5 najważniejszych powodów dla których warto rzucić palenie
Powodów dla których warto rzucić palenie jest mnóstwo. Wybraliśmy pięć, naszym zdaniem najważniejszych, które zmotywują wiele z Was by stać się wolnymi kobietami. Bo czy obiecywałyście sobie palić do końca życia?
Powodów dla których warto rzucić palenie jest mnóstwo. Wybraliśmy pięć, naszym zdaniem najważniejszych, które zmotywują wiele z Was by stać się wolnymi kobietami. Bo czy obiecywałyście sobie palić do końca życia?
1. Zdrowie i kondycja
O tym, że palenie szkodzi wie każdy z nas. Ale czy mamy świadomość, że ludzie faktycznie umierają na choroby odtytoniowe? Codziennie umiera na świecie 11 tysięcy palaczy, a w samej Polsce corocznie 100 tysięcy osób w następstwie używania tytoniu. Ostrzeżenia o chorobach, umieszczone na opakowaniach papierosów, są przez palaczy ignorowane. Odsuwanie od siebie myśli o groźbie zachorowania na raka płuc, choroby układu krążenia czy bezpłodności nie sprawia, że te zagrożenia znikają. A są one bardzo poważne. Aż 60% nowotworów u osób w wieku do 65 lat spowodowało palenie papierosów. Wg profesora Zatońskiego, kierownika Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów w Centrum Onkologii, rak płuc występuje prawie wyłącznie u palaczy lub osób, które były narażone na bierne palenie.
Na co można zachorować paląc papierosy? Na raka płuc, nerki, trzustki, wargi, języka, jamy ustnej, krtani i przełyku czy pęcherza moczowego, na chorobę niedokrwienną serca, zawał serca, przewlekłe zapalenie oskrzeli, gruźlicę układu oddechowego. Wzrasta także ryzyko nadciśnienia tętniczego, miażdżycy naczyń, udaru mózgu, wrzodów żołądka oraz dwunastnicy, przepukliny jelitowej, impotencji czy niepłodności.
Słaba forma fizyczna i brak kondycji wypadają blado na tle tych strasznych chorób, ale są odczuwalne na codzień. Planujesz dziecko ze swoim partnerem, a któreś z Was pali? Wiedz, że szanse na ciążę maleją już w punkcie wyjścia, a palenie w jej trakcie negatywnie wpłynie na rozwój płodu.
2. Uroda
Skoro papierosy dokonują tak ogromnej dewastacji w organizmie, dziwiłoby gdyby nie zostawiały śladów na skórze. Dlatego chęć posiadania ładnej i zdrowej cery jest częstą motywacją kobiet do rzucenia palenia. Dermatolodzy szybko rozpoznają czy kobieta pali, bowiem z biegiem „przepalonych” lat bardziej opada skóra wokół oczu i ust, przez co twarz nabiera smutnego, posępnego charakteru. Szybciej pojawiają się zmarszczki, rany dłużej się goją, a stan chorób skórnych, jak na przykład trądziku czy łuszczycy, zaostrza się.
Palenie wpływa również na nasze uzębienie. Zęby są przebarwione i szybka osadza się na nich kamień. Ciężko także zmienić oddech z papierosowego oraz zapobiec żółknięciu palców u dłoni.
3. Bycie modną
Jeśli pragniesz być modna, z pewnością papieros nie jest tym właściwym atrybutem. Nie jest on już wyznacznikiem atrakcyjności. Nie ma mowy o lansowaniu się z papierosem w ręku. Wręcz przeciwnie. Kobieta z papierosem nie idzie z duchem czasu. Wiele kobiet, które lubimy i szanujemy, już rzuciło palenie. Są wśród nich np. wokalistka Katarzyna Nosowska, aktorka Kinga Preis czy dziennikarka Kazimiera Szczuka.
Palenie pogarsza też wizerunek w pracy. Jeśli Twoi przełożeni nie palą, nie rozumieją Twojej potrzeby wychodzenia na przerwę na papierosa. Dodatkowo jeśli siedziba firmy nie jest wyposażona w palarnię, musisz wystawać z papierosem pod budynkiem, niezależnie od warunków pogodowych.
4. Aspekt finansowy
Czy uwierzysz, że w skali całego życia palacz może puścić z dymem mieszkanie, np. kawalerkę lub większe lokum, w zależności od tego, ile wypala papierosów i jakiego producenta? Kupując paczkę papierosów dziennie, każda w cenie 10zł, w skali roku wydamy na tę wątpliwą „przyjemność” około 3000 złotych, czyli równowartość atrakcyjnego wyjazdu wakacyjnego dla jednej osoby. Troska o finanse jest też jednym z czynników, dla których pracodawcy decydują się organizować dla swoich pracowników seminaria antynikotynowe. Kalkulacja jest prosta. Czas jaki pracownik mógłby przeznaczać na pracę, za którą dostaje wynagrodzenie – dziennie ok. 50 minut – spędza na papierosie.
5. Koniec uzależnienia i poczucie wolności
Jeśli wciąż wierzysz, że palisz bo lubisz, tkwisz w tzw. pułapce nikotynowej. Palisz, bo musisz nakarmić nikotynowego potworka. A kiedy go nakarmisz, czujesz ulgę. Ten mechanizm można przyrównać do głodu. Kiedy jesteś głodna, jesteś zniecierpliwiona, rozzłoszczona, masz trudności z koncentracją i odczuwasz np. zmęczenie. Kiedy zjesz, czujesz komfort, bo dostarczyłaś sobie pokarm. I ten mechanizm działa również przy głodzie nikotynowym, tyle że ulga po dostarczeniu organizmowi nikotyny jest mylnie wiązana z samą przyjemnością, jaką rzekomo dają papierosy.
One nie dają Ci wolności, tylko wręcz przeciwnie, ograniczają ją. Wpadasz w panikę, jeśli nie możesz zapalić w miejscu, w którym jesteś lub gdy okaże się, że nie masz paczki przy sobie. Nikotyna jest substancją uzależniającą wprawdzie błyskawicznie, lecz jednocześnie bardzo słabo.
Fizyczne skutki jej odstawienia są odczuwane przez kilkanaście dni, natomiast z mentalnym uzależnieniem można sobie poradzić samemu lub skorzystać z dostępnej na rynku książki czy sesji rzucania palenia.
Podejmując decyzję o zaprzestaniu palenia, odrzuć mit, że rzucić palenie jest trudno.
Nastaw się pozytywnie, daj sobie czas i pamiętaj, że najważniejsze to przestać dostarczać organizmowi nikotyny, a głód fizyczny sam zniknie. A odruchy? Pozwól by stały się wspomnieniem za czymś, czego już nie chcesz, bo tak zdecydowałaś.

Autor: Anna Kabat
Anna Kabat
Terapeuta metody Allena Carra
Anna Kabat (1959) jest ekspertem w dziedzinie rzucania palenia i pracuje metodą Allena Carra. Sama paliła ponad 20 lat i podejmowała wiele prób rzucenia palenia. Kiedy skutecznie, bez żalu i tęsknoty uwolniła się od tego nałogu dzięki metodzie Allena Carra, postanowiła pomagać palaczom w Polsce.
Klinika rzucania palenia Allena Carra
Licencjonowany partner Allen Carr's Easyway International Ltd.
ul. Wilcza 12b/13
00-532 Warszawa
Tel./fax. 22 621 36 11
www.allen-carr.pl
1 comment