Dalie – bogactwo kolorów
Dalie zwane inaczej georginiami ( dahlia variabilis ), pochodzą z Meksyku. Kwiaty te charakteryzuje ogromna różnorodność kolorów i kształtów. Istnieje ponad 20 tysięcy odmian dalii, różniących się wyglądem kwiatów jak i wzrostem. Odmiany niskie wspaniale nadają się do uprawy nie tylko w ogrodach, ale również w donicach na balkonach i tarasach. Dalie należą do roślin bulwiastych, zimujących w pomieszczeniach.
Uprawa
Dalie wymagają stanowiska słonecznego, ziemi żyznej, wilgotnej, lekko przepuszczalnej.
Po ukazaniu się pąków należy je intensywnie podlewać, nawet codziennie. W celu uzyskania bardziej dorodnych kwiatów obrywamy boczne pąki. Przedłużeniu kwitnienia sprzyja obcinanie zwiędłych pąków.
Na jesień, gdy dalie przekwitną wykopujemy je ostrożnie z ziemi, suszymy i przechowujemy w przewiewnym, chłodnym pomieszczeniu. Pamiętamy o przeglądaniu roślin od czasu do czasu i ewentualnym usuwaniu zgniłych części.
Po ustąpieniu przymrozków, w maju sadzimy dalie z powrotem do gruntu. Karpy moczymy przez 30 minut w roztworze antygrzybiczym. Wykopujemy dołek na wysokość 7 – 8 cm. Wykładamy go warstwą kompostu. Dalie sadzimy w miejscu innym niż zeszłoroczne, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób.
Dalie podatne są przede wszystkim na choroby grzybicze. Jeśli rośliny zostaną zainfekowane przez pleśń, co może mieć miejsce przy zbytniej wilgotności, te najbardziej porażone należy natychmiast usunąć, a te słabiej objęte pleśnią należy opryskiwać co 2 tygodnie preparatem antygrzybiczym np. Dithane M-45 80 WP, aż do zahamowania rozwoju grzybów.
Kwitnienie
Lipiec – Październik
Autor: Patrycja Bydlińska
Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata. Patrycja Bydlińska na google+
- WWW |
- Więcej postów(885)
Dodaj komentarz