Dlaczego leczenie i zapobieganie nadciśnieniu jest tak ważne
Z długotrwałym, nieleczonym nadciśnieniem tętniczym krwi wiążą się poważne konsekwencje zdrowotne, niebezpieczne dla życia chorego.
Nieleczone nadciśnienie może uszkodzić ściany naczyń krwionośnych. W ubytkach ściany naczyń krwionośnych z łatwością odkłada się wapń i cholesterol przyczyniając się do budowy blaszki miażdżycowej. Blaszka miażdżycowa odkładając się w wewnętrznej części naczyń krwionośnych powoduje zmniejszenie światła naczyń, ich twardnienie i utratę elastyczności (miażdżyca), co wpływa na zmniejszenie przepływu krwi.
Zmniejszenie przepływu krwi w danej tętnicy może doprowadzić do niedokrwienia narządów przez nią zaopatrywanych.
Konsekwencje długotrwałego, nieleczonego stanu nadciśnienia tętniczego krwi
Choroba wieńcowa i zawał serca
W wyniku procesu miażdżycowego naczyń wieńcowych (doprowadzających substancje odżywcze i tlen do mięśnia sercowego) światło tętnic ulega zmniejszeniu, naczynia stają się twardsze i tracą swoją elastyczność, co powoduje niedostateczne ukrwienie serca i zaopatrzenie w tlen.
Jeśli średnica naczynia wieńcowego zostanie drastycznie zmniejszona na skutek budowy blaszki miażdżycowej lub narastanie zakrzepu, dokonuje się zawał mięśnia sercowego w obszarze zaopatrywanym przez to naczynie i w konsekwencji nieodwracalne uszkodzenie, a nawet martwicę fragmentu serca. Nadciśnienie tętnicze krwi jest jednym z głównych czynników ryzyka pojawienia się zawału serca.
Udar mózgu
Udar mózgu krwotoczny (wylew)
Na skutek wysokiego ciśnienia krwi może nastąpić przerwanie naczyń krwionośnych w mózgu i wylew krwi do mózgu.
Udar mózgu niedokrwienny
Zmniejszenie dopływu krwi do mózgu na skutek zmniejszenia światła naczyń krwionośnych, doprowadzających tlen i składniki odżywcze do mózgu, na skutek np. miażdżycy tętnic, lub całkowite zatkanie tętnicy przez np. zakrzep powoduje niedokrwienny udar mózgu, czyli niedotlenienie tkanek mózgu objętych udarem i w konsekwencji ich martwicę.
Niewydolność nerek
W trakcie długotrwałego nieleczonego nadciśnienia tętniczego krwi może pojawić się stopniowe uszkodzenie funkcji nerek.
Miażdżyca naczyń obwodowych (PAD: Peripheral arterial disease)
Złogi lipidowe i tworzące się zakrzepy w uszkodzonej wyściółce tętnic prowadzą do znacznego zwężenia światła tętnic obwodowych (czyli położonych dalej od serca) i ich stwardnienia co prowadzi do zmniejszenia przepływu krwi do zaopatrywanych narządów, a w konsekwencji ich niedożywienia i niedotlenienia. Nadciśnienie przyczynia się do przyspieszenia rozwoju zmian miażdżycowych.
Chorym na miażdżycowe niedokrwienie kończyn dolnych towarzyszy dokuczliwy ból przy chodzeniu (chromanie przestankowe) . Zwężone i niedrożne naczynia tętnicze nie doprowadzają do mięśni odpowiedniej ilości składników odżywczych i tlenu. Niedostatecznie ukrwione mięśnie zaczynają niedomagać podczas wysiłku fizycznego co objawia się bólem.
Retinopatia
(uszkodzenie siatkówki o podłożu naczyniowym, związane z zaburzeniem dostawy krwi do tkanek oka)
Nadciśnienie może być przyczyną uszkodzenia delikatnych naczyń włosowatych doprowadzających składniki odżywcze i tlen do komórek siatkówki oka. Wylew krwi, a także przesączanie się osocza przez ściany drobnych naczyń krwionośnych do tkanek w siatkówce, może doprowadzić do obrzęku tkanek i na stałe upośledzić widzenie. Retinopatia jest groźną chorobą oczu, nie leczona może być przyczyna ślepoty.
tekst: Patrycja Błoch
Autor: Patrycja Bydlińska
Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata. Patrycja Bydlińska na google+
- WWW |
- Więcej postów(885)
Dodaj komentarz