Czy palenie pomaga radzić sobie ze stresem?

Czy palenie pomaga radzić sobie ze stresem?

Czy palenie pomaga radzić sobie ze stresem?

Jeśli wierzysz, że palenie pomaga radzić sobie ze stresem, przyjmij dwie informacje.

Pierwsza – na pozór będzie zła – NIE, palenie nie jest lekarstwem na stres, a druga dobra – to tylko TY decydujesz, jak sobie poradzisz ze stresującą sytuacją, nie papieros.

Paliłam przez ponad 20 lat i tak jak Ty wierzyłam w mit, że palenie łagodzi stres. Jest to jedno z wielu fałszywych przekonań krążących wokół tematu palenia. Wyrządzają one dużą krzywdę palaczom, a także osobom, które potencjalnie mogą dołączyć do tego grona. Wielu z nich obawia się, że bez papierosa nie poradzi sobie z trudną sytuacją. W zasadzie nie ma się czemu dziwić, ten mit jest tak silnie zakorzeniony w społecznej świadomości, że większość ludzi wierzy, że nikotyna uspokaja, wycisza. Przez wiele lat ten fałszywy pogląd był wzmacniany przez przemysł tytoniowy i przekaz medialny.

W rzeczywistości mamy do czynienia z bardzo wyrafinowanym, podstępnym mechanizmem. Otóż zapalając papierosa, palacz dostarcza uzależnionemu organizmowi nikotyny, czyli substancji której ten jest stale głodny, bo jest od niej po prostu uzależniony. Karmi głód nikotynowy i w ten sposób częściowo rozładowuje napięcie. Odbiera to doznanie jako rozładowanie napięcia, związanego z życiowym stresem, którego akurat doświadcza, tymczasem prawda jest taka, że zapalony papieros łagodzi jedynie stres wywołany głodem narkotyku.

Ponieważ w tym mechanizmie zaspokojenia istnieje podobieństwo do głodu jedzenia – ulga, nasycenie, uspokojenie i przyjemność, nasz mózg ulega złudzeniu, że to papieros  nam to wsparcie i tę przyjemność  daje! Sytuacja, w której spięty palacz mówi, że musi zapalić, bo inaczej sobie nie poradzi  – to klasyka.

Wciąż zdarza się nam natknąć na sytuacje – w życiu, filmach czy serialach – w których palacz proponuje papierosa osobie niepalącej, która jest w stresie, zgodnie ze stereotypem sugerując, że zapalenie pomoże jej się rozluźnić i przyniesie ukojenie. Bzdura! Jedyne, co się w tym momencie w rzeczywistości wydarza, to kaszel i zawrót głowy osoby poddanej takiej „terapii”.  Żadnego dramatu życiowego tym nie uleczymy!
Pomyślcie logicznie, gdyby palenie naprawdę łagodziło stres, życie palaczy byłoby od niego wolne, a czy jest?


Anna Kabat

Autor: Anna Kabat

Anna Kabat Terapeuta metody Allena Carra Anna Kabat (1959) jest ekspertem w dziedzinie rzucania palenia i pracuje metodą Allena Carra. Sama paliła ponad 20 lat i podejmowała wiele prób rzucenia palenia. Kiedy skutecznie, bez żalu i tęsknoty uwolniła się od tego nałogu dzięki metodzie Allena Carra, postanowiła pomagać palaczom w Polsce.   AllenCarr_logo300dpix40mm2Klinika rzucania palenia Allena Carra Licencjonowany partner Allen Carr's Easyway International Ltd. ul. Wilcza 12b/13 00-532 Warszawa Tel./fax. 22 621 36 11 www.allen-carr.pl

Dodaj komentarz