Bezalkoholowy tonik rumiankowy do cery mieszanej

Bezalkoholowy tonik rumiankowy do cery mieszanej

Bezalkoholowy tonik rumiankowy do cery mieszanej

Cera mieszana to najczęściej spotykany typ cery. Skóra przetłuszcza się na nosie, czole, skroniach i uszach. Problem rozpoczyna się przeważnie w wieku 20-25 lat. Cera mieszana jest stosunkowo trudna w pielęgnacji, gdyż należy stosować preparaty zarówno oczyszczające, dezynfekujące, jak i łagodne zarazem. W takich przypadkach dobrze sprawdzają się kosmetyki naturalne z wyciągami ziołowymi, zwłaszcza z rumianku, który działa łagodząco i przeciwzapalnie.

Bezalkoholowy tonik rumiankowy do cery mieszanej

Możesz sama stworzyć doskonały preparat do pielęgnacji skóry. Jest to tonik bezalkoholowy gdyż w nowoczesnej kosmetologii odchodzi się od stosowania alkoholu nawet przy cerze mieszanej i tłustej. Coraz częściej powraca się natomiast do stosowania tradycyjnych wyciągów ziołowych, które już wielokrotnie potwierdziły swe korzystne działanie. Tonik rumiankowy służy do przemywania skóry twarzy i szyi.

Składniki:

  • 1 łyżeczka gliceryny (do kupienia w aptece)
  • 2 łyżeczki rumianku
  • ½ szklanki wody destylowanej

Rumianek zalewamy wrzącą wodą destylowaną i parzymy pod przykryciem przez 10-20 min. Wyciąg odcedzamy i dodajemy glicerynę. Całość mieszamy i przelewamy do buteleczki.

Jednorazowo przygotowujemy niewielką ilość toniku. Kosmetyk możemy przechowywać do trzech dni w lodówce.

Rumianek jest bogatym źródłem olejków eterycznych, kwasu walerianowego i salicylanów. Działa łagodząco na podrażnienia i przyspiesza gojenie mikrouszkodzeń naskórka. Wyciąg z rumianku, dzięki zawartości spiroeteru, ma zastosowanie w stanach zapalnych skóry. Surowcem wykazującym lecznicze działanie jest koszyczek rumianku, który zbiera się na początku kwietnia.

Uwaga:
Rumianek może wywoływać odczyny alergiczne.

Gliceryna jest bezbarwną cieczą rozpuszczalną w wodzie, wykazującą właściwości nawilżające.

Patrycja Bydlińska


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

Dodaj komentarz