Bonsai – sztuka pielęgnacji

Bonsai jest sztuką związaną z historią Japonii, polegającą na umiejętnym kształtowaniu roślin.

Bonsai – sztuka pielęgnacji

Bonsai jest sztuką związaną z historią Japonii, polegającą na umiejętnym kształtowaniu roślin. Bonsai jest sztuką związaną z historią Japonii, polegającą na umiejętnym kształtowaniu roślin.

 

„bon” oznacza – taca, pojemnik

 

„sai” oznacza – roślina, rośliny

 

Dzięki odpowiednim zabiegom można małym roślinom nadać kształt ich dorosłych odpowiedników.

Bonsai można wyhodować z każdego gatunku rośliny, a specjalne nasiona do hodowli bonsai nie istnieją, jest to tylko wymysł na potrzeby marketingu i sprzedaży.

Sztuka bonsai polega na wytrwałej, odpowiedniej pielęgnacji drzewka poprzez specjalne zabiegi drutowania i przycinania. Zamierzony efekt uzyskuje się po wielu latach pracy. Aby drzewko utrzymać w dobrej formie należy pielęgnować je przez całe życie.

Ważnym zabiegiem w formowaniu bonsai jest również przesadzanie rośliny do odpowiedniej formy doniczki. Kształt i głębokość doniczki musi być dopasowana do wielkości i grubości pnia drzewka. Doniczka pełni funkcję kontrolowania rozrostu korzeni, tak by nie dopuścić do nadmiernego ukorzenienia w stosunku do rozmiaru korony drzewka.

Bonsai można hodować zarówno w domu jak i w ogrodzie, wszystko uzależnione jest od tego jaki gatunek wybierzemy do tego celu.

Pień bonsai wygląda jak pień starego drzewa, tyle że mieści się w doniczce o średnicy kilkunastu centymetrów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

TAGI:

Dodaj komentarz