Chlorowana woda zwiększa ryzyko astmy

Chlorowana woda zwiększa ryzyko astmy

Chlorowana woda zwiększa ryzyko astmy

Jak czytamy w magazynie Pediatrics, Prof. Alfred Bernard, belgijski toksykolog ostrzega, że zbyt intensywnie chlorowana woda basenowa może mieć niebagatelny wpływ na ryzyko alergii i astmy.

Astma a basen

Prawdopodobieństwo choroby rośnie wraz z częstotliwością korzystania z basenu – do takich wniosków doszli naukowcy prowadzący badania z udziałem 847 nastolatków w wieku 13-18 lat. Nadmierne chlorowanie wody działa drażniąco na skórę i drogi oddechowe, istotnie przyczyniając się do możliwości rozwoju alergii i astmy.

Chlorowana woda, tak ale z umiarem

Jak podkreśla belgijski toksykolog, chlorowanie wody nie stanowi zagrożenia jeśli jest stosowane z umiarem i rozwagą. Wyniki badań nie są ostateczne i zdaniem naukowców nie powinny stanowić przyczynku do izolacji dzieci od kąpielisk. Jednak w przypadku dzieci cierpiących na alergie lub astmę warto ewentualnie ograniczyć liczbę kąpieli w chlorowanej wodzie.

Dezynfekcja wody jonami srebra

Alternatywą dla dezynsekcji wody chlorem może być dozowanie srebra. Metoda ta polega na dodawaniu do wody jonów srebra. To samo badanie belgijskich naukowców nie wykazało, aby ta metoda dezynfekcji wody wpływała na zwiększenie ryzyka alergii i astmy.

Patrycja Bydlińska


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

Dodaj komentarz