Czy jesteś skazana na trądzik?

Czy jesteś skazana na trądzik?

Krostki, grudki, zaskórniki to nie tylko problem nastolatków. Zmaga się z nim także ok. 30%  dorosłych.

Czy są skuteczne sposoby na pozbycie się trądziku?

Trądzik jest schorzeniem niezwykle trudnym do wyleczenia. Często nawet przyjmowane doustnie antybiotyki oraz specyfiki na receptę niewiele pomagają. Z kolei bardziej agresywne preparaty – leki hormonalne oraz retinoidy – choć skuteczne w leczeniu trądziku, to jednak oddziałują bardzo niekorzystnie na organizm, zaś efekty kuracji niejednokrotnie są widoczne tylko w okresie jej trwania, ewentualnie jeszcze przez kilka miesięcy po jej zakończeniu.

Niestety nie ma złotego środka na to, by cerę trądzikową zmienić w idealną. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji można jednak znacząco poprawić jej kondycję, wyeliminować tłustość skóry oraz znacząco zredukować ilość pojawiających się wyprysków.

Kwasy owocowe na trądzik

Do najbardziej popularnych i najskuteczniejszych sposobów leczenia trądziku zaliczamy peelingi chemiczne, czyli przy użyciu kwasów. Najczęściej stosowane przy cerze trądzikowej są: peeling migdałowy, peeling salicylowy, peeling pirogronowy oraz yellow peel. W przypadku zmian o charakterze grudkowo – zaskórnikowym. zastosowanie często znajduje także peeling z kwasem glikolowym, którego nie używamy jednak u osób z aktywnym trądzikiem ropowiczym.

Peelingi chemiczne, podobnie jak wszystkie inne peelingi, powodują usunięcie martwej, rogowej warstwy naskórka, dzięki czemu uzyskujemy efekt czystej i świeżej skóry. Kwasy dodatkowo jednak działają głębiej. Poprzez penetrację głębszych warstw naskórka regulują pracę gruczołów łojowych, co pozwala na kontrolowanie skóry tłustej i trądzikowej.

Najłagodniejszym peelingiem chemicznym jest peeling migdałowy i to od niego warto zaczynać leczenie trądziku. Dużym plusem tego kwasu jest fakt, że można go używać przez cały rok, a nie tylko w okresie jesienno-zimowym jak pozostałe peelingi chemiczne. Aby uzyskać spektakularne efekty w leczeniu trądziku, należy się liczyć z koniecznością wykonania serii ok. 10 peelingów w odstępach co 2-3 tygodnie. A później – dla podtrzymania efektu – raz w miesiącu.

Peeling kawitacyjny na trądzik

Kuracja kwasami jest skuteczna, ale zwykle także dosyć kosztowna. Znacznie bardziej przystępne cenowo w większości gabinetów są takie zabiegi jak peeling kawitacyjny czy mikrodermabrazja.

Peeling kawitacyjny jest także bardzo często stosowany w leczeniu trądziku. Usuwa on bowiem namiar łoju z porów, oczyszcza, a także odkaża skórę. Działa jednak delikatnie i powierzchownie, dlatego efekty utrzymują się krótko. Osoby z trądzikiem w początkowej fazie kuracji powinny powtarzać ten zabieg raz w tygodniu. Już po ok. miesiącu zaobserwują, że wyprysków pojawia się znacznie mniej.

Mikrodermabrazja jest głębszym peelingiem, jednak można ją stosować tylko przy grudkowo – zaskórnikowej postaci trądziku, a nie przy aktywnych zmianach ropnych. Wykonanie serii takich zabiegów pozwala znacząco zmniejszyć liczbę nierówności i grudek na skórze, a także wyraźnie redukuje ślady po trądziku.

Dobrym pomysłem jest także połączenie kuracji peelingiem kawitacyjnym lub mikrodermabrazją z kwasami. W zależności od indywidualnej kondycji skóry kosmetolog może zalecić zastosowanie obu peelingów podczas jednej wizyty (np. najpierw peeling kawitacyjny, a następnie migdałowy) albo na przemian co 1-3 tygodnie.

Laserowe leczenie trądziku

W leczeniu trądziku zastosowanie znalazły także najnowsze technologie. Bardzo dobrze sprawdza się w tej dziedzinie IPL – urządzenie zaliczane do klasy laserów, jednak w odróżnieniu od klasycznego lasera nie emituje ono skupionej, lecz rozproszoną wiązkę światła, dzięki czemu jeden impuls oddziałuje na większą powierzchnię skóry.

Warto jednak podkreślić, że jest to metoda dla osób z bardzo zaawansowanymi postaciami trądziku. Najlepiej sprawdza się w leczeniu aktywnego trądziku ropowiczego obejmującego duże powierzchnie, np. twarz bądź plecy. Zabiegi IPL są w stanie zredukować ok. 60 – 70% zmian trądzikowych. Powodują więc spektakularną poprawę kondycji skóry u osób z tzw. dużym trądzikiem. Nie ma jednak sensu, by zabiegowi temu poddawały się osoby, którym od czasu do czasu wyskakuje kilka krostek.

Zalecana seria zabiegów IPL na trądzik to 5 – 12 sesji raz w tygodniu, w zależności od indywidualnej reakcji pacjenta.

Najlepsze kremy na trądzik

Należy również pamiętać, że leczenie trądziku farmakologicznie bądź też zabiegami w gabinecie kosmetycznym nie zastąpi codziennej pielęgnacji skóry. Bardzo ważne jest stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków do cery trądzikowej. Niestety przystępne cenowo kosmetyki drogeryjne często nie radzą sobie ze skórami problematycznymi, dlatego warto sięgnąć po specyfiki z wyższej półki – apteczne bądź profesjonalne dostępne w salonach kosmetycznych – które zawierają wyższe stężenia substancji aktywnych.

Krem przeciw wypryskom

 

Zanim zakupimy krem warto przeanalizować jego skład. W kosmetykach do cery trądzikowej powinny znaleźć się takie substancje aktywne jak sole cynku, które działają antyseptycznie i przeciwzapalnie, ekstrakt z kwiatu irysa, który ściąga pory, witamina A, pochodne witaminy B, biosiarka, zielona glinka. Czasem także obecne są kwasy o niskim stężeniu, np. salicylowy lub migdałowy. Oczywiście w kremie nie muszą występować wszystkie wymienione substancje, aby był on skuteczny, zazwyczaj będą to 2 lub 3 składniki. Należy dobrać taki kosmetyk, który nie będzie podrażniał i wysuszał skóry, idealny krem powinien jednocześnie matować i nawilżać.


Joanna Cabaj - Bonicka

Autor: Joanna Cabaj - Bonicka

Właścicielka Salonu Estetyki BeautifulSkin w Warszawie przy ul. Wilczej 66/68 powstałego przy współpracy franczyzowej z firmą Centrum Dystrybucji Image, posiadającej 15-letnie doświadczenie w branży kosmetycznej, doświadczona kosmetyczka z ukończonym specjalistycznym kursem wykonywania zabiegów przy użyciu technologii IPL (Intense Pulsed Light) oraz RF (radio frequency), wykonuje zabiegi usuwania owłosienia przy pomocy IPL, fotoodmładzania, fale radiowe na twarz i na ciało, mezoterapię bezigłową, zabiegi pielęgnacyjne na twarz; jej specjalnością są terapie przeciwtrądzikowe.

bs_logo_czarne-1Salon Estetyki BeautifulSkin
tel. kom. (+48) 783-304-112
Warszawa, ul. Wilcza 66/68 (róg Emilii Plater)
e-mail: warszawa1@beautifulskin.info.pl
www.beautifulskin.waw.pl

TAGI: ,

Dodaj komentarz