Blizny potrądzikowe
Trądzik jest schorzeniem, które wbrew pozorom dotyka nie tylko młodych ludzi. Często na dojrzałej już twarzy, obok powoli pojawiających się zmarszczek, nadal przybywa grudek i zaskórników, oraz związanych z ich nieprawidłowym gojeniem blizn zanikowych. Jak w takiej sytuacji wyleczyć uporczywie utrzymujący się stan zapalny, usunąć stare i uniknąć nowych blizn potrądzikowych?
Pielęgnacja cery trądzikowej
Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią pielęgnację cery trądzikowej. Zmiany trądzikowe pojawiają się kiedy powierzchnia skóry jest „zatykana”, na przykład przez martwe komórki i ich wydzieliny. Powoduje to powstawanie grudek oraz stwarza doskonałe warunki rozwoju dla bakterii co sprawia, że powstaje stan zapalny.
Dlatego odpowiednie oraz regularne oczyszczanie i złuszczanie skóry zminimalizuje szanse na tworzenie się grudek i zaskórników.Na tym etapie bardzo dobrze sprawdzą się takie zabiegi jak peeling kwasem salicylowym, czy też delikatna mikrodermabrazja. Osoby z cerą trądzikową często niesłusznie przesuszają swoją skórę sądząc, że to zapobiegnie pojawianiu się nowych wykwitów.
Takie postępowanie jest zdecydowanie błędne, ponieważ gruczoły czując, że skóra jest za mało nawilżona, będą produkowały znacznie więcej łoju niż zwykle, co poskutkuje o wiele szybszym zatkaniem porów i silniejszym rozwojem trądziku. Dlatego oprócz oczyszczania powinno się zadbać również o dostateczne nawodnienie skóry.
Leczenie trądziku
Aktywny trądzik najskuteczniej leczyć metodami, na które organizm nie może się uodpornić. Do takich kuracji należy na przykład laseroterapia, która w przeciwieństwie do miejscowych i doustnych antybiotyków, zawsze będzie tak samo skutecznie zwalczać bakterie odpowiedzialne za rozwój zmian, przez co może wyleczyć każdy stan zapalny. Poza tym leczenie z wykorzystaniem lasera ma jeszcze jedną wielką zaletę – w ogóle nie obciąża organizmu, w odróżnieniu od doustnej terapii lekami, zwłaszcza tej z wykorzystaniem retinoidów, która powinna być zarezerwowana tylko dla bardzo ciężkich postaci trądziku.
Trądzik o małym i średnim nasileniu skutecznie leczy się laserami np. laserem bromkowo – miedziowym, którego fale pochłaniane są przez barwnik znajdujący się w bakteriach odpowiedzialnych za rozwój stanów zapalnych w skórze. W ten sposób są one uśmiercane i znika jedna z głównych przyczyn tworzenia się stanu zapalnego.
Zabieg laserem bromkowo – miedziowym trwa około piętnastu minut i jest całkowicie bezbolesny. Oprócz tego, że niweluje powstałe wypryski, zapobiega również pojawianiu się nowych. Aby móc pozbyć się trądziku należy poddać się serii około dziesięciu zabiegów tą metodą (dwa naświetlania tygodniowo), a następnie powtórzyć jeszcze kilka zabiegów w miesięcznych odstępach.
Lżejsze postacie schorzenia można również niwelować przy pomocy światła IPL, ale jest ono mniej efektywne. Po zakończeniu kuracji laserem bromkowo – miedziowym warto jest odświeżyć skórę poprzez delikatne zastosowanie ablacyjnego lasera frakcyjnego. Dzięki temu znacznie poprawi się jakość skóry, skłonność to zatykania porów zostanie znacznie zredukowana, a dzięki temu zostanie także zredukowane ryzyko nawrotów choroby.
Usuwanie blizn potrądzikowych
Blizna potrądzikowa to najczęściej zanik w skórze. Kiedy skóra nie ma odpowiednich warunków do gojenia, ponieważ długo utrzymuje się w niej stan zapalny, wtedy regeneruje się w sposób nieprawidłowy. Skutkuje to powstaniem blizny.
Jej wielkość zależy od głębokości i rozległości zmiany zapalnej podczas, której gojenia powstała. Pomimo tego, że blizna test tkanką o nieprawidłowej strukturze, to jest ona zdrowa. Dlatego, aby ją zniwelować, najpierw należy ją w kontrolowanych warunkach ponownie uszkodzić. Najlepiej robić to metodami, które nie będą zbyt inwazyjne.
Do takich kuracji można zaliczyć leczenie ablacyjnym laserem frakcyjnym, którego działanie polega na tworzeniu w skórze mikrouszkodzeń (odparowaniu fragmentów skóry), przy jednoczesnym pozostawieniu wokół nich obszarów nienaruszonej tkanki. Dzięki temu regeneracja następuje szybciej, czego nie można zagwarantować przy bardzo radykalnych zabiegach, jakimi są głębokie peelingi medyczne, czy dermabrazja.
Tego typu metody doprowadzają do całkowitego złuszczenia zewnętrznej warstwy skóry, przez co są bolesne i narażają twarz pacjenta na powstawanie przebarwień oraz nieprawidłowe gojenie, czyli powstawanie nowych blizn. Zabieg laserem frakcyjnym, co prawda również wymaga około tygodniowej rekonwalescencji, ale jest na pewno bardziej bezpieczny i mniej bolesny. W przypadku tej metody, w zależności od ilości i wielkości blizn, sugeruje się wykonać serię około trzech zabiegów w miesięcznych odstępach. Na końcowe efekty trzeba czekać nawet pół roku, ponieważ tkanki po tego typu zmianach bardzo długo się przebudowują.

Autor: Marek Wasiluk
Począwszy od 2008 roku związany jest również z medycyną estetyczną. Ukończył studia podyplomowe z medycyny estetycznej na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, a obecnie kontynuuje studia podyplomowe z medycyny estetycznej prowadzone przez Podyplomową Szkołę Medycyny Estetycznej PTMEiAA. Poza tym jest członkiem Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Brał udział w opracowywaniu przez Towarzystwo programu certyfikacji lekarzy medycyny estetycznej. Ukończył również studia MBA. Klinika Zdrowia Triclinium Al. Komisji Edukacji Narodowej 47 lokal 13 02-777 Warszawa www.marekwasiluk.pl
Dodaj komentarz