Dolegliwości w I trymestrze ciąży – Częste oddawanie moczu

We wczesnych miesiącach ciąży macica powiększa się i zaczyna uciskać na pęcherz, zmniejszając jego pojemność. Nerki zwiększają tempo pracy, gdyż muszą przefiltrować większą ilość krwi z substancji toksycznych. Teraz układ moczowy musi oczyścić z produktów przemiany materii organizm matki jak i dziecka. Z tego powodu odczuwasz bardzo częstą potrzebę oddawania moczu. Objawy częstomoczu ustępują ok. 4 miesiąca ciąży (mogą powrócić w 9 miesiącu ciąży), gdy macica przemieszcza się wyżej w kierunku jamy brzusznej i przestaje już tak uciskać na pęcherz.

Dolegliwości w I trymestrze ciąży – Częste oddawanie moczu

Jedną z głównych dolegliwości pierwszego trymestru ciąży jest uczucie ciągłego parcia na pęcherz.

We wczesnych miesiącach ciąży macica powiększa się i zaczyna uciskać na pęcherz, zmniejszając jego pojemność. Nerki zwiększają tempo pracy, gdyż muszą przefiltrować większą ilość krwi z substancji toksycznych. Teraz układ moczowy musi oczyścić z produktów przemiany materii organizm matki jak i dziecka.  Z tego powodu odczuwasz bardzo częstą potrzebę oddawania moczu. Objawy częstomoczu ustępują ok. 4 miesiąca ciąży (mogą powrócić w 9 miesiącu ciąży), gdy macica przemieszcza się wyżej w kierunku jamy brzusznej i przestaje już tak uciskać na pęcherz.

 

Uwaga na zapalenie pęcherza moczowego

Rosnąca macica uciska na pęcherz i moczowody, co zwalnia przepływ moczu, może prowadzić do zastoju moczu i tym samym zwiększa ryzyko infekcji. Wystąpieniu zapaleń sprzyja również wzmożona produkcja moczu i rozluźnienie ścian pęcherza na skutek działania progesteronu. Infekcje układu moczowego zazwyczaj postępują od cewki moczowej i pęcherza moczowego, ku górze i w konsekwencji mogą doprowadzić do odmiedniczkowego zapalenia nerek. Upośledzone funkcjonowanie nerek  może doprowadzić do poronienia.

Należy konsekwentnie zapobiegać infekcjom dróg moczowych i leczyć nawet najmniejsze objawy zapalenia.

 

Objawy zapalenia pęcherza moczowego

Głównymi niepokojącymi objawami, na które trzeba zwrócić uwagę jest bardzo częste, bolesne parcie na pęcherz, pieczenie i ból podczas oddawania moczu, jak również krew w moczu i gorączka. Jeśli zauważysz którykolwiek z powyższych objawów zawiadom lekarza prowadzącego ciążę.

 

Zapobieganie zapaleniu pęcherza moczowego

Wypijaj codziennie dużo wody. Nie powinnaś próbować zatrzymywać moczu. Im dłużej mocz znajduje się w pęcherzu, tym bardziej staje się prawdopodobne, że rozmnożą się w nim chorobotwórcze bakterie, które doprowadza do zapalenia. Mimo częstego oddawania moczu, poddawaj się potrzebom organizmu i nie próbuj zmniejszać ilości wypijanych płynów.

 

 


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

TAGI:

2 komentarze

Dodaj komentarz