Aloes
Aloes zajmuje czołowe miejsce wśród naturalnych środków stosowanych w dolegliwościach skórnych. Ma silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne, a dodatkowo przyspiesza regenerację skóry i wspomaga mikrokrążenie.
Skład i działanie aloesu
W liściach aloesu znajdują się:
- witaminy A, C, E i z grupy B (w tym kwas foliowy)
- cynk, fosfor, magnez, wapń, żelazo, mangan, potas, miedź, chrom, siarka
- saponiny – mają działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze
- nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT)
- kwas salicylowy
- kwas cynamonowy – ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze
- antrachinony – związki o działaniu przeczyszczającym, przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym, przeciwwirusowym i przeciwbólowym
- fitosterole – hamują wchłanianie „złego” cholesterolu
- glukomannan – polisacharyd zmniejszający wchłanianie cholesterolu
Surowiec leczniczy
Surowcem leczniczym są liście aloesu, z których uzyskuje się żel i sok. Sok z aloesu najczęściej stosowany jest wewnętrznie, żel natomiast – zewnętrznie.
Zastosowanie aloesu w lecznictwie
Wewnętrzne zastosowanie aloesu obejmuje przede wszystkim przeciwdziałanie zaparciom – składniki rośliny pobudzają ruchy perystaltyczne jelit. Uważa się również, że aloes wspomaga leczenie wrzodów żołądka[1] i dwunastnicy, łagodzi dolegliwości związane z zespołem jelita drażliwego, wzmacnia odporność i obniża poziom „złego” cholesterolu. Aloes stosowany jest jednak przede wszystkim jako środek wspomagający leczenie wielu dolegliwości dermatologicznych, do których należą:
- oparzenia i odmrożenia
- owrzodzenia
- odleżyny
- opuchlizna
- trudno gojące się rany
- łuszczyca
- trądzik
- grzybica
- opryszczka
Aloes stanowi składnik past do zębów stosowanych w paradontozie, a także zalecany jest w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła oraz przy aftach[2].
Zastosowanie aloesu w kosmetyce
Aloes ma działanie nawilżające, ściągające, regenerujące, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, a także opóźnia procesy starzenia się skóry. Kosmetyki z aloesem odpowiednie są do każdego typu cery, a szczególnie do cery trądzikowej, wrażliwej, suchej i zmęczonej. Jest składnikiem szamponów i odżywek do każdego rodzaju włosów – pobudza mikrokrążenie, zapobiega łupieżowi i wypadaniu. Ponadto znajdziemy go w mydłach, balsamach do ust czy kosmetykach do opalania.
Maseczka aloesowa do twarzy
Łyżkę soku z aloesu mieszamy z 2 łyżkami miodu. Nakładamy na twarz na około 20 minut. Maseczka jest odpowiednia do każdego typu cery.
Maseczka aloesowa do włosów
Miąższ aloesu miksujemy z ½ szklanki wody i łyżką miodu. Maseczkę wcieramy we włosy i skórę głowy, pozostawiamy na 20 minut, po czym dokładnie spłukujemy.
Nalewka aloesowa
Mieszamy 500 ml soku z aloesu, 500 ml spirytusu, 500 ml miodu i 500 ml soku z cytryny. Rozlewamy do butelek i odstawiamy na tydzień, codziennie mieszając. Sok można kupić w aptece bądź przygotować z liści. Aloes, z którego uzyskujemy liście powinien mieć co najmniej 3 lata.
Przeciwwskazania
Przy zaparciach nie należy stosować aloesu dłużej niż 10 dni, gdyż może je wzmagać. Skórne reakcje alergiczne występują bardzo rzadko.
[1][2]http://www.nutraingredients.com
Małgorzata Przybyłowicz
Dodaj komentarz