Dieta wysokotłuszczowa w trakcie ciąży a zdrowie dzieci

Zdrowie - Według badań prowadzonych przez naukowców z Liggins Institute of the University of Auckland, dzieci mam które spożywały dużo produktów wysokotłuszczowych w ciąży i w trakcie karmienia piersią są bardziej narażone na zbyt szybkie nadejście okresu dojrzewania i otyłość w wieku dorosłym.

Dieta wysokotłuszczowa w trakcie ciąży a zdrowie dzieci

Według badań prowadzonych przez naukowców z Liggins Institute of the University of Auckland, dzieci mam które spożywały dużo produktów wysokotłuszczowych w ciąży i w trakcie karmienia piersią są bardziej narażone na  zbyt szybkie nadejście okresu dojrzewania i otyłość w wieku dorosłym.

Przedwczesne dojrzewanie dzieci  (PDP) jest zagrożeniem dla zdrowia dzieci, gdyż wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia otyłości, insulinooporności, cukrzycy, depresji i raka piersi w wieku dorosłym.

Badania przeprowadzone na szczurach wykazały, że szczury których matki w okresie ciąży były karmione wysokotłuszczowym pożywieniem szybciej osiągały okres dojrzewania, w porównaniu do szczurów matek, które były żywione według zdrowszej diety. Naukowcy nie zauważyli również, by dieta samego potomstwa wpływała istotnie na ich szybsze wejście w okres dojrzewania. Według wyników badań bardziej istotne okazało się być dla potomstwa odżywianie w trakcie ciąży ich matki, niż ich samych w późniejszym okresie.

Zdaniem Deborah Sloboda – autorki doświadczenia, odżywianie matki w czasie ciąży ma istotny wpływ na późniejszy rozwój i zdrowie dziecka. W przypadku przedwczesnego osiągnięcia okresu dojrzewania, dieta w okresie prenatalnym może być nawet istotniejsza niż późniejsza dieta samych dzieci.

 

Patrycja Błoch

 

 

 


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

TAGI: , ,

Dodaj komentarz