Dobry sen dla smukłej sylwetki

Dobry sen dla smukłej sylwetki

Najnowsze badania naukowe wskazują, iż istnieje wyraźny związek miedzy wskaźnikiem masy ciała BMI a ilością i jakością snu. Zdaniem naukowców z Walter Reed Army Medical Center, osoby śpiące krótko i mające problemy z zasypianiem mają częściej wyższy wskaźnik masy ciała, niż osoby śpiące dłużej i nie mające problemów ze snem.

Zdaniem dr Eliasson, prowadzącej prace badawcze, to niewielkie doświadczenie, w którym wzięło udział 14 kobiet ukazało wiele zależności między snem i wagą ciała. Niezbędne są dalsze analizy, które pozwolą odpowiedzieć na pytanie dlaczego i w jaki sposób powiązany jest sen z wagą ciała.

Zdaniem autorów badania, zaburzenia snu mogą wpływać na rozchwianie równowagi hormonalnej, w tym na zmniejszenie poziomu leptyny, hormonu wpływającego na zmniejszenie apetytu i pełniącego ważną funkcję w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

Najprawdopodobniej zaburzenia snu powodują zmniejszenie wydzielania leptyny, prowadząc do nasilenia apetytu i łaknienia.

Istotnym czynnikiem w całym procesie może być również stres – jeden z największych wrogów szczupłej sylwetki. Częste sytuacje stresowe mogą przyczynić się do powstania zaburzeń snu i problemów z zasypianiem, a także nasilić niekontrolowane spożywanie nadmiernej ilości jedzenia tzw. „zajadanie” stresu.

Podstawą odzyskania kontroli nad wagą ciała jest nie tylko mozolne liczenie kalorii, czy stosowanie kosmetyków wyszczuplających i antycellulitowych, ale przede wszystkim nauczenie się radzenia sobie ze stresem oraz odpowiednia dawka snu dziennie.

Wyspana i wypoczęta będziesz łatwiej stawiała czoła codziennym problemom, wprowadzała zdrowe nawyki żywieniowe i kontrolowała wagę ciała.

Patrycja Błoch


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

TAGI:

Dodaj komentarz