Dieta śródziemnomorska a osteoporoza

Dieta śródziemnomorska jest uznawana za jedną z najzdrowszych diet. Cechuje ją bardzo duża różnorodność potraw i produktów. Jest smaczna i można ją stosować przez całe życie. Cieszy się ogromną popularnością we Francji, Grecji, Włoszech i Hiszpanii. Ważne miejsce w tej diecie zajmują nieprzetworzone produkty spożywcze, ryby, owoce morza, warzywa, owoce, pełnoziarniste pieczywo, kasze i makarony, przy ograniczonym spożyciu mięsa (szczególnie czerwonego mięsa). Dania najczęściej przechodzą jedynie krótką obróbkę termiczną, przyprawiane są dużą ilością aromatycznych, świeżych ziół, czosnkiem, cebulą i oliwą z oliwek

Dieta śródziemnomorska a osteoporoza

Dieta śródziemnomorska jest uznawana za jedną z najzdrowszych diet. Cechuje ją bardzo duża różnorodność potraw i produktów. Jest smaczna i można ją stosować przez całe życie.  Cieszy się ogromną popularnością we Francji, Grecji, Włoszech i Hiszpanii. Ważne miejsce w tej diecie zajmują nieprzetworzone produkty spożywcze, ryby, owoce morza, warzywa, owoce, pełnoziarniste pieczywo, kasze i makarony, przy ograniczonym spożyciu mięsa (szczególnie czerwonego mięsa).  Dania najczęściej przechodzą jedynie krótką obróbkę termiczną, przyprawiane są dużą ilością aromatycznych, świeżych ziół, czosnkiem, cebulą i oliwą z oliwek. Między posiłkami pije się dużo niegazowanej wody, a do obiadu lampkę czerwonego, wytrawnego wina.

Rośnie liczba korzyści, wynikających ze stosowania tej diety, często określanej mianem diety życia. Jak informuje magazyn Nutrition, dieta śródziemnomorska, znana ze swej istotnej roli jaką pełni w profilaktyce chorób układu krążenia, choroby Alzheimera, jak również alergii i astmy, ma korzystny wpływ także na zdrowie układu kostnego.

Dobroczynny wpływ diety śródziemnomorskiej na zdrowie kryje się w dużej ilości antyoksydantów (witamin C i E, beta-karotenu), które chronią komórki przed uszkodzeniami i stanami zapalnymi, a także kwasów omega 3 i polifenoli (flawony, flawonole, flawanony, flawanonole, katechiny) i nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Dieta a osteoporoza

Naukowcy z Uniwersytetu Harokopio w Atenach, zbadali wpływ diety śródziemnomorskiej na zdrowie kości. W pracach badawczych, wzięło udział 220 Greczynek. Okazało się, że im dieta kobiety była bogatsza w ryby i oliwę z oliwek, tym silniejsze były kości. Dieta zbliżona do diety śródziemnomorskiej, oparta na spożywaniu dużej ilości ryb i oliwy z oliwek, przy niewielkim spożyciu czerwonego mięsa wydaje się być pozytywnie związana z gęstością mineralną kości (BMD) i całkowitą zawartością minerału kostnego (BMC).

Patrycja Błoch


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

TAGI: ,

Dodaj komentarz