Dom pasywny – nowy standard w budownictwie

Dom pasywny - nowy standard w budownictwie

Dom pasywny – nowy standard w budownictwie

Domy pasywne są super energooszczędnymi budynkami, które zużywają tylko 15-20% energii, jaka byłaby potrzebna do ogrzania domu budowanego tradycyjnie. Są to budynki ekologiczne, ekonomiczne i komfortowe zarazem, których roczne zapotrzebowanie na ciepło nie przekracza 15 kWh na mkw, dzięki czemu są znacznie tańsze w utrzymaniu.

 

Budynek pasywny, to taki który, korzysta z „pasywnych” źródeł ciepła czyli, ciepła pochodzącego od mieszkańców, urządzeń elektrycznych (np. sprzęt gospodarstwa domowego), słońca, wentylacji i nie ma potrzeby stosowania w nim tradycyjnych, „aktywnych” systemów ogrzewania.

 

Idea budynku pasywnego skupia się przede wszystkim na poprawie parametrów elementów i systemów istniejących w każdym budynku i wprowadzaniu dodatkowych rozwiązań, co ma na celu zminimalizowanie zużycia energii w trakcie eksploatacji.

 

Budynki pasywne wykazują dużo mniejsze zapotrzebowanie na energię niż budynki tradycyjne, w związku z czym, maleją koszty zastosowania takich rozwiązań jak pompy ciepła, kolektory słoneczne i gruntowe wymienniki ciepła.

 

Budynek pasywny cechuje:

  • zwarta bryła
  • orientacja większości okien od południa,
  • zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperator),
  • brak tradycyjnego, centralnego systemu ogrzewania,
  • ogrzewanie poprzez nadmuch ciepłego powietrza w połączeniu z wentylacja mechaniczną.

Budując pasywnie chronisz środowisko

 

Zmniejszenie zapotrzebowania na energię prowadzi do zmniejszenia zużycia energii i co za tym idzie zmniejszenia emisji szkodliwych gazów cieplarnianych.

 

Dogrzewanie budynku poprzez wykorzystanie powietrza z wentylacji

 

Charakterystyczne dla standardu budownictwa pasywnego jest zaspokajanie zapotrzebowania na ciepło poprzez wykorzystanie takich źródeł ciepła jak ciepło słoneczne, ciepło mieszkańców i ciepło pochodzące z urządzeń gospodarstwa domowego, przy jednoczesnym bardzo dobrym zaizolowaniu budynku. Dodatkowe dogrzewanie budynku jest potrzebne tylko w okresach bardzo niskich temperatur i polega na ogrzewaniu powietrza nawiewanego do pomieszczeń, dzięki zastosowaniu bardzo prostego urządzenia – Gruntowego Wymiennika Ciepła, który pozwala na wykorzystanie darmowej energii z gruntu.  W zimie świeże, zimne powietrze po przefiltrowaniu dostaje się do gruntowego wymiennika ciepła gdzie zostaje wstępnie ogrzane, dzięki wykorzystaniu ciepła zawartego w gruncie. W zimie temperatura gruntu na głębokości poniżej 1,5 m jest wyższa niż temperatura powietrza atmosferycznego i waha się w granicach 3-6 stopni.

 

Następnie, dzięki zastosowaniu rekuperatora – elementu systemu wentylacji służącego do odzysku ciepła, powietrze zostaje ogrzane poprzez wykorzystanie ciepła z powietrza wywiewanego z budynku.  W trakcie tego procesu w rekuperatorze nie dochodzi do zmieszania powietrza zużytego ze świeżym. Dzięki zastosowaniu tego urządzenia zminimalizowane zostają straty ciepła związane z wentylacją budynku. Powietrze zużyte przekazuje powietrzu świeżemu nawet 70% ciepła.

 

Chłodzenie pomieszczeń w okresie letnim

 

Gruntowy wymiennik ciepła znajduje również zastosowanie w okresie letnim, gdy temperatura powietrza atmosferycznego znacznie przekracza temperaturę gruntu (na głębokości poniżej1,5 m). Powietrze atmosferyczne po przejściu przez Gruntowy Wymiennik Ciepła zostaje schłodzone, bez zastosowania dodatkowych urządzeń klimatyzujących.

 

Koszty budowy domu pasywnego

 

Przy budowie domu w standardzie pasywnym konieczne jest poniesienie wyższych nakładów inwestycyjnych niż przy budowie domu w technologii tradycyjnej. Różnica kosztów, kalkulowana na podstawie doświadczeń w budowie domów pasywnych w Niemczech waha się między 8-15%.

 

Dodatkowe nakłady inwestycyjne przy budowie domu pasywnego związane są z:

 

  • wyposażeniem domu w wentylację mechaniczną,
  • grubszą izolacją tertmiczną,
  • zastosowaniem okien o znacznie lepszych parametrach od okien tradycyjnych.

Poniesienie dodatkowych kosztów jest w pewnej mierze rekompensowane brakiem nakładów na niepotrzebną, w tym przypadku, instalacje ogrzewania hydraulicznego.

 

Budynki pasywne odznaczają się niskimi kosztami utrzymania, w związku z niewielkim zużyciem energii. Uzyskane  oszczędności pozwalają na zwrot dodatkowych kosztów budowy w ciągu kilku, kilkunastu lat.


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

Dodaj komentarz