Chaber bławatek

Chaber bławatek

Chaber bławatek

Kwiaty bławatka wyróżniają się wśród zbóż intensywną niebieskofioletową barwą. Dla rolników stanowi utrapienie, natomiast w medycynie naturalnej jest cenioną rośliną leczniczą.

Chaber bławatek

Chaber bławatek – skład i działanie

W składzie chabra bławatka (Centaurea cyanus) wyróżnić można flawonoidy, garbniki, sole mineralne (głównie mangan i potas), witaminę C, kwasy organiczne oraz antocyjany, które nadają kwiatom charakterystyczną barwę. Składniki te decydują o moczopędnych, przeciwbakteryjnych, przeciwzapalnych, przeciwkrwotocznych i żółciopędnych właściwościach wyciągów z bławatka.

Surowiec leczniczy

Surowcem leczniczym są zewnętrzne kwiaty bławatka, bez kielicha.

Chaber bławatek – wykorzystanie:

Przeciwzapalne, pobudzające, wzmacniające organizm. Kwiat stosuje się w stanach zapalnych oczu, zwłaszcza w pediatrii jako delikatny środek wspomagający leczenie małych dzieci.

„Atlas ziół” Emilia Grzędzicka

Zastosowanie wewnętrzne chabra bławatka

Chaber bławatek stosowany jest przede wszystkim w chorobach układu moczowego, takich jak: infekcje dróg moczowych, kamica nerkowa, zapalenie miedniczek nerkowych, zapalenie pęcherza. Ponadto zalecany jest przy niestrawności oraz lekkich schorzeniach wątroby i woreczka żółciowego.

Chaber bławatek

Zastosowanie zewnętrzne chabra bławatka

Napar z bławatka, często w połączeniu z kwiatami rumianku i zielem świetlika, zalecany jest do przemywania oczu przy zapaleniu spojówek. Stosowany jako płukanka łagodzi stany zapalne gardła i jamy ustnej, wcierany w skórę głowy pomaga w leczeniu łupieżu, natomiast jako dodatek do kąpieli zalecany jest przy grzybicy i podrażnionej skórze.

Chaber bławatek w kosmetyce

Wyciąg z bławatka znajdziemy w kosmetykach pielęgnacyjnych do cery naczynkowej i podrażnionej, kremach rozjaśniających pod oczy, a także w płynach do higieny intymnej i szamponach przeciwłupieżowych.

Chaber bławatek

Napar z bławatka

Łyżkę suszonych kwiatów zalewamy szklanką wrzątku i odstawiamy pod przykryciem na 10-15 minut. Pijemy ½ szklanki 2 razy dziennie.

Nalewka z bławatka

5 łyżek świeżych kwiatów bławatka zalewamy 500 ml wódki i odstawiamy na tydzień. Następnie odcedzamy nalewkę i przelewamy do butelki.

Chaber bławatek

Sok bławatkowy

10 łyżek świeżych kwiatów bławatka zalewamy 500 ml osłodzonej, przegotowanej wody i odstawiamy w nasłonecznione miejsce na tydzień. Po tygodniu sok odcedzamy i przelewamy do butelki.

Chaber bławatek

Kąpiel z dodatkiem bławatka

3 łyżki suszonych kwiatów zalewamy litrem wrzącej wody, parzymy pod przykryciem 10-15 minut i dodajemy do kąpieli.

fot.: Patrycja Bydlińska

tekst: Małgorzata Przybyłowicz


TAGI:

Dodaj komentarz