Błyszczyk może zwiększyć ryzyko pojawienia się raka ust

Błyszczyk może zwiększyć ryzyko pojawienia się raka ust

Błyszczyk do ust stał się w ostatnich latach niezwykle popularnym kosmetykiem, który świetnie uzupełnia zarówno makijaż dzienny jak i wieczorowy. Sprawia, że usta stają się bardziej wydatne i ponętne, jest podstawowym elementem wyposażenia większości damskich torebek.

Tymczasem niektórzy eksperci radzą, by do uwydatnienia i podkreślenia ust stosować kolorowej pomadki, najlepiej zmieszanej z odrobiną tlenku cynku (pigmenty i tlenek cynku są filtrem przeciwsłonecznym).

Nowotwór warg stanowi 10% wszystkich nowotworów skóry. Atakuje głównie dolną wargę ust i dotyka przeważnie osoby w wieku 50-60 lat, lecz notowane są również przypadki raka ust u 30-latków. Rozwija się przeważnie na tle zmian chorobowych skóry takich jak: rogowacenie białe, róg skórny, brodawczaki, a także na skutek urazów, owrzodzeń, zapalenia gruczołów ślinowych  oraz palenia tytoniu. Postępuje przeważnie bardziej agresywnie od pozostałych rodzajów raka skóry, może rozprzestrzenić się na inne tkanki i stać się śmiertelnym.

Część dermatologów, w tym Dr. Christine Brown z Baylor University Medical Center w Dallas i dermatolog Dr Francesca Fusco ostrzegają, że stosowanie błyszczyka do ust w upalne słoneczne dni dodatkowo zwiększa ryzyko pojawienia się nowotworu warg. Kosmetyk ten skupia promienie słoneczne i sprawia, że te ze zwiększoną siłą penetrują skórę i tym samym mogą przyczynić się do powstania raka. Lekarze zalecają stosowanie pomadek ochronnych z wysokim filtrem UVA i UVB.

Nowotwór warg często bardzo długo nie budzi żadnych podejrzeń. Jego objawy mogą przypominać spierzchniętą skórę warg, zintensyfikowane rogowacenie skóry, pęknięcia i drobne ranki w obrębie ust, a także długo utrzymującą się opryszczkę.

Patrycja Błoch


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

TAGI:

Dodaj komentarz