Ciąża wysokiego ryzyka

Ciąża wysokiego ryzyka

Ciąża wysokiego ryzyka

O ciąży wysokiego ryzyka mówimy w przypadku każdej ciąży odbiegającej od normy. Ciąża wysokiego ryzyka to  ciąża w której istnieje poważne zagrożenie rozwoju  komplikacji groźnych dla zdrowia matki i dziecka. Bywa tak, że ciąża od samego początku zostaje określona jako ciąża wysokiego ryzyka. Czasami ciąża zostaje tak kwalifikowana dopiero w trakcie jej trwania.

Jest wiele czynników, które mogą mieć wpływ na zwiększenie ryzyka komplikacji w trakcie ciąży. Spośród nich wymienić można czynniki związane z wiekiem ciężarnej, jej stanem zdrowia, przebiegiem wcześniejszych ciąż i uwarunkowaniami bieżącej ciąży.

Lekarze najczęściej przypisują ciąży wysokie ryzyko w przypadku kobiet, które wcześniej poroniły lub urodziły przedwcześnie, a także ciężarnych w wieku 40 i więcej lat lub mniej niż 15 lat, cierpiących na przewlekłe choroby, wady narządu rodnego, nadciśnienie, cukrzycę, reumatoidalne zapalenie stawów, padaczkę.

Podwyższone ryzyko komplikacji istnieje także w przypadku ciąży mnogiej.

Ciężarne z grupy wysokiego ryzyka podlegają ściślejszej obserwacji, dodatkowym konsultacjom lekarskim (np. odnośnie do sposobu żywienia i przyjmowania lekarstw) i często szerszemu zakresowi badań.

Zdj. Bonbon Attribution License

Patrycja Bydlińska


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

Dodaj komentarz