Dolegliwości w I trymestrze ciąży – Zawroty głowy i omdlenia

W czasie ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, mogą wystąpić zawroty głowy, które są skutkiem zmiany ciśnienia (gdy np. wstajesz z pozycji siedzącej bądź leżącej). Do omdlenia może dojść gdy ilość krwi, która przepływa przez mózg, nie wystarcza do zaopatrzenia tego organu w odpowiednią ilość tlenu. Dzieje się tak najczęściej w następstwie spadku ciśnienia tętniczego, które jest w pierwszych miesiącach ciąży dość powszechnym zjawiskiem. U ciężarnej większa część krwi krąży w dolnej części ciała, w okolicy macicy, dlatego nagłe zmiany pozycji ciała mogą doprowadzić do zawrotów głowy. Całkowite omdlenia zdarzają się niezwykle rzadko.

Dolegliwości w I trymestrze ciąży – Zawroty głowy i omdlenia

W czasie ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, mogą wystąpić zawroty głowy, które są skutkiem zmiany ciśnienia (gdy np. wstajesz z pozycji siedzącej bądź leżącej). Do omdlenia może dojść gdy ilość krwi, która przepływa przez mózg, nie wystarcza do zaopatrzenia tego organu w odpowiednią ilość tlenu. Dzieje się tak najczęściej w następstwie spadku ciśnienia tętniczego, które jest w pierwszych miesiącach ciąży dość powszechnym zjawiskiem.   U ciężarnej większa część krwi krąży w dolnej części ciała, w okolicy macicy, dlatego nagłe zmiany pozycji ciała mogą doprowadzić do zawrotów głowy. Całkowite omdlenia zdarzają się niezwykle rzadko.

 

Przyczyną omdlenia może też być zbyt niski poziom cukru we krwi. Dzieje się tak gdy przyszła mama nie je przez dłuższy czas (brak apetytu) lub często wymiotuje.

 

Jeśli zdarzy Ci się poczuć słabo, nie wykonuj gwałtownych ruchów, powoli usiądź i jeśli to możliwe połóż nogi wyżej, uniesione ponad tułów. Unikaj długiego stania i siedzenia z nogą założoną na nogę, gdyż taka pozycja utrudnia cyrkulację krwi. Jeśli przyczyną złego samopoczucia jest niski poziom cukru we krwi, spożywaj częściej małe porcje posiłków.

 

Gdy wychodzisz z domu na dłużej, zawsze miej przy sobie mały soczek, kanapkę czy pełnoziarniste herbatniki, by w razie potrzeby uzupełnić poziom cukru we krwi.

 

Pamiętaj…

O każdym incydencie omdlenia należy poinformować swojego lekarza prowadzącego ciążę.

 

 


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

TAGI:

Dodaj komentarz