samozniszczenia komórki.

Serię badań nad rośliną przeprowadziła grupa chińskich naukowców pod przewodnictwem prof. Zong-fang Li. Prace badawcze na komórkach ludzkich i komórkach szczurów wykazały, iż ekstrakt z chryzantemy wpływa destrukcyjnie jedynie na komórki nowotworowe, nie niszcząc komórek zdrowych. Badacze zaobserwowali również, iż ekstrakt z chryzantemy wykazuje działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i wzmacniające układ immunologiczny.

Mechanizm działania ekstraktu chryzantemy nie został jeszcze poznany. Zdaniem naukowców odkrycie może przysłużyć się stworzeniu nowego leku na nowotwory złośliwe, w szczególności na raka wątroby – raka watrobokomórkowego, często związanego z zapaleniem wątroby typu B lub C.

Patrycja Bydlińska


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

Dodaj komentarz