Dziecięce marzenia się spełniają

Ja… Jane

Dziecięce marzenia się spełniają

Książka Ja… Jane, napisana i pięknie zilustrowana przez Patricka McDonnell’a, z uwagi na swoje przesłanie jest szczególnie godna polecenia nie tylko najmłodszym. Pokazuje, że „chcieć” znaczy „móc”, zatem naprawdę warto gonić za własnymi marzeniami.

Tytułowa Jane to doktor Goodall, znana na świecie badaczka życia szympansów w Tanzanii. Już jako mała dziewczynka postanowiła, że będzie zajmować się zwierzętami w Afryce i wytrwale dążąc do celu, dopięła swego.

Patrickowi McDonnell’owi z powodzeniem udało się wyrysować i ukazać pełen barw świat małej Jane: miłość do pluszowego szympansa Jubileusza oraz budzącą się w niej ciekawość świata i chęć zdobywania wiedzy. Jesteśmy świadkami narodzin pasji Jane – dziewczynka zaczyna interesować się zwierzętami, dużo o nich czyta, w końcu podejmuje postanowienie, że chce się nimi w przyszłości zajmować.

Ta ciepła opowieść została zilustrowana pięknymi ilustracjami McDonell’a. Co ciekawe, dodano nawet szkice i rysunki samej Jane Goodall. Przeglądając książeczkę mamy nieodparte wrażenie, że włożono w jej powstanie naprawdę wiele pracy i serca. Zdjęcia, rysunki, czcionka, papier – wszystko zostało skrojone na miarę.
Jane Goodall spełniła swoje marzenie z dzieciństwa. Rezultaty swojej pracy z dzikimi zwierzętami opisała w książce Przez dziurkę od klucza. 30 lat obserwacji szympansów. Badaczka założyła Jane Goodall Institute (JGI) – organizacji niosącej pomoc ludności żyjącej w dzikich ostępach. Stworzony został także ruch Jane Goodall’s Roots & Shoots, który angażuje młodzież w kampanie dotyczące ochrony środowiska i rozwiązywania problemów społecznych.  Patrick McDonnell połowę swoich zysków z książki przeznaczył na program Roots & Shoots.

***
Patrick McDonnell – twórca komiksowej serii Mutts oraz ilustracji w prasie i książkach. Na stałe współpracuje z New York Timesem i amerykańskim magazynem Parents, ale rysował także dla Sports Illustrated, Reader’s Digest, Forbesa, Time’a i wielu innych.


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

Dodaj komentarz