Bylica piołun

fot. flickr.com Attribution-ShareAlike License

Bylica piołun

Medycyna naturalna zaleca piołun w dolegliwościach układu pokarmowego jako środek żółciopędny i pobudzający produkcję soku żołądkowego. Należy jednak pamiętać, że jest to roślina silnie trująca.

Skład i działanie

Bylica piołun (Artemisia absinthium) zawiera olejek lotny z tujonem i bisabolenem, garbniki, flawonoidy, substancje gorzkie, sole mineralne (głównie potas, miedź i żelazo) i witaminę C. Zioło wykazuje działanie żółciopędne, pobudzające wydzielanie soku żołądkowego, rozkurczowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwpasożytnicze i moczopędne. Tujon jest związkiem psychoaktywnym, który stosowany w odpowiednich ilościach ma korzystne działanie na organizm – posiada właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Jednak jego przedawkowanie może mieć poważne konsekwencje. Bisabolen natomiast jest związkiem o działaniu przeciwzapalnym.

Wygląd i występowanie

Piołun jest byliną z rodziny astrowatych, rosnącą w Europie, Azji, północnej Afryce i Ameryce Północnej. W Polsce zioło można spotkać na terenie całego kraju na nieużytkach, rumowiskach, przy drogach, na nasłonecznionych zboczach. Cała roślina ma popielatą barwę i jest owłosiona. Łodyga osiąga do 100 cm wysokości. Liście są pierzaste, kwiaty drobne i jasnożółte. Bylica kwitnie od lipca do września.

Surowiec leczniczy

Surowcem leczniczym jest ziele piołunu. Piołun stanowi również składnik napojów alkoholowych – absyntu i wermutów. Znacznie rzadziej stosowany jest jako przyprawa kuchenna.

Zastosowanie wewnętrzne

Piołun stosowany jest w chorobach pęcherzyka i dróg żółciowych – stany zapalne, kamica żółciowa, niedrożność dróg żółciowych – a także jako środek pobudzający apetyt i ułatwiający trawienie. Zioło jest pomocne przy wzdęciach i kolce jelitowej. Zalecane jest także w rekonwalescencji po przebytych operacjach dwunastnicy, żołądka i przełyku.

Zastosowanie zewnętrzne

Zioło działa toksycznie na pasożyty – ułatwia zwalczenie wszy, owsików i świerzbowców. Płukanki z piołunem zalecane są przy stanach zapalnych gardła i jamy ustnej, natomiast okłady przy oparzeniach, owrzodzeniach i trudno gojących się ranach.

Bezpieczeństwo stosowania

Nie zaleca się samodzielnego pozyskiwania surowca leczniczego, gdyż nieumiejętne stosowanie może prowadzić do zatruć, zawrotów głowy, a w ciężkich przypadkach nawet do porażenia układu nerwowego. Preparaty z piołunem nie mogą być stosowane przez kobiety w ciąży (piołun w dużych dawkach pobudza skurcze macicy i prowadzi do poronienia), karmiące lub w czasie miesiączki, a także w przypadku ostrych nieżytów żołądka i jelit, krwawień z przewodu pokarmowego, chorób wątroby i przy hemoroidach. Leczenie należy prowadzić w konsultacji z lekarzem i w oparciu o produkty dostępne w aptece.

fot. epanto Attribution-ShareAlike License

Małgorzata Przybyłowicz


TAGI:

1 comment

Dodaj komentarz