Cegła we wnętrzach – odkryj stary mur

Cegła we wnętrzach

Cegła we wnętrzach – odkryj stary mur

Zmieniając wystrój naszych wnętrz, warto pomyśleć o wyeksponowaniu ceglanej, surowej ściany. Może się bowiem okazać, że pod naszym tynkiem mamy ukryty prawdziwy skarb. Cegła jest materiałem naturalnym, trwałym, może stanowić swoisty focus point naszego salonu, jadalni czy kuchni. Czy warto? Z pewnością, ceglana ściana oświetlona z góry prezentuje się bajkowo i romantycznie.

Skuwanie tynku gipsowego, czy wapiennego nie należy niestety do prac czystych i lekkich. Musimy się liczyć ze znacznym zapyleniem i spora ilością materiału do wyrzucenia. Do wykonania prac będziemy potrzebowali młotka, wiertarki z nakładką drucianą, szczotki drucianej, szpachelki, papieru ściernego, gąbki, zaprawy do spoinowania i impregnatu do cegieł oraz sporej ilości zapału i motywacji.

Cegła we wnętrzach

Tim Crowe Attribution License

Cegłę, po skuciu tynku, należy oczyścić szczotkami drucianymi czy wiertarką ze szczotką drucianą (przy użyciu wiertarki, należy bardzo ostrożnie oczyszczać cegły). Wierzchnią warstwę zaprawy ze spoin należy usunąć. Nieregularne brzegi starych cegieł pozostawiamy na surowo. Ścianę ceglaną należy dokładnie zmyć wodą, usuniemy w ten sposób kurz i resztki brudu z powierzchni i szczelin. Ubytki w spoinach możemy wypełnić zaprawą do spoinowania. Po wyschnięciu spoin, przemywamy ponownie bardzo dokładnie powierzchnię muru i pozostawiamy do wyschnięcia. Ostatnim etapem prac będzie impregnacja powierzchni muru. Środki impregnujące są powszechnie dostępne. Zapobiegają one kurzeniu się, konserwują, a także zapobiegają wchłanianiu się wilgoci, która wpływa korozyjnie na cegły.

Cegła we wnętrzach

Urbane Apartments Attribution-ShareAlike License

Spoiny możemy także pozostawić w stanie surowym, zależy to w głównej mierze od naszej pomysłowości.

Naszą ścianę z cegły możemy również przemalować farbą emulsyjną do wnętrz, nadając jej białą barwę.

Naszą ścianę z cegły możemy również przemalować farbą emulsyjną do wnętrz, nadając jej białą barwę.

Susan Serra, CKD Attribution-ShareAlike License

 

inż. Paweł Bydliński


Dodaj komentarz