Blogostan

Blogostan

Blogostan

Kiedy Internet staje się narzędziem manipulacji i nadużyć…

Dla Sylwii ucieczką od problemów: chłopaka myślącego tylko o zabawie, szefa zalegającego z wypłatą, matki niemogącej sobie poradzić ze zdradą męża oraz  tajemnicy ojca,  jest założenie bloga.

Początkowo to tylko forma rozrywki, jednak z czasem blogowanie wciąga dziewczynę coraz bardziej, stając się prawdziwą obsesją.

Antidotum na kłopoty powoli staje się trucizną…

 

Tytuł: Blogostan
Autor: Joanna Opiat-Bojarska
Premiera: 29.05.2012
ISBN: 978-83-7674-178-9
EAN: 9788376741789
Stron: 308
Cena: 29,90 zł
Wydawnictwo Replika

„Dynamiczne postaci, ciekawa główna bohaterka, życiowe problemy, codzienność, podane z nutką humoru i pewną refleksją, którą otrzymujemy po zakończeniu lektury.

Polecam, wejdźcie razem z bohaterką, Sylwią, w ten stan, zwany Blogostanem”.

Agnieszka Lingas-Łoniewska

Recenzja

Bohaterka powieści to młoda kobieta – Sylwia – która wchodzi w dorosłe życie. Jest szczęśliwa i pełna energii, bo właśnie zaczyna pracę w wymarzonej agencji nieruchomości. Jak sama pisze – planuje zostać rekinem rynku nieruchomości!

Każdy z nas kiedyś tak zaczynał lub będzie zaczynał. Sylwia prowadzi czytelnika po swojej krainie poprzez bloga, którego zakłada wraz z podjęciem nowej pracy. Szczególną rolę w niej zajmuje również ukochany mężczyzna – Patryk.

Powieść napisana wyjątkowo lekko, czyta się więc szybko, niemalże na jednym wdechu. Można przypuszczać, że powstała z duchem czasu, gdyż blogowanie zadomowiło się w naszych realiach i stało się powszechną formą przekazu myśli.

Jak zakończy się dla Sylwii przygoda z blogiem? Niestety tego nie zdradzę, zachęcając jednocześnie do sięgnięcia po lekturę. Autorka porusza w niej ważne społeczne i nader realne tematy jak toksyczna miłość czy blogosfera kontra rzeczywistość. Jednocześnie otwiera oczy czytelnikowi ukazując drugą stronę internetowej rzeczywistości.

Beata Sarnowska

Wyobraź sobie, że w pewnej chwili wali się w Twoim życiu dosłownie wszystko na czym Ci zależy – Twój chłopak nie jest taki jakbyś chciała, praca nie przynosi Ci żadnych funduszy, okazuje się, że Twój ojciec umiera zabierając ze sobą do grobu rodzinna tajemnicę. Co wtedy robisz? Idziesz do przyjaciółki i płaczesz jej w ramie czy może otwierasz swój ogromny pamiętnik i przelewasz wszystkie  emocje na papier? W dzisiejszych czasach wszech dostępny stał się Internet, w którym możemy znaleźć wszystko. Przepisy na ulubioną potrawę, recenzję nowych książek, sklepy dzięki którym nie musimy ruszać się z domu – to wszystko mamy na wyciągnięcie ręki. Ale czy tylko to?

Sylwia, młoda bohaterka „Blogostanu” przeszła w jednej chwili to wszystko o czym wspomniałam wcześniej. Jej chłopak, Patryk, woli spędzać czas przy komputerze bądź na imprezach, niż ze swoją dziewczyną. Szef, Roman, od kilku miesięcy zalega z wypłatą. Ojciec, Wiesław, którego Sylwia nawet nie miała okazji poznać, umiera. Do tego wszystkiego na jaw wychodzi rodzinna, szokująca tajemnica. Wszystko na bohaterkę spada jak grom z jasnego nieba. Jest samotna. Szuka pocieszenia w Internecie, potrzebuję się komuś wyżalić, więc zakłada bloga. Na początku jest to jedynie rozrywka, zapełnienie wolnego czasu, oderwanie się od szarej rzeczywistości. Lecz po kolejnym wpisie, po zobaczeniu następnej setki odwiedzających, staje się to dla Sylwii czymś więcej. Ciekawi, cieszy, aż w końcu uzależnia. Codzienne czynności czy potrzeby ludzkie schodzą na dalszy plan.  Myślisz sobie „Nic takiego, ja też dużo spędzam czasu przy komputerze, ale żeby od razu uzależnienie? Przesada!”? To tylko namiastka tego, co autorka miała nam do przekazania.

Prosty, przyjemny język. Zabawne dialogi i prosta fabuła. Niby to wszystko jest takie „normalne”, lecz „Blogostan” to więcej niż zwykła książka. Niesamowite emocje, czytając miałam ochotę krzyczeć „Sylwia, nie rób tego! Sylwia, co Ty sobie myślisz!? Sylwia, przecież to nie prawda!”. Bohaterka stała się „moją dobrą znajomą”, a historia zaintrygowała mnie bardziej niż inne. Lektura obowiązkowa dla wszystkich, ze wskazaniem na blogerki.  Daje mocno do myślenia. Przeczytaj, może i w Twoim życiu zmieni jego cząstkę?

Sara Kisała


Dodaj komentarz